שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: "דברי וייס - התקפה חסרת בושה"

רב-אלוף גבי אשכנזי יצא להגנת מח"ט חברון, אשר פרופסור הילל וייס איחל לו מוות ושכול אל מול מצלמות ynet. "לא נותר אלא להביע שאט נפש מהדברים", הוסיף הרמטכ"ל, "אוי לחברה שאיננה מוקירה את לוחמיה, ואוי למגדפים את מגיניהם". בראש הצוות המשפטי של אוניברסיטת בר-אילן שיבחן צעדים נגד המרצה וייס, יעמוד השר לשעבר יעקב נאמן

חיזוק מהמפקד. הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, התייחס היום (ה') לראשונה לדברים החמורים שאמר פרופסור הילל וייס על מח"ט חברון, אלוף-משנה יהודה פוקס, במהלך פינוי המשפחות היהודיות מהשוק הסיטונאי בחברון השבוע. "בימים האחרונים נחשפנו להתקפה חסרת בושה של הלל וייס כלפי מחט בצה"ל", אמר אשכנזי בטקס סיום קורס פיקוד ומטה בגלילות.

 

כזכור, סיפר השבוע וייס בין היתר אל מול מצלמות ynet כי איחל לאלוף-משנה פוקס שאימו תהיה שכולה, אשתו אלמנה וילדיו יתומים, ובכך נתן את האות לסערה ציבורית שרק הולכת וצוברת תאוצה.

 

"לא נותר אלא להביע שאט נפש מהדברים", הוסיף הרמטכ"ל, "אוי לחברה שאיננה מוקירה את לוחמיה, ואוי למגדפים את מגיניהם. מפקדי צה"ל עושים יומם וליל ופועלים תחת מציאות מורכבת ותנאים קשים. אלו מפקדים הראויים להערכה וכבוד".

 

היום הוחלט במשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד פרופסור וייס בעקבות דבריו. מאוחר יותר פרסם פרופסור משה קווה, נשיא אוניברסיטת בר-אילן בה מרצה פרופסור וייס, הודעת גינוי חריפה על הדברים והוסיף כי הקים צוות משפטנים שיבחן אילו צעדים ניתן לנקוט נגדו.

 

בראש הצוות המשפטי-ציבורי - שהחל כבר את עבודתו - יעמוד פרופסור יעקב נאמן, שר המשפטים לשעבר. הצוות יורכב מפרופסור יפה זילברשץ, דיקאנית הפקולטה למשפטים בבר-אילן, השופט בדימוס יעקב שמעוני וד"ר יהודה בן מאיר. פרופסור קווה ביקש מצוות המשפטנים לגבש חוות דעת האם ניתן להעמיד לדין משמעתי את פרופסור וייס, עוד קודם לסיום החקירה המשטרתית שנפתחה הבוקר בעניינו.

 

אל המבקרים הרבים כנגד פרופסור וייס הצטרף הערב גם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי. "יש גבול לצורת ההתבטאות של אנשים שחושבים שהם פרופסורים ויש גבול להכפשות", אמר ל-ynet. "צריך לשים לזה סוף. אני שמח שפרופסור קווה אמר שיטפל בעניין. זו אמירה מאוד חשובה".

 

וילנאי אף הזהיר כי אם לא יינקטו צעדים נגד פרופסור וייס, "מערכת הביטחון תצטרך לשקול את המשך מערכת היחסים שלה עם אוניברסיטת בר אילן, לבל 'יטיף ויחנך' את קציני צה"ל שלומדים באוניברסיטה".

 

מלבד החקירה עליה החליטה המשטרה, הוגשו שתי תלונות מצד אזרחים פרטיים - תושב מודיעין ואשתו של שוטר שהשתתף בפינוי. כעת משמיע גם נשיא אוניברסיטת בר-אילן, בה מלמד פרופסור וייס, את דעתו הנחרצת בנושא. "ממשלת ישראל והחברה חייבות להגן על אנשי צה"ל ועל משרתי הציבור, העושים מלאכתם נאמנה, מפני מעשים וביטויים קשים כאלו. דבריו של וייס מנוגדים לחלוטין לערכיה של אוניברסיטת בר אילן, המציבה את ערכי כבוד האדם, את שמירת החוק ואת כבודם של משרתי הציבור בראש סולם הערכים שלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל אשכנזי
צילום: גיל יוחנן
פרופסור וייס
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: מוטי קמחי
יעקב נאמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים