שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איך סטודנטים בוחרים מקצוע? לפי הסטריאוטיפ
  חוקרים באוניברסיטה העברית מצאו כי גברים ונשים נוטים לבחור מקצוע לפי הסטריאוטיפים המגדריים. ואולם פעמים רבות, כאשר הם נשאלים לגבי שימוש בכישוריהם הספציפיים - המקצועות המומלצים בעבורם מגוונים יותר. כך, יכולות נשים להבין שמקומן במקצועות ההנדסה, ואילו גברים יכולים להפנים שמקומם דווקא בגן הילדים או על כורסת הפסיכולוג

  מחקר חדש של חוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים מוצא כי נשים וגברים נוטים לבחור מקצועות לימוד על-פי סטריאוטיפים. פרופ' איתמר גתי וראומה גדסי - שערכו את המחקר בקרב אוכלוסייה של 300 צעירים - מצאו כי כאשר נשים נשאלות באילו מקצועות ברצונן לעסוק, הן נוטות לבחור במקצוע או תחום לימודים הנתפס באופן סטריאוטיפי כנשי. בין השאר מדובר בלימודי הוראה, משאבי אנוש וסוציולוגיה.

   

  ואולם פעמים רבות, כאשר הנשים נשאלות להעדפותיהן לגבי תעסוקה עתידית, שימוש בכישורים שונים, תנאי העסקה וכישוריהן הספציפיים - המקצועות המומלצים בעבורן מגוונים יותר, וכוללים גם לימודים בתחום המדעים וההנדסה.

   

  "מגיל צעיר ילדים מורגלים בשאלות כמו 'מה תרצה להיות כשתהיה גדול?' וכשהם גדלים, הם ממשיכים לחשוב במונחים כאלה", מסביר פרופ' גתי. "יש לשאול סטודנטים לעתיד שאלות כמו 'מה חשוב לך בעבודה?' וכן 'במה תהיה טוב?' וזו הסיבה העיקרית לצמצום השפעות הסטריאוטיפים"

   

  גדסי: "דוגמה למקרה מייצג הוא זה של בחורה בת 25 שהשתתפה במחקר, ואמרה כי לדעתה תתאים ללימודי סוציולוגיה, מינהל ציבורי או שיווק. כאשר נתבקשה לתאר את רצונותיה וכישוריה, התברר כי תתאים למקצועות כאדריכלות והנדסה. מתוצאות הבדיקה עולה בבירור כי הבחורה מתעניינת בתחומים שדורשים כושר ניתוח וכושר מספרי, אך היא כלל לא נתנה את הדעת על כך".

   

  תוצאות דומות נרשמו גם ביחס לגברים, שנטו לבחור מקצועות לימוד כמינהל עסקים, הנדסה ומקצועות מתחום מדעי הטבע, בה בעת שרבים מהם מתאימים דווקא למקצועות כהוראה ופסיכולוגיה. למעשה, לאחר שמילאו נשים וגברים את השאלונים,  הצטמצמו כמעט לחלוטין ההבדלים במקצועות המומלצים לנשים ולגברים.

   

  "אנשים לומדים בבית הספר חשבון וספרות, אך הם אינם לומדים כיצד לבחור מקצוע", מסכם פרופ' גתי. "מסיבה זו, אנשים מושפעים ממה שנראה להם כי הסביבה מצפה שהם ילמדו, וממה שדמויות משפיעות במשפחתם עושות, אך אינם מתורגלים לחשוב מה הם רוצים ללמוד ובאיזה מקצוע יהיו טובים. עקב כך, שיעור האנשים המחליפים חוגים בתום השנה הראשונה ללימודים גבוה למדי".

   

  ממצאי המחקר הוצגו בכינוס השנתי של הארגון המרכזי לייעוץ תעסוקתי בארצות-הברית - National Career Developmental Association, שנערך בסיאטל, ארה"ב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אנשים לא לומדים איך לבחור מקצוע"
  צילום: ablestock
  המציג אינו איש עסקים
  מומלצים