שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ישראל תשתתף בפסטיבל בהולנד למרות לחץ פלסטיני

  להקת המחול הפלסטינית אל-פונון מרמאללה דרשה ביטול השתתפותה של הפקה ישראלית בפסטיבל המחול בהולנד. המארגנים לא נכנעו

  בפסטיבל ההולנדי "רוקדים על הקצה", שמוקדש השנה ליוצרים וליצירות ממדינות הים התיכון, לא שיערו בנפשם את הסערה שתעורר בחירה רפרטוארית לכאורה פשוטה בהפקה ישראלית. לפני חודשים ספורים הזמין מנהל הפסטיבל, גארי פיינגולד, את האירוע התיאטרוני "משאלה מכוכב" של סמדר יערון מהמרכז לתיאטרון של עכו, להשתתף בפסטיבל. ההזמנה נענתה ברצון ובתיאטרון נערכו לקראת הנסיעה.

   


  משאלה מכוכב. למרות הכל יציג בהולנד

   

  לקראת פרסום התוכנייה הופתע מנהל הפסטיבל לקבל אולטימטום מצדה של להקת המחול הפלסטינית "אל-פונון" מרמאללה. "זה או אנחנו או הם", אמרו חברי הלהקה הפלסטינית שחבריה קוראים לחרם על מוסדות הנתמכים על ידי מדינת ישראל. הנהלת אל-פונון היתה זו שקראה לפני שנה לירחון המחול האירופי, Dance Europe, שלא לפרסם כתבות על אמנים ישראלים אלא בהתניה שיגנו את הכיבוש. מה שעבד עם הירחון היוצא לאור בבריטניה, לא עבד בהולנד. הנהלת הפסטיבל הבינלאומי למחול ולאמני תנועה המתקיים באמסטרדם, רוטרדם וכרונינגן בהולנד, החליטה שלא להיעתר לדרישת הלהקה מרמאללה. התוצאה: ההפקה הישראלית תופיע לצדם של קבוצות ויוצרים מאיראן, סוריה, לבנון ומצרים ושני הרכבים שונים מהרשות הפלסטינית.

   

  פסטיבל "רוקדים על הקצה" ייפתח ב-12 בדצמבר ויימשך שבוע. לצד מופעי מחול יקחו אורחי הפסטיבל חלק בהרצאות, סדנאות ורבי שיח בנושא היצירה העכשווית.

  "היצירות המקוריות שהוזמנו לפסטיבל מציגות דור חדש של אמני תנועה ורקדנים המשקף ביצירותיו נושאים עכשוויים בחברה בה הם חיים ויוצרים", אמר מנהל הפסטיבל שהוסיף כי בחירת היוצרים והיצירות נבעה מתוך רצון לחשוף אותם בפני הקהל ההולנדי והיוצרים המקומיים.

   

  "משאלה מכוכב", היא אירוע תיאטרוני סאטירי על אישה הנישאת לכוכב. מהזיווג הקדוש עתיד להיוולד משיח בן דוד ואיתו הקץ לאלפיים שנות גלות ולעידן חורבן הבית השני. את היצירה מלווים צלילי יצירותיו של ואגנר, שיצירתו עסקה בפיאור הלאומיות הגרמנית ונאסרה להשמעה בישראל. מוזיקה מקורית שמלווה את ההפקה נכתבה במיוחד על ידי אורי וידיסלבסקי. המופע הציג עד כה בעשרות פסטיבלים בגרמניה, אוסטריה, שוויץ, פולין, איטליה, צרפת, טוקיו, הונג קונג וארה"ב.

   

  במרכז לתיאטרון בעכו, שמהווה לאורך שנים בית ליצירה משותפת של ערבים ויהודים, מודים לפסטיבל בהולנד על החלטתו. בתגובה לדברים אומר פיראס רובי מהמרכז לתיאטרון בעכו: "בעקבות שיחה עם קבוצת 'אל פונון' נאמר לי שלקבוצה אין כל עניין אישי עם המרכז, אך אין בכוונתם לקחת חלק בפסטיבל בו משתתפים יהודים וערבים פלסטינים שעובדים ויוצרים יחד. אנחנו מכבדים כל החלטה של קבוצה אם לקיים או לבטל את השתתפותם בפסטיבל. אנחנו מבחינתנו, נמשיך לעבוד כבעבר עם קבוצות מרמאללה ויוצרים פלסטינים נוספים מהארץ ומהעולם". תגובה דומה קיבלה להקת אל פונון משאר הקבוצות המשתתפות השנה בפסטיבל מהן דרשה לבטל את השתתפותן במחאה על הופעת ההפקה הישראלית.

   

  רשימת המשתתפים השנה בפסטיבל כוללת את קארימה מנסור ממצרים, סארייט רמאללה מהרשות הפלסטינית, תיאטרון מחול "מאקאמת" מלבנון, מוחמד שאפיק ממצרים, יאסר קאסב מאיראן, להקת מחול ראמד מסוריה ותיאטרון אשתר מהרשות הפלסטינית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים