שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "תורם" ניסה להונות את הוועד למלחמה באיידס

  אדם חשוד שהציג את עצמו בתור נאמן של קרן בינלאומית הציע תרומה גדולה לוועד למלחמה באיידס. האיש דרש 3,000 דולר עבור דמי הביול לחוזה התרומה, אך עורר את חשד העמותה כשהציג מסמכים רשמיים לכאורה מטעם הקרן: "הבחנו בשגיאות כתיב במסמכים". החשוד נעצר

  המשטרה חוקרת חשד לפיו תושב גני תקווה בן 60 ניסה להונות את הוועד למלחמה באיידס. מתלונה שהוגשה היום (ב') על ידי הוועד עולה כי החשוד הציע לעמותה תרומות בסך שני מיליון דולר, אך דרש תשלום מוקדם בסך 3,000 דולר עבור בולים. מבדיקה שערך הוועד התברר כי האיש, שהציג את עצמו כקשור ל"קרן גנדי" בהודו, אינו קשור אליה כלל.

   

  המקרה אירע לפני כשבוע וחצי, אז התקבלה שיחת טלפון בוועד למלחמה באיידס מאדם שהציג את עצמו כנציג הישראלי של "קרן גנדי" - קבוצת תורמים מהודו הפועלת בשיתוף עם האו"ם והאיחוד האירופי. האיש נפגש עם מגייסת המשאבים של הארגון, וסיפר לה על כוונת הקרן לתרום שני מיליון דולרים לארגון. החשוד אף הציג לה מסמכים החתומים כביכול על שם הקרן.

   

  דובר הוועד המלחמה באיידס, אריק אלעד, סיפר ל-ynet: "ביקשנו לראות את המסמכים, לאחר שהוא טען שהוא קשור ל'קרן גנדי', שאותה אנו מכירים. כאשר הוא הביא לנו את המסמכים נדלקו לנו נורות אדומות. הנחנו שלארגון כל כך מוכר בעולם תהיה כתובת דואר אלקטרוני רשמית והוא לא יסתמך על אתרים כמו יאהוּ. כמו כן, הבחנו בשגיאות כתיב בנייר המכתבים. לכן, הגשנו תלונה במשטרה".

   

  מפלג ההונאה במשטרה פתח בחקירה בראשותם של רב-פקד אלברט סבח ורב-סמל ראשון, אילנה סתו. בדיקת המשטרה העלתה כי החשוד טען שבכוונתו לתרום סכום ראשוני בסך 20 אלף דולר, אולם עבור החוזה יאלץ הוועד למלחמה באיידס להעביר לידיו דמי ביול 3,000 דולר.

   

  החשוד טען כי כספי הקרן מנוהלים על-ידי בנק בבלגיה. הוועד התקשר לבנק, וגילה כי איש לא ידע על קיומו של חשבון כזה. כמו כן, בדיקה שערך הארגון העלתה כי 'קרן גנדי' כלל לא הכירה את האיש שהתיימר לייצג אותה. רב-פקד סבח שיחזר: "ביקשנו מאנשי הארגון להכין לו המחאה בסך 9,240 שקלים וביימנו פגישה בינו לבין נציגי הארגון. כאשר ניתנה לו ההמחאה, בלשינו היו שם כדי לעצור אותו".

   

  החשוד טען בחקירתו הראשונית כי הוא אכן נאמן של הקרן, וכי אין ברשותו כסף זמין על מנת לערוך חוזים. הערב הוא יובא לבית משפט השלום בתל אביב, שם יבקשו אנשי מפלג ההונאה לשחררו בתנאים מגבילים.

   

  אלעד ציין כי תרמית מסוג זה עלולה לפגוע בעמותות אחרות, מפני שכל אחת מהן משוועת לתרומות. "למזלנו, היינו זהירים ובדקנו את הנושא לעומק. עדיף להביא את המקרה הזה לידיעת כל העמותות על מנת שלא יוציאו מהן כספים במרמה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים