שתף קטע נבחר

כבאים ישראלים ביוון: "הולכים לתת את הכל"

51 חברי המשלחת יצטרפו למאמצי הכיבוי באזור אולימפיה. "לא באנו לצפות מהצד, אלא לעבוד. נשלחנו על-ידי המדינה ונייצג אותה בכבוד"

משלחת הסיוע הישראלית, המונה 51 כבאים, נחתה הבוקר (יום ב') ביוון והצטרפה למאמצי כיבוי שריפות הענק המשתוללות שם. הכבאים הישראלים נשלחו לגזרה המסוכנת, שבה ממוקמת האתר ההיסטורי באולימפיה. מפקד המשלחת, טפסר משה סויסה, אמר בשיחה עם ynet: "אנחנו הולכים לתת את הכל".

 

להבות ממשיכות לשרוף את דרומה של יוון זה היום הרביעי ברציפות, ומניין ההרוגים עד כה עומד על יותר מ-60. לפחות 86 מוקדי שריפה חדשים התלקחו ביממה האחרונה בחצי האי פלופונס, דרומית-מערבית לאתונה וגם באי אוויה, צפונית-מזרחית לבירה. משרד החוץ הודיע אתמול כי שרת החוץ של יוון, דורה באקויאניס, פנתה לעמיתתה ציפי ליבני בבקשה לעזרה. לאחר התייצעות הוחלט לשגר את הכבאים ליוון בטיסה אזרחית. 

 

רשף-משנה אמיר לוי, המשמש כראש מדור כבאות בגליל המערבי וכעת נמצא ביוון, אמר ל-ynet: "אנחנו קיבלנו משימת כיבוי באזור אולימפיה. תנאי השטח ומזג האוויר הם קשים, ועדיין יש רוח חזקה שגורמת להתפשטות מהירה של האש. כבר הושגה שליטה במספר מוקדים, אך יש עדיין מספר מוקדים שאין עליהם שליטה. כבאים מקומים סיפרו לנו שכבר כמעט שבוע הם ללא שינה, עוברים מאירוע לאירוע. הכבאים היוונים לא ראו את הבית הרבה זמן".

 

רוב הכבאים שהצטרפו למשלחת הגיעו ליוון הישר מקורס הצוערים. רשף-משנה לוי סיפר כי הכבאים הצעירים באו למשימה עם תחושת שליחות: "מדינת ישראל אוהבת לעזור לשכנותיה הנמצאות במצוקה. נשלחנו על ידי המדינה, ונייצג אותה בכבוד. לשם השוואה, צרפת שלחה 50 כבאים ליוון בעוד שאנחנו, מדינה שבגודלה משתווה לשכונה בפריז, שלחה כוח באותו סדר גודל".

 

עוד אמר לוי כי "למרות שהתנאים לא אופטימליים לעבודה, אנשים עושים זאת ברצון ובמוטיבציה. 51 כבאים זה כוח משמעותי ואני מאמין שנצליח לעזור. לא באנו להיות צופים מהצד, אלא באנו לעבוד. אנחנו שמחים לעזור פה ונקווה שהיוונים יהיו שמחים כשנלך".

 

מפקד המשלחת, המשמש כמפקד שירותי הכבאות בירושלים, ציין כי חברי המשלחת למדו היטב את הגזרה לפני צאתם למשימה. "הדרכתי והזהרתי את הכבאים. אנו נתחלק לקבוצות של ארבעה כבאים בכל חלקה, ואנו מקווים לתת מענה לכל הגזרה. חשוב לנו להצליח בגזרה שלנו ולעשות את הכל בצורה הטובה ביותר. אנו מחכים להגיע אל האש ורוצים להציל חיי אדם ולצורך זה אנחנו מתכוונים לתת את הכל".

 

לוי סיכם ואמר כי הוא מקווה שמדינת ישראל תפנים את הלקחים שנלמדו ביוון ותבין את ההשלכות ההרסניות של שריפות. "אני מקווה מאוד שקברניטי מדינת ישראל יתגלחו על זקנים של אחרים, יראו עד כמה הרסניות תוצאות השריפה ויפעלו לשיפור מצבו העגום של מערך הכבאות במדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדר האתר באולימפיה. הכבאים בדרך
צילום: איי אף פי
יוון בוערת. מבט מלמעלה
צילום: איי אף פי
מומלצים