שתף קטע נבחר

המדריך המלא לשרים: כך תנהגו בישיבות ממשלה

לפני כשבוע פרסם מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, מסמך בו הוא קורא לשרים ולפקידים בכירים שלא להכניס טלפונים ניידים לישיבות הממשלה כדי למנוע הדלפות. לידי ynet הגיע הנוסח המלא של המסמך המנסה להכניס קצת משמעת לדיונים

המסמך המלא שהוציא מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, לשרים לפני כשבוע ובו הורה להם שלא להכניס טלפונים ניידים לישיבות הממשלה מחשש להדלפות, הגיע אמש (א') לידי ynet.

 

במסמך, שעורר את חמתם של שרים ופקידים בכירים בממשלה, כתב יחזקאל בין השאר: "עם כניסתי לתפקיד נוכחתי כי בעת שמתקיימת ישיבת ממשלה, נוכחים באולם הישיבות, פקידים, עוזרי שרים, מנהלי לשכות וכיוצא באלה בעלי תפקידים, מבלי שיש בנוכחותם משום תרומה כלשהיא לדיונים. על דעת ראש הממשלה אני מבקש לפנות אליכם ולהבהיר שבכוונתי לשנות את הנוהג שהיה קיים עד כה, ולצמצם באורח ניכר את נוכחותם והשתתפותם של מי שאינם שרים בדיוני הממשלה.

   

 

"ישיבות הממשלה הינן ישיבות סגורות, ונוכחותם של מי שאין זה מתפקידם להיות באולם הישיבות מכבידה מאוד, פוגעת ביעילות הדיון ואף גורמת לזילות המעמד", כתב יחזקאל והוסיף: "צמצום מספר הנוכחים בישיבות הממשלה יאפשר קיומו של דיון מסודר, יעיל ושקול, ללא הפרעות, ועשוי אף לצמצם את תופעת ההדלפות".

 


אפשר לקבל קצת שקט? (צילום: פלאש 90)

 

בנספח שצורף למכתב - פורטו העקרונות והנהלים שעל פיהם ישתתפו בכירים בשירות המדינה ואנשי הסגל הקרובים אל השרים בישיבות. על-פי הנהלים החדשים, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד, ראש אמ"ן, נגיד בנק ישראל, מנכ"ל האוצר, והממונה על התקציבים יורשו להביא רק עוזר אחד לישיבות, וגם זאת בתנאי של "הודעה מוקדמת למזכיר הממשלה". עם זאת, מורה מזכיר הממשלה החדש: "נכח בדיון גם אחד מסגני ראשי מערכת הביטחון - יישב הסגן על אחד מכסאות המומחים (אלה הפזורים סביב האולם, וצמודים לקיר - ר.ס.)".

  

כמו כן מנחה המזכיר החדש: יש לסגור טלפונים ניידים וזימוניות, ולנתק הסוללה מהמכשיר. הנחיה זאת חלה על כל מי שמשתתף בדיוני הממשלה, לרבות השרים עצמם. עוד קובע המזכיר כי הכנסת מחשבים ניידים לישיבות הממשלה אסורה אף היא, אלא במקרים מיוחדים, כאשר בכוונת שר להציג מצגת בפני הממשלה. גם לגבי עניין זה יש להודיע על כך מראש למזכירות הממשלה, ולהעבירה במייל מבעוד מועד. כמו כן, מנחה המזכיר כי הכנסת תקליטורים לישיבות מותנה בבדיקה מקדמית של אנשי הביטחון.  

 

"ההנחיות - זלזול בשרים"

"שנים אני נוכח בישיבות הממשלה. ראיתי הרבה ראשי ממשלות והרבה מזכירי ממשלה, ומעולם לא נתקלתי בעזות מצח כזאת", מלין פקיד בכיר בממשלה. " אף מנהל ממשלתי או איש סגל בכיר לא בא לישיבות הממשלה להנאתו. זאת עבודתם, כדי לסייע. ההנחיות האלה הן זלזול בשרים, במנהלים ובפקידות הממשלתית הבכירה", אמר.

 

אחד השרים שהביע מורת רוח משורת הנהלים החדשה, ובעיקר מהדרך הבוטה לדבריו, בה הועברה לשרי הממשלה, אמר: "יפה שמזכיר הממשלה רוצה לעשות סדר, אבל ראוי לו שקודם ילמד מי נחוץ ומי לא בישיבות הממשלה. בכל זאת מדובר בנבחרי ציבור, שמכהנים אי-אלה שנים במערכת הפוליטית והממשלתית. חלקם אף היו בתפקידים בכירים במערכת הביטחון. אי אפשר לדבר אליהם כמו מנהל לתלמידים בבתי הספר".

 

שרת החינוך, יולי תמיר, המצדדת בצעדים החדשים של מזכיר הממשלה, אמרה לאחר קבלת המכתב: "הישיבה הייתה הרבה יותר יעילה ונקייה מרעשי רקע. ממילא חדר הממשלה הוא חדר מאוד קשה מבחינת האקוסטיקה שלו. עד עכשיו היה הרבה פחות נעים וגבל לפעמים בחוצפה מצד האורחים, שהרשו לעצמם דברים שאפילו שרים אינם מרשים לעצמם. הנהלים החדשים של מזכיר הממשלה, כפי שבאו לידי ביטוי בישיבת הממשלה היום - הוכיחו את עצמם".

 

גורמים המקורבים למזכיר הממשלה אמרו היום: "מיום שנכנס לתפקידו, אמר יחזקאל שהוא רואה בחדר ישיבות הממשלה את היכל השלטון של מדינת ישראל. יש לנהוג בו בקדושה ממש. כל מעשיו יכוונו על מנת להפוך את ישיבות הממשלה לענייניות, שקטות, מסודרות, ומאורגנות. מזכיר הממשלה אמר מספר פעמים שכל פעולותיו נועדו לסייע לשרים ולראש הממשלה בעבודתם השוטפת.

 

"היה ברור, שצמצום מספר המשתתפים בחדרי ישיבות הממשלה, לא יהיה נוח לגורמים מסויימים. אולם, המטרה חלילה, אינה לפגוע בהם. יש לכבד כל אדם באשר הוא. יחד עם זאת, בחדר ישיבות הממשלה צריכים להמצא מינימום האורחים הנדרשים הרלוונטים לדיון. מזכיר הממשלה ידוע ביחסיו הטובים עם השרים והפקידות הבכירה בממשלה. הוא ידוע בנועם הליכותיו ונחשב לאדם מנומס מאוד. אין לו כל כוונה חלילה לפגוע במאן דהו", אמרו מקורביו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרומה לדיונים. יחזקאל
צילום: אלכס קולומויסקי
שקט יותר. תמיר
צילום: עידו ארז
מומלצים