שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורם מדיני בכיר: מדינות יוניפי"ל לא יסכנו חייליהן
  גורם מדיני בכיר אומר כי המדינות ששלחו את חייליהן לכוח הרב לאומי בלבנון אינן רוצות בהרחבת פעילותו בגבול סוריה-לבנון "מפאת הרגישות של אזור הגבול". בישראל עושים מאמץ להכניס תיקונים לתחומי הפעילות של הכוח, לקראת דיון בנושא במועצת הביטחון. בינתיים, הברחות הנשק לחיזבאללה נמשכות

  הקהילה הבינלאומית אינה מוכנה לקחת אחריות על סגירת קו הגבול בין סוריה ללבנון, במטרה למנוע המשך הברחת נשק לחיזבאללה. כך גילה אמש (יום א') גורם מדיני בכיר בירושלים ל-ynet.

   

  מועד המנדט של כוח יוניפי"ל בדרום לבנון, שעל הקמתו הוכרז ביום הפסקת האש של מלחמת לבנון השנייה, צפוי לפקוע ב-31 באוגוסט. חידוש המנדט נדרש כדי להוסיף ולהחזיק באיזור את הכוח, שהורכב מ-13,286 חיילים מכ-30 מדינות. בסוף השבוע הקרוב צפויות 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם להצביע על חידוש המנדט.

   

  על נוסח ההחלטה עמלים כעת נציגי ארה"ב וצרפת, וישראל ולבנון מנהלות עימם מגעים בנפרד כדי להכניס דגשים נוספים להחלטה.

   

  אולם, למרות הביקורת הקשה שיש בירושלים על אי אכיפת האמברגו על אספקת נשק לחיזבאללה, אין לישראל יכולת אמיתית לשנות את המצב. ראשית, ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, הוא "המזמין" של כוח יוניפי"ל לשהות בשטח הריבוני של ארצו. סניורה, מטעמיו שלו - בהם חוסר רצון להתעמת עם הסורים - לא ביקש את הרחבת המנדט של יוניפיל לגבול של ארצו עם סוריה.

   

  שנית, כפי שמסביר גורם מדיני בכיר בירושלים, אין נכונות של הקהילה הבינלאומית לשגר את חייליה לגבול רגיש זה, מחשש לפגיעה בהם.

   

  במהלך החודשים האחרונים ניהלה ישראל דיאלוג עם האו"ם, ועם המדינות ששלחו את אנשיהן לכוח, בניסיון לאכוף את סגירת גבול סוריה לבנון. בשלב זה מסתבר כי אין הענות לקריאה לסגור את הגבול, והברחות הנשק לחיזבאללה נמשכות באורח מדאיג.

    

  הבעיה: "הרגישות באזור הגבול"

  "כרגע, המדינות התורמות אינן רוצות להרחיב את המנדט של כוח יוניפי"ל מעבר לאזור שבו הן פרוסות בדרום לבנון. זה לא קשור בהכרח לרצונו או אי רצונו של סניורה, אלא לרצונן שלהן. הן אינן רוצות זאת מפאת הרגישות של אזור הגבול", הבהיר הגורם המדיני בניסוח מאופק.

   

  בינתיים, גרמניה הייתה היחידה שנענתה בצורה מוגבלת לפניה של ישראל, אשר טענה שאי מניעת הברחות הנשק מעקרת את החלטה 1701 של מועצת הביטחון. גרמניה משלימה בימים אלה ניסוי בגבול סוריה-לבנון בגזרתו הצפונית, באמצעות כוח שלה שהוצב בין הים התיכון לקודקוד הצפוני שבגבול בין שתי המדינות במזרח. המהלך נעשה בתאום עם ממשלת לבנון. המלצות ומסקנות ראשוניות מניסוי זה הוגשו לממשלת לבנון, כדי לבחון דרך לפעולה משותפת בחסות האו"ם. אולם, בינתיים, לא ברור אם הניסוי יוביל להרחבת המנדט של יוניפי"ל.

   

  כאמור, ישראל מבקשת כעת להכניס תיקונים קלים בכתב המנדט של הכוח הרב לאומי: קריאה לשחרור אלדד רגב ואהוד גולדווסר, קריאה למתן אות חיים מהם, קריאה המזהירה שהמצב בלבנון מסוכן לאזור ולשלום הבינלאומי, הבהרת הצורך בהותרת השטח שבין הליטני לקו הכחול נקי מאמצעי לחימה ומיליציות והגברת שיתוף הפעולה בן יוניפי"ל לצבא לבנון. את דרישתה לסגירת הגבול להברחות נשק לחיזבאללה, תצטרך ישראל לעכב עד שיתרצו המדינות תורמות החיילים וראש ממשלת לבנון סניורה.  

   

  "ההחלטה על הארכת המנדט של יוניפי"ל היא החלטה טכנית במהותה", מבהיר הגורם המדיני הבכיר בירושלים. "אין בה נגיעה להחלטה 1701 על הפסקת האש. אנו פועלים עתה כדי להדגיש בה סעיפים שחשובים לישראל, אך לא לשינוי המנדט של כוח יוניפי"ל והרחבתו לגבול סוריה לבנון", אמר.


  פורסם לראשונה 19/08/2007 23:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים