שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרוטקציה שגרמה למבוכה דיפלומטית
  קב"ט שגרירות ישראל באוסטרליה פנה לשגריר לשעבר, וביקש ממנו שיעזור לו לקצר הליכים כדי לאפשר לו ללמוד במדינה אחרי סיום תפקידו. הבקשה גרמה מבוכה בין שתי המדינות. מקורות במשרד החוץ אמרו ל-ynet כי השגריר היה צריך להימנע מעזרה לקב"ט ולהמליץ לו לשוב לישראל

  תקין או לא תקין? על כמה פרטים כל הצדדים לסיפור מסכימים: קצין הביטחון של שגרירות ישראל בקנברה, אוסטרליה, פנה אל השגריר לשעבר נתי תמיר לפני חודשים ספורים וביקש את עזרתו. הבקשה היתה פשוטה – הקב"ט עמד בפני סיום חוזה העסקתו בשגרירות, וביקש את עזרתו של השגריר בקיצור הליכים, כדי שיוכל ללמוד לתואר מתקדם באוניברסיטה מקומית, במקום לחזור ארצהּ ושוב לטוס לאוסטרליה.

   

  מכאן, הדעות חלוקות: מצד אחד, ולפי הציפיות בירושלים לפחות, היה צריך השגריר להמליץ לקב"ט המצטיין לחזור לישראל ולסדר את ענייניו מכאן. לעומת זאת, השגריר, שכבר סיים את תפקידו לפני כשלושה חודשים, אינו מבין מהו הפגם בכך שלא מנע מקב"ט מצטיין להמשיך את לימודיו.

   

  מקורות במשרד החוץ טענו באופן בלתי-רשמי כי הבקשה גרמה מבוכה בין ישראל לאוסטרליה. מקורות אחרים הוסיפו כי השגריר היה צריך להימנע מעיסוק זה ולהמליץ לקב"ט לשוב לישראל. "זהו אינו עניינו של שגריר ישראל. הוא צריך להמליץ לקב"ט לחזור לישראל ומכאן, כאדם פרטי, לנהל את כל התכתובות שלו, ובוודאי שלא לסייע לו. לא ייתכן שמי שמשרת את ישראל יעסוק בעניינים שאינם קשורים לשליחותו", אמרו המקורות ל-ynet.

   

  במישור הרשמי הודה משרד החוץ כי נוצרה בעיה. בתגובה רשמית מטעם המשרד נמסר: "אכן התבצעה פעולה המנוגדת לכללי משרד החוץ, אך השגרירות בקנברה ומשרד החוץ בירושלים פעלו מיידית מול משרד החוץ האוסטרלי כדי להביא לתיקונה".

   

  בשיחה עם ynet חזר השגריר תמיד וטען כי לא היה דופי בפעולתו. "ייעצתי לקב"ט לחזור ארצה, ואולם הוא החליט ללמוד. מדובר בקב"ט יוצא מהכלל ששירת אותנו בנאמנות במשך ארבע שנים, ואינו איש משרד החוץ. הוא סיים את חוזהו ולא הסתיר את רצונו ללמוד. אדרבא – הוא דיווח לי ולמשרד על כוונותיו ולא הסתיר אותן.

   

  "לדעתי, מי שרוצה ללמוד לתואר אקדמי כאדם פרטי וחופשי וללא כל מחוייבות, זה עניינו ואין כל טעם למנוע זאת ממנו. אני לא רואה שום פגם ברצונו להישאר ולהמשיך ללמוד, ואני האחרון שאמנע ממנו ללמוד, גם אם זה במקום שנקרא 'אוסטרליה'", אמר תמיר.

   

  באוקטובר אשתקד עלה השגריר תמיר לכותרות כאשר אמר בראיון עמו שהתפרסם בעיתון "הארץ" כי "אסיה היא ביסודהּ יבשת של גזע צהוב. אוסטרליה וישראל אינן שייכות לו - אנחנו שייכים ביסודנו לגזע הלבן". הדברים עוררו סערה רבתי ברחבי אסיה, ומשרד החוץ גינה את הדברים והגדירם "חמורים ולא נאותים". כעבור כמה שבועות הודיע מנכ"ל משרד החוץ כי כהונתו של תמיר תקוצר.    

   

  המידע הראשוני הגיע באי-מייל האדום.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים