שתף קטע נבחר

אמו של גיא חבר: אני בטוחה שהוא כלוא בסוריה

10 שנים לאחר שבנה נעלם ברמת הגולן, מאמינה רינה חבר שבנה בחיים. "הוא מוחזק על-ידי אחד הארגונים בסוריה", היא טוענת ופונה לראש הממשלה: "למה אתה שותק בקשר לגיא? למה אתה לא מביא בדל מידע?"

"גיא לא נמצא פה - הוא מעבר לגבול בסוריה, הרי במדינה חיפשו אותו ולא מצאו. אמרו שזאבים טרפו אותו אבל לא מצאו את הנעלים שלו - האם הזאבים אכלו גם את הנעלים והנשק שלו?". גם אחרי עשר שנים ארוכות ומורטות עצבים שעברו מאז נעלם בנה ברמת הגולן, מסרבת האם רינה לומר נואש ומאמינה שהוא חי.

 

גיא חבר, חייל מחיל התותחנים נעלם ברמת הגולן ב-17 באוגוסט 1997. הוא נראה לאחרונה בבסיסו בשעה 9:30 ומאז לא נודע מה עלה בגורלו. היה לבוש במדי צה"ל, דִיסקית, תעודת שבוי, וצרור מפתחות ונשא נשק מסוג גליל ארוך. מאז היעדרותו של גיא נעשו מאמצים בכמה מישורים על-מנת לאתרו. משפחתו וגורמי צבא נפגשו עם גורמי ביטחון ודיפלומטיה בארץ וברחבי העולם, הצלב האדום ואנשי האו"ם.

 

עשר שנים אחרי ההיעלמות ורינה ממשיכה לשמור על אופטימיות. היא עומדת מול עץ הרימון שנטע גיא בחצר בית המשפחה בכוכב יאיר, עץ שמניב כבר רימונים ומקווה שגיא יראה בקרוב את הפירות. בסלון הבית תלויים ציורים שגיא צייר ותמונות שלו מתקופת הילדות והצבא. "אנחנו לא מרשים לעצמנו להתייאש וממשיכים במאבק, אבל אנחנו כבר לא צעירים", אומרת האם. "הפחד שלי הוא שלא יהיה לנו יותר כוח להמשיך במאבק. אני פונה לראש הממשלה - למה אתה שותק בקשר לגיא? למה אתה לא מביא בדל מידע?"

 

בחודש פברואר פורסם ב-ynet כי ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן, ארגון גרילה סורי שהוקם לפני כשנה, הודיע כי חבר נמצא בידו. רינה חבר מאמינה כי בנה נמצא מעבר לגבול: "בסוריה פועלים עשרה ארגונים פלסטינים ואני מאמינה שהוא מוחזק בידי אחד מהם בחסות סוריה. הם מחכים לזמן מתאים על מנת לשחרר מידע תמורת הדרישות שלהם. היום אין כמעט אסירים סורים בישראל שדמשק רוצה בשחרורם ולכן יש להם את כל הזמן שבעולם".

 

נגיע לכל מקום 

לרינה חבר טענות קשות למשרד ראש הממשלה. לדבריה, בעוד משפחות החיילים החטופים, גלעד שליט, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, מקבלות סיוע - היא אינה מקבלת דבר. כדי לקבל החזרים על נסיעותיה לחו"ל בעניין היעדרותו של בנה היא צריכה לפנות לוועדת החריגים. "הוחלט להקצות תקציב מיוחד למשפחות הנעדרים על מנת שיוכלו להסתובב בעולם ולפעול למען החזרת יקיריהם.


רינה חבר ליד תמונת בנה (צילום: רענן בן-צור)

 

"מרשימת המשפחות נפקד שמו של גיא. כתבתי מכתב לאהוד אולמרט והוא השיב כי אם נרצה לנסוע לחו"ל, נזכה לוועדת חריגים שתדון בבקשה שלנו. במילים אחרות נצטרך להתחנן לפניו כדי להיפגש עם אישים בחו"ל. דמו של גיא הוא כמו כל דם אחר. לא נוותר ונגיע לכל מקום שנצטרך ולא נהייה נתונים לחסדי אחרים". 

