שתף קטע נבחר

השלט שלא עבד

חברת איילון סירבה לשלם תמלוגים למבוטחת שרכבה נגנב, בטענה כי השלט שמפעיל את האזעקה לא פעל. בית המשפט קיבל את טענת החברה, ולנו לא נותר אלא לתהות מדוע

באחד הלילות נגנבה מכונית הפולקסוואגן פאסאט של טל בלנדר מחניון ביתה. המכונית היתה מבוטחת בחברת הביטוח איילון. כשבועיים לאחר הגניבה, הגיע לביתה של בלנדר חוקר מטעם איילון.

 

החוקר ביקש מבלנדר את מפתח המכונית ואת שני מכשירי השלט רחוק שלה. החוקר לחץ בנוכחות בלנדר על אחד השלטים. נורית השלט לא נדלקה. בהסכמת בלנדר לקח החוקר את המפתח ושני השלטים לבדיקה. חלפו עוד למעלה משבועיים ואיילון הודיעה לבלנדר כי בעקבות בדיקת המפתח והשלטים, הגיעה למסקנה שאמצעי המיגון לא הופעלו בליל הגניבה.

 

טענותיה של בלנדר כי השלט עמו נעלה את המכונית פעל בליל הגניבה וכי זמן קצר לפני הגניבה הרכב טופל במוסך והשלט היה תקין, לא הועילו.

 

במשפט שהתנהל בפני השופטת רונית פינצ'וק – אלט, מבית משפט השלום, הביאה איילון את המומחה שבדק מטעמה את המפתח והשלטים. המומחה העיד כי שני השלטים לא היו תקינים, לא שידרו ולא היו יכולים לדרוך את מערכת האזעקה. לגבי מפתח הרכב, הוסיף המומחה, שם היה חסר השבב האלקטרוני האלחוטי, אשר דורך את האימובילייזר (שולל התנועה), כאשר מפתח הרכב מוצא ממתג ההתנעה.

 

טענות בלנדר כי בדיקת המפתח והשלטים נעשתה שלא בנוכחותה, למעלה מחודש מליל הגניבה ולמעלה משבועיים לאחר שמסרה אותם לחוקר, נדחו על ידי השופטת מכל וכל. "אך מובן הוא שחברת הביטוח מבצעת את בדיקותיה שלא בנוכחות המבוטח או מומחה מטעמו", קבעה השופטת.

 

השופטת נזפה בבלנדר על כי העזה לחשוד שאיילון או מי מטעמה הוציא את השבב מהמפתח. "לטענה חמורה זו לא הובא שמץ של ראייה ודינה להידחות".

 

לטענת בלנדר כי ייתכן שהתקלה במפתח ובשלטים אירעה לאחר שאלה הועברו על ידה לחוקר איילון, השיבה השופטת כי "מדובר בטענה סתמית ובלתי סבירה". לדעת השופטת, "הסיכוי שבכל הרכיבים: שני שלטים ומפתח יהיו תקלות שיתרחשו דווקא תוך אותם שבועיים הינו מזערי".

 

בסופו של דיון, דחתה השופטת פינצ'וק את תביעתה של בלנדר והיא נותרה בלא כלום.

 

התעלמות מהוראות החוק

בשולי הדברים נעיר כי השופטת פינצ'וק בדקה את תביעתה של בלנדר, תוך התעלמות מוחלטת מהוראות חוק חוזה הביטוח בסוגיית אמצעי המיגון בביטוח.

 

זכותה של חברת הביטוח לדרוש אמצעי מיגון. אולם דרישות המיגון לא נועדו להיות תנאי פורמלי שאי קיומו שולל אוטומטית את הכיסוי הביטוחי. כדי שחברת הביטוח תצא פטורה אין די בכך שתוכיח כי המבוטח לא הפעיל את אמצעי המיגון. על חברת הביטוח להוכיח כי הפעלת אמצעי המיגון, אכן היתה מונעת את הגניבה, כי אפילו תמורת פרמיה גבוהה יותר, שום חברת ביטוח סבירה לא היתה מסכימה לוותר על הפעלת אמצעי המיגון וכי אמצעי המיגון לא פעלו מסיבה שאינה תלויה במבוטח.

 

לא זו אף זו: השופטת קובעת כי אך מובן שבדיקת המפתח והשלטים נעשתה שלא בנוכחות מומחה מטעם המבוטח. עניין זה כלל וכלל אינו מובן. לדעתנו בדיקה שכזו חייבת להיעשות בנוכחות מומחה מטעם המבוטח. כבר נתקלנו במקרים לא מעטים בהם התברר כי בבדיקות חברות הביטוח נפלו טעויות בלשון המעטה.

 

הכותב הוא עו"ד המתמחה בנושאי ביטוח

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים