שתף קטע נבחר

מחתרת הפרווה: סרט תיעודי על אקטיביזם קיצוני

ה-FBI תייג אותם כטרוריסטים, בארצות-הברית הם נתונים תחת איום מאסר תמידי וחלקם אף עלולים להיהרג - אבל פעילי "החזית לשחרור בעלי-החיים" מתעקשים להמשיך. "מאחורי המסכה", סרט תיעודי שנוי במחלוקת שנאסר להקרנה במדינות רבות, מביא את סיפורם של אנשים רגילים שמוכנים לשלם בחייהם על אמונתם

"אני עלול לחזור לכלא, אני עלול להיהרג, אבל זה מחיר שאני מוכן לשלם", מכריז פעיל בתנועת "החזית לשחרור בעלי-החיים" (ALF), המרואיין בסרטה התיעודי של הבמאית שאנון קית' "מאחורי המסכה". הסרט התיעודי מעורר המחלוקת עוקב אחר מאבקם של פעילים בארצות-הברית ובאירופה, המוכנים לסכן את חייהם במהלך ניסיונות לשחרר בעלי-חיים ממעבדות מחקר, משקים מתועשים - או כל מקום אחר בו קיים חשש לניצולם למטרות רווח.

 

"החזית לשחרור בעלי-החיים", אותה תייג ה-FBI כ'אחד הגורמים המסוכנים ביותר לביטחון הפנים בארצות-הברית', דוגלת בנקיטת פעולות ישירות נגד התעללות בחיות. כן, גרימת נזק והרס רכוש כלולים בסדר היום שלה, אבל לא, פגיעה באנשים נותרת מחוץ לתחום. מטרתם של פעילי החזית היא להציל מספר גדול ככל האפשר של בעלי-חיים, ולהפסיק את סבלם באמצעות לחץ על החברות הפוגעות בהם. לטענתם, רק באמצעות גרימת נזק פיזי ייפסק ניצול החיות השיטתי.

 

 

"הסרט מהווה מסמך נדיר ומרתק לגבי הדאגה של בני אדם רגילים, החשים כי הזכות הלגיטימית של בעלי-החיים לחיות נשללת מהם. הדבר גורם להם לקחת את החוק לידיים ולפעול גם באמצעים של פגיעה ברכוש", אומר דניאל ארליך, מפיק התוכנית "יומן חייתי" המוקדשת למאבק למען זכויות בעלי-חיים בעולם ובישראל, ואחד האחראים להקרנת הסרט בארץ. ארליך, שהתוודע להדים שיצר הסרט בחו"ל, החליט לנסות את מזלו ויצר קשר עם החברה שהפיקה אותו.

 

לדבריו, עד היום הופק מספר זעום של סרטים המתארים את מצבן של החיות במעבדות ובמשקים המתועשים. "ברוב הסרטים שניסו להמחיש את ממדי ההתעללות, הנטייה היתה לנסות לזעזע את הצופה בעזרת תמונות קשות", ארליך מסביר. "במקרה הנוכחי, הבימאית ניסתה ליצור סרט קומוניקטיבי המיועד לקהל

הרחב. הוא כולל ראיונות, חומרי גלם חתרניים ותמונות נדירות שלא שודרו עד כה, של פעילים החודרים למקומות הללו ומשחררים בעלי-חיים לחופשי".

  

העובדה כי פעילי החזית האמריקנים נחשבים לטרוריסטים, מוסיף ארליך, הביאה לאיסור על הקרנתו בכמה מדינות. "בעקבות חקיקת החוק הפטריוטי בשנה שעברה, התנהלו גלי מעצרים נרחבים של הפעילים", הוא מתאר. "החוק קובע שבמידה וגורם כלשהו מפריע לפעילות עסקית הוא טרוריסט. כך הפכה כל הפגנה מול בית עסק החשוד בניצול בעלי-חיים לבלתי חוקית, ומכאן הדרך למאסר קצרה. בחו"ל ניסו להציג את הפעילים כאנשי שוליים שיש להוקיעם", הוא מתקומם, "וזו הסיבה לכך שהסרט נאסר לשידור במדינות רבות, למרות שהוא זכה בפרסים רבים".

 

ובישראל? למרות סירובה של yes לשדר את הסרט, הוא הוקרן מול אולמות גדושים בסינמטקים של תל-אביב, ירושלים וראש-פינה. ארליך מאמין כי הקרנת הסרט תצליח לבעוט בישבנם של הפעילים ואוהבי החיות בארץ, ויעודד אותם לפעול. "נקיטת פעולה כלשהי, ממשלוח מכתבים לרשויות ועד הצטרפות להפגנות, יכולה לשפר את המצב, במיוחד בעידן בו התקשורת והפרסומות מנסות לשלוט על הלך הרוח", הוא מסכם. "בסרט הזה לא תמצאו תרנגולות שקופצות בשמחה אל התנור, אלא מבט אחר על אנשים רגילים שהחליטו להילחם נגד הזוועות, גם אם המחיר הוא אובדן חירותם".

 

  • הסרט "מאחורי המסכה" יוקרן הערב (ג') ב-19:00 בסינמטק חיפה. הכניסה חופשית

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים