שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן לרה"מ בפתח הפגישה: אני מייחל לשלום
  ראש הממשלה נפגש עם הנשיא הפלסטיני בשעה זו. בפתח הפגישה חתם אבו מאזן בספר האורחים בתקווה לשלום המיוחל. אולמרט מצידו הודה על חילוץ קצין צה"ל מג'נין ועל הקפאת כספי 100 אגודות המזוהות עם החמאס

  שלושה שבועות לאחר שנפגשו ביריחו הגיע היום (ג') הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), למעונו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בירושלים. בפתח הפגישה הודה אולמרט לעמיתו הפלסטיני על חילוץ קצין צה"ל, שנכנס אתמול בטעות לג'נין על-ידי שוטרים פלסטינים. בנוסף הודה אולמרט לאבו-מאזן על הקפאת כספי 100 אגודות המזוהות עם חמאס.

   

  אבו-מאזן חתם בספר האורחים של ראש הממשלה, לראשונה מאז החלו הפגישות בין השניים. הנשיא הפלסטיני כתב בספר: "בבית ראש הממשלה לכבוד הוא לי להיפגש איתו. אני מקווה ומייחל שהשלום ביננו יתקדם וששני העמים, הישראלי והפלסטיני, יחזו בשלום אליו אנו רוצים להגיע. על החתום נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס".


  אולמרט ואבו-מאזן במעון ראש הממשלה (צילום: עמוס בן גרשום)

   

  הפגישה בארבע עיניים בין אולמרט לאבו-מאזן צפויה להימשך כשעתיים. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו שהאווירה בפגישה חיובית ביותר, לאחר שבירושלים התחזקה התחושה שהנשיא הפלסטיני נחוש בדרכו להגיע להסדר שלום, לפיו תוקם מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית, על-פי מפת הדרכים.

   

  העברת שליטה בשלוש ערים

  בשיחה צפוי אולמרט לבקש מאבו-מאזן להיפגש עוד כמה פעמים עד חודש אוקטובר. מטרת המפגשים היא לגבש הסכם הבנות בסיסי, שבתוכו העקרונות להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. הסכם עקרונות זה, אשר על פי הערכת בכירים בלשכת ראש הממשלה יסוכם בעמוד אחד או שניים לכל היותר, יתווה את המעטפת להמשך המשא ומתן. גורמים בירושלים אמרו כי הכוונה למצוא ניסוחים ברורים מספיק שייתנו אופק מדיני לפלסטינים, אך מאידך מעומעמים דיים כדי למנוע פיצוץ המשא ומתן על ידי גורמים קיצוניים, בישראל וברשות הפלסטינית.

   

  כמו כן צפויים השניים לדון בשורת בקשות שהעלו הפלסטינים בתחומים הביטחוני, הכלכלי וההומניטרי. הפלסטינים מתעקשים עדיין על כך שבעיתוי קרוב תמסור ישראל לשליטתם הביטחונית שלוש ערים בגדה - רמאללה, יריחו ושכם. כמו כן עדיין לא נסתיימו הדיונים בבקשתם של הפלסטינים לצרף אל כוחותיהם חיילים מחטיבת באדר של צבא ירדן. בסוגיה זו הבהירו גורמים מדיניים בכירים בירושלים שהבקשה נדונה, אך מעוכבת בשלב זה בשל עמדת הגנרל דייטון. "בשלב זה הנושא עדיין על הפרק, אך טרם נתקבלה החלטה". הבהירו בירושלים.

   

  בסוגיית ההצטיידות של כוחות אבו-מאזן בכלי נשק, אמרו בירושלים שבשלב זה קיבלו הפלסטינים כמעט את כל מבוקשם. הפלסטינים קיבלו כלי נשק קלים ובהם מקלעים ורובים אישיים. כמו כן קיבלו אפודים, מדים ואוהלים. טרם ניתן אישור להעברת השיריוניות אשר רוסיה הבטיחה לספק לפלסטינים כדי לשרת את כוחות הביטחון ."אין המדובר בכלי נשק אסטרטגיים, מדובר בנשק קל אשר משימות למשימות הביטחון השוטף ולשמירת הסדר הציבורי בשטחי יהודה ושומרון". אמרו בירושלים.

   

  זמן קצר לפני הפגישה שיגרו גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח - ארגונו של אבו-מאזן, רקטת קסאם לעבר שדרות. הרקטה פגעה בבית - אדם אחד נפצע קל עד בינוני בעינו וכמה לקו בחרדה. בכיר בזרוע הצבאית של הפתח אמר כי "אין כל כוונה לפגוע בפגישת אולמרט אבו-מאזן. הירי בוצע במסגרת עמדת הארגון המסורתית הגורסת שהמשא ומתן עם ישראל לא מתנהל על חשבון המאבק בכיבוש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים