שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח בריטי: החרמת חמאס אינה מניבה תוצאות
  ועדת החוץ של הפרלמנט הבריטי ציינה כי לונדון שגתה במדיניותה וכי עליה לשקול לנהל מגעים עם גורמים מתונים בארגון וגם עם גורמים בחיזבאללה ובתנועת האחים המוסלמים במצרים. בנוסף, נכתב במסמך כי על בריטניה לגבש מדיניות חדשה למזה"ת כיוון שמפת הדרכים האמריקנית מ-2002 אינה רלוונטית עוד בחלקה הגדול

  ועדת החוץ של הפרלמנט הבריטי פרסמה הלילה (יום ב') דו"ח בו היא טוענת כי מדיניות לונדון שלא לנהל מגעים עם ממשלת חמאס "אינה מניבה תוצאות" וכי יש לפעול להקמתה מחדש של ממשלת האחדות הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה.

   

  "כיוון שהחרם אינו מצליח להניב תוצאות, אנו ממליצים לממשלה לשקול בדחיפות לנהל מגעים עם גורמים מתונים בחמאס", נכתב בדו"ח. חברי הוועדה אף ציינו כי בריטניה צריכה לשקול לנהל מגעים גם עם גורמים מתונים בחיזבאללה ובתנועת "האחים המוסלמים" במצרים. הדו"ח אמנם מגדיר את התפקיד שממלא חיזבאללה בלבנון כ"מרושע" וטוען כי סדר היום של תנועת האחים המוסלמים אינו ברור, אך קובע כי מדובר בשני ארגונים שלא ניתן להתעלם מנוכחותם. באותה סיבה, ממליצה הוועדה גם להמשיך במגעים עם איראן וסוריה.

   

  על פי הדו"ח, ממשלת בריטניה שגתה בכך שהחליטה להחרים את חמאס, כיוון שהארגון הצטרף לפני כחצי שנה לממשלת האחדות הפלסטינית תוך שהוא מתחייב להפסקת האלימות הפנים פלסטינית. "החרם המתמשך על ממשלת האחדות הפלסטינית עקב נוכחות חמאס בה, גרם לכך שהמאמץ לאחדות נידון לכישלון", נכתב בדו"ח והודגש כי המדיניות לפיה ינוהלו מגעים דיפלומטים עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), ומפלגת פתח בלבד, מסכנת את תהליך השלום במזרח התיכון כולו. יצויין כי אבו-מאזן דחה לפני כשבוע את הקריאות לחידוש הדיאלוג עם חמאס ואמר כי על הארגון "להשיב לאחור את מה שעשה ברצועה תחילה".  

   

  חברי הפרלמנט הבריטי קראו לראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, להתערב באופן אישי במגעים בין פתח לחמאס במסגרת תפקידו החדש כשליח הקוורטט למזה"ת, והמליצו לממשלת בריטניה ללחוץ על אבו-מאזן להיכנס למגעים עם חמאס על שיקום ממשלת האחדות.  

     

  בהתייחס לתהליך המדיני במזרח התיכון, קראה הוועדה לגיבוש עמדה חדשה לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני במסגרת פיתרון של "שתי מדינות לשני עמים" וכי "מפת הדרכים", שהוצגה על ידי הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש ב-2002, הפכה בחלקה הגדול ללא רלוונטית.

   

  הדו"ח קורא לראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, לפעול לחיזוק השפעתה של לונדון בעולם הערבי, השפעה שנפגעה מאוד עקב מדיניות התקיפה בה היא נוקטת בעיראק וכלפי הרשות הפלסטינית. בהקשר למלחמה בעיראק, ציינה הוועדה כי הפעילות הצבאית האמריקנית המוגברת במדינה נדונה לכישלון והובילה עד כה רק להתגברות ההתנגדות לארה"ב במזרח התיכון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בראון. חיזוק ההשפעה
  צילום: רויטרס
  בלייר. לדבר עם חמאס
  צילום: איי אף פי
  מומלצים