שתף קטע נבחר

אחרי ירידות חדות באסיה ואירופה - וול סטריט החזיקה מעמד

הזרמת מזומנים מסיבית לשוק האשראי בהיקף של 38 מיליארד דולר, שביצע ביום שישי הפדרל ריזרב, הצילה את בורסות ניו יורק מירידות חדות. הדאו ג'ונס ירד ב-0.23% והנאסד"ק יורד ב-0.45%. זאת בסיומו של יום מסחר סוער שהחל בירידות חדות באסיה ועבר לצניחת שערים בבורסות אירופה. בורסת לונדון צנחה ב-3.7% ופריס ירדה ב-3.1%. בארץ - הדולר התחזק ב-0.47% ושערו היציג נקבע על 4.2920 שקלים

האם נרגע המשבר בבורסות העולם? בורסות ניו יורק הצליחו להחזיק מעמד בירידות של פחות מאחוז, בעיצומו של יום מסחר עצבני ורב תנודות. הדאו ג'ונס ירד ב-0.23% והנאסד"ק ירד ב-0.45%.

 

מה שהציל את המסחר בוול סטריט היו שלוש מנות של הזרמת 38 מיליארד דולר (בסך הכל) שהזרים הפדרל ריזרב לשוק האשראי, והקל בכך על מצוקת האשראי שהתפתחה בארה"ב בעקבות המשבר בשוק המשכנתאות המסוכנות (סאבפריים). הזרמת הכסף לשווקים בארה"ב היתה צעד משלים להזרמה מקבילה שביצעו הבנקים המרכזיים באריופה, באסיה ובאוסטרליה. בסך הכל הוזרמו ביום שישי לשווקים 137.5 מיליארד דולר.

 

משבר הסאבפריים הגיע לצרפת

את יום המסחר האחרון של השבוע פתחו הבורסות באסיה שהגיבו בירידות חדות על הירידות שנרשמו ביום חמישי בוול סטריט ובבורסות אירופה. הצניחה בשערי המניות, עברה אחר כך לבורסות אירופה והיא המשיכה עם פתיחת המסחר גם בבורסות ניו יורק שנפתחו אחר הצהרים, אל באמצע יום המסחר התאוששו המניות ולרגע אף עברו לעליות, בטרם חזרו לרדת.

 

עיקר הירידות נרשמות בכל העולם במניות הפיננסים - בנקים, חברות ברוקרים ובנקים למשכנתאות. המשקיעים חוששים כי משבר המשכנתאות המסוכנות (סאבפריים), הפוקד את ארה"ב יגרום לשרשרת של נפילות בכל העולם. סימנים ראשונים לאפקט הדומינו של משבר המשכנתאות האמריקאי, התגלו כבר אתמול, כארש הבנק הצרפתי BNP פאריבה, הקפיא את המשיכות מ-3 קרנות המשקיעות באג"ח משכנתאות, בטענה כי אי אפשר להעריך כעת את שווי הקרנות, בגלל משבר המשכנתאות בארה"ב, שאיש אינו יודע עדיין כיצד יסתיים.

 

באירופה - בורסת לונדון צנחה ב-3.7%, בורסת פריז איבדה 3.13% ובורסת פרנקפורט ירדה ב-1.5%.

 

ירידות תלולות בבורסות אסיה

בעקבות הירידות בארה"ב ננעלו גם בורסות אסיה בירידות. מדד ניקיי בבורסת טוקיו צנח ב-2.37%, מדד האנג סאנג בהונג קונג איבד 2.88%, הבורסה של סיאול סגרה בירידה של 4%, בהודו ירידות של 1.61%% ובורסת סינגפור ננעלה בירידה של 2.83%.

 

הבנקים המרכזיים של אירופה וארה"ב ניסו אתמול להקל על מצוקת האשראי שנוצרה בשוק העולמי והזרימו, לראשונה מאז אסון התאומים ב-2001 אשראי מוזל  כמעט ללא הגבלה לבנקים המסחריים. הבנק המרכזי של אירופה הזרים כ-130 מיליארד דולר בריבית נמוכה של 4%, ואחריו הזרים הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, עוד כ-25 מיליארד דולר. אלא שהצפת השוק באשראי מוזל לא עצרה את המפולת בבורסות, ולכל היותר מיתנה אותה ליום אחד. 

 

הדולר התחזק

המסחר במט"ח התנהל הבוקר בסימן היחלשותו של השקל מול הדולר ומול האירו. המטבע האמריקני עלה ב-0.468% ושערו היציג נקבע על 4.2920 שקלים, האירו עלה ב-0.124% ושערו היציג נקבע על 5.8710 שקלים.  

 

אתמול נחלש הדולר ב-0.14% ושערו היציג נקבע על 4.272 שקלים. האירו היציג ירד ב-0.453% ונקבע על 5.8637 שקלים.


פורסם לראשונה 10/08/2007 09:12

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דאגה מצניחת המניות בכל הבורסות בעולם
צילום: איי פי
מומלצים