שתף קטע נבחר

המלדיבים: הנשיא ניצח במשאל עם, וימשיך לשלוט

הישג לשליט הוותיק ביותר באסיה: במשאל העם שנערך במדינה החליטו 62 אחוזים לאשר את הצעתו של הנשיא מועמון עבד אל-גאיום להשליט במדינה משטר נשיאותי - על פני הצעת האופוזיציה להנהיג במדינת האיים משטר פרלמנטרי כמו בבריטניה. האופוזיציה גורסת כי אל-גאיום השליט במדינת האיים הקטנה דיקטטורה

נשיא האיים המלדיביים, מועמון עבד אל-גאיום, ניצח היום (א') במשאל עם ראשון מסוגו שנערך במדינת האיים שבאוקיאנוס ההודי - שמטרתו לאמץ מערכת פוליטית נשיאותית בסגנון זו של ארצות הברית.

 

משאל העם נתפס כמבחן לאל-גאיום, השליט הוותיק ביותר באסיה. אל-גאיום תמך בהשלטת מערכת שלטון נשיאותית - אך מפלגת האופוזיציה, המפלגה הדמוקרטית של המלדיביים, העדיפה דווקא שיטה פרלמנטרית, כפי שנהוג בבריטניה, וגרסה כי שיטת המשטר שהנהיג הנשיא, המכהן מזה 29 שנה, היא דיקטטורה.

 

מנתונים רשמיים עולה כי אל-גאיום זכה ב-62 אחוזים מקולות הבוחרים, בעוד שהאופוזיציה זכתה ל-38 אחוזים. מתוך 193 אלף מחזיקי זכות בחירה, הצביעו כ-150 אלף. "משאל העם לא עסק במנהיגותי, אלא בסוג הממשלה שבה היה הציבור מעוניין", אמר אל-גאיום במסיבת עיתונאים שכינס עם היוודע התוצאות. "אני מאוד מרוצה מהתוצאות", הוסיף, ודחה את טענות האופוזיציה לאי-סדרים.


תושבי האיים המלדיביים צופים בתוצאות משאל העם (צילום: רויטרס) 

 

מבקריו טוענים כי אל-גאיום - שעוזריו מבהירים כי יתמודד בבחירות הרב-מפלגתיות הראשונות שצפויות במדינה בשנה הבאה - מעכב את יישומן של רפורמות דמוקרטיות במדינה, וסבורים כי הגיעה העת שיפרוש. מפלגת השלטון ומפלגת האופוזיציה החליפו ביניהן האשמות על הפחדת מצביעים והפרת חוקים, אך מלבד דרישה לספור מחדש את הקולות באחת הקלפיות, הסכימו המפלגות כי הבחירות היו הוגנות.

  

נציגי האופוזיציה טענו כי הצבעה בעד הצעתם להשליט במדינה מערכת פרלמנטרית שקולה להצבעת אי-אמון נגד הנשיא. לטענתם, ההכנסות מ-89 אתרי הנופש היוקרתיים הפזורים באיים - שחלקם גובים מלקוחותיהם יותר מאלף דולר ללילה - אינם מגיעים לכמחצית מהאוכלוסייה במדינה, שחיה בעוני מחפיר ומשתכרת כדולר אחד ליום.

 

"הכסף לא זורם לעם. אין לעובדים כל זכויות. יש לנו הרבה בעיות", אמר זארא (שם בדוי), עובד באחד מאתרי הנופש, שחשש למסור את שמו האמיתי מחשש שייפגע. זארא מרוויח כ-200 דולר בחודש, ותלוי בטיפים שהוא מקבל כדי להתקיים. "הוא לא נשיא טוב בכלל. הוא מרמה את הציבור. אני רציתי שינוי", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-גאיום. מרוצה מהתוצאות
צילום: רויטרס
מומלצים