שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק בגולן: מעריכים שסוריה לא רוצה במלחמה
  יום אחרי הביקור המתוקשר עם אולמרט ואשכנזי בפיקוד צפון, צפה שר הביטחון בתרגיל של גדוד שריון בגולן, כשהוא מזכיר: "חמש שנים לא התאמנו מספיק". ברק הרגיע כי "לא צריכה להיות מלחמה", אבל הוסיף: "עלינו להיות מוכנים לכל מבחן"

  "ישראל אינה רוצה במלחמה עם סוריה, ולהערכתנו - סוריה לא רוצה מלחמה גם כן. לכן לא צריכה להיות מלחמה". כך אמר הבוקר (יום ד') שר הביטחון, אהוד ברק, שהגיע לרמת-הגולן, כדי לצפות בתרגיל צבאי.

   

  יום אחרי הביקור המתוקשר עם ראש הממשלה והרמטכ"ל בפיקוד צפון, קפץ ברק שוב לגולן, הפעם - לתרגיל של גדוד מחטיבת ברק של חיל השריון. לביקור התלוו סגן הרמטכ"ל, אלוף משה קפלינסקי, ומפקד פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט. ברק השקיף על חלק מהתרגיל ושוחח עם אנשי הצוות של טנק המג"ד. הגדוד מתאמן ברמה כחלק מתוכנית האימונים שנקבעה לאחר מלחמת לבנון השנייה. בחודשים האחרונים השלימו כמה גדודים וחטיבות שריון וחי"ר אימונים מקיפים, כפועל יוצא מלקחי המלחמה.


  שר הביטחון עומד מקרוב על ביצועי השיריונרים בתרגיל (צילום: אפי שריר)

   

  "במשך חמש שנים לא התאמנו מספיק, ואנחנו עכשיו מתכוונים

   לאמן את כל יחידות צה"ל", הבהיר שר הביטחון. "שטחי האימונים של מדינת ישראל הם בגולן ובנגב, שם אנו מתאמנים ונמשיך לאמן את צה"ל כדי להיות מוכנים לכל מבחן", הוסיף, אולי בניסיון נוסף להרגיע את הגזרה ולהסיר חששות בצדו השני של הגבול, שעלולים לנבוע מעצם העיסוק הרב בצמרת המדינית והביטחונית - וגם בתקשורת הישראלית - בנושא הגולן.

   

  הצהרת דמשק

  במהלך הביקור בצפון אתמול, הבהיר גם ראש הממשלה אולמרט שישראל אינה רוצה במלחמה. בערב היה זה תורה של דמשק לשדר אותות הרגעה משלה: "עלינו להיות מוכנים תמיד להגיב לפעולות אגרסיביות של ישראל, אבל לא נפתח במלחמה", הכריז פארוק א-שרע, סגנו של הנשיא אסד.

   

  "הציבור הסורי אינו מעוניין במלחמה, אף על פי שלא יסתפק בפחות מנסיגה מלאה של ישראל משטחי רמת-הגולן. יוזמת השלום הערבית ברורה בעניין זה, ואנו תומכים בה", הוסיף סגן הנשיא הסורי.

   

  סוריה עושה מאמצים ניכרים בעת האחרונה לשפר את יכולותיה הצבאיות, ובאחרונה רבו הדיווחים על הרכש הצבאי הנרחב, הכולל רכישה של ציוד נ"מ מתקדם. א-שרע התייחס לכך ואמר כי פעולות אלו הן הגנתיות מטבען, ואילו ישראל "מחפשת כל תירוץ כדי לפתוח במלחמה, כפי שהיה בשנה שעברה".

   

  אתמול נשא דברים גם חסן נסראללה. הוא הבטיח "הפתעה" אם ארצו תותקף, ואמר: "אם לא תהיה מלחמה - תודה לאל, אך אם תהיה - נהיה מוכנים".  

   

  חלון של שלושה חודשים?

  ד"ר אלון ליאל, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, התייחס היום למתיחות בחזית הצפון בראיון לעיתון הערבי הלונדוני "אל חיאת". לדבריו, "לישראל יש תקופה של שלושה חודשים לפתוח במשא-ומתן

  עם סוריה. במהלך תקופה זו תוכל איראן להעניק לסוריה תמיכה כלכלית וציוד צבאי, שבאמצעותם תוכל האחרונה לחזק את יכולותיה כדי לעמוד בפני כל התפתחות צבאית. אם ישראל לא תנקוט צעד חיובי, שיתמוך במשא-ומתן בתקופה זו, הדבר יעמיד את דמשק בפני מצב בו לא תהיה לה אפשרות לחזור בה מקשריה עם טהרן - מה שיגרור אותה יותר לכיוון של סיבוך ואלי אף הגעה למלחמה".  

   

  הערכת המודיעין הישראלי, שהוצגה אתמול לצמרת, היא שפניה של סוריה אינם למלחמה. עם זאת, עדיין קיימת הסברה כי טעות בהערכת המצב, או כל אירוע שמקורו באי הבנה, עלולים להסלים את המצב ואף להוביל למלחמה.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפי שריר
  לא צריכה להיות מלחמה: ברק
  צילום: אפי שריר
  בוחר שלום: א-שרע
  צילום: איי פי
  צילום: לע"מ
  3 חודשים קריטיים: ליאל
  צילום: לע"מ
  מומלצים