 

רינה עומדת בראש מאבק המשפחה. בעלה איתן ושני בניה, שהיו בני 12 שגיא נעלם, פועלים מאחורי הקלעים. לדבריה, עשרות חברים מסייעים למשפחה. "גיא בטח לא משער שהמצב הוא כזה. הוא לא מאמין שהמערכת נטשה אותו ומשאירה את כל המאבק רק למשפחה ולחברים. הפתרון נמצא בידי ראש הממשלה ולא בידי אף אחד אחר. לפני שאריאל שרון חלה נפגשנו איתו והוא הבטיח לעזור לנו. רבים חושבים שגיא נחטף, אבל לאולמרט נוח לשתוק ולא לעשות דבר. נפגשתי עם אינספור אנשים בעולם, ביניהם עם אנשי הצלב האדום ושני גרמנים שהיו נעדרים בסוריה. אני בטוחה שגם גיא כלוא בסוריה".  

 

צה"ל: כל האפשרויות עדיין נבחנות 

מצה"ל נמסר כי מאז היעדרותו הפעיל הצבא שבעה צוותי חקירה של היחידה לאיתור נעדרים. כמו כן לקחו חלק בניסיון לעלות על עקבותיו חוקרי מצ"ח, משטרת ישראל וקהיליית המודיעין. בשנים מאז שנעדר נערכו סריקות רחבות בשטח הבסיס, ברמת הגולן ובאזורים נוספים. כמו כן נגבו עדויות מחיילים ומאזרחים שהכירו אותו ומכאלה שטענו כי ראו אותו. בצה"ל ציינו כי על אף שעברו עשר שנים נמשכות הערכות מצב שונות על בסיס מידע שמגיע אודותיו, אולם גם לאחר עשור כל האפשרויות הקשורות להיעדרותו עדיין נבחנות ולא ניתן לפסול ולשלול אף אחת מהן.

 

עוד נמסר כי "במסגרת המאמצים מצוי צה"ל בקשר רציף עם כל הנספחים הצבאיים בעולם על מנת למצוא את מירב המידע על גורלו של החייל הנעדר. אנו מבהירים כי לצבא יש חובה מוסרית וערכית לגיא חבר ולמרות השנים הרבות שחלפו יימשכו המאמצים מסוגים שונים על מנת לנסות ולעלות על עקבותיו".

 

גורמים בצה"ל הודו כי גם היום, עשר שנים לאחר ההיעדרות, אין קצה חוט ממשי שיכול לשפוך אור על הפרשה. "נאספו לא מעט חומרים, עדויות ורסיסי מידע, אך בנושא כה רגיש לא ניתן לקבוע משהו בוודאות ולכן כל מידע חדש אשר מתקבל, גם אם הוא נראה על פניו ללא בסיס, נבדק ונבחן. למרות הזמן הרב שחלף, אנו משוכנעים כי רסיסי מידע שיגיעו בעתיד יוכלו לשפוך אור על הפרשה וכולנו תקווה שהיא תבוא על סיומה באופן הטוב ביותר".

 

יש לציין כי ישנו פרס על סך עשרה מיליון דולרים שיינתן למי שייתן מידע בנוגע לחייל גיא חבר. עמותת "לחופש נולד" הבטיחה להעניק פרס דומה למי שימסור מידע בנוגע לרון ארד, לשלושת נעדרי קרב סולטן יעקב והחייל הנעדר, מג'די חלבי.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה ער לפרשת היעלמו של החייל גיא חבר ומתעדכן בנושא בהתאם להתפתחויות שישנן, ככל שישנן. לצערנו, אין כל מידע חדש בנושא זה שיכול לשפוך אור על ההיעלמות. ראש הממשלה נפגש עם הגברת חבר לפני מספר חודשים לשיחה בלשכתו. יועצת ראש הממשלה לחברה ולרווחה, ורד סוויד, נמצאת בקשר קבוע עם רינה חבר, ואף מלווה אותה לפגישות שונות היכולות לקדם את עניינה".

 

לגבי בקשות למימון נסיעות לחו"ל, נמסר ממשרד ראש הממשלה: "ישנה ועדה אליה מגישות כל משפחות החטופים והנעדרים את בקשותיהן, והוועדה בוחנת אותן. חברי הוועדה אמרו לרינה חבר כי היא מוזמנת להגיש בקשותיה באותו אופן בדיוק, והן ייבחנו על ידי צוות הוועדה, כפי שנבחנת כל בקשה. בנוסף לכך ניתן לציין כי ראש הממשלה ממשיך להעלות את שאלת היעלמותו של גיא חבר בפורומים הרלוונטיים השונים".

 

בהכנת הידיעה הששתף חנן גרינברג
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גיא חבר. נעלם לפני עשר שנים
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
רינה חבר. גיא חי
צילום: רענן בן-צור
מומלצים