שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הסכם בין אולמרט לעבאס טעון אישור הכנסת"
  ראש הממשלה והנשיא הפלסטיני מגבשים בימים אלה מסמך הבנות לקראת וועידת השלום הבינלאומית. מומחים למשפט חוקתי סבורים כי יש להביא כל הסכם מדיני בעל חשיבות לאישור הכנסת. פרופ' יובל שני: "אמנם מדובר רק בנוהג בלבד, אך יהיה זה בלתי סביר מצד הממשלה שלא להביא את המסמך לכנסת"

  מסמך העקרונות המתגבש בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מעלה שאלה משפטית מעניינית: האם יש להביא את ההבנות, כמו כל הסכם מדיני בעל חשיבות, לאישור הכנסת.

   

  ד"ר סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי במכללה למנהל, מסבירה כי "במשפט החוקתי התגבש נוהג במרוצת העשורים האחרונים, לפיו אמנות והסכמים בעלי חשיבות מיוחדת - כגון הסכמים מדיניים או כאלה הכרוכים בהעברת שטחים שבריבונות המדינה - מובאים לאישור הכנסת, לפני שנכנסים לתוקף".

   

  ד"ר נבות מציינת כי למרות שהדבר איננו כתוב במפורש בחוק, ישנה מסורת ארוכה להביא את ההסכמים לאישור הכנסת. "כך היה למשל לגבי החלטת הממשלה על תכנית ההתנתקות מרצועת עזה, שהובאה לאישור הכנסת, הסכם אוסלו והסכם השלום עם ירדן", אמרה. 

   

  פרופ' יובל שני מהאוניברסיטה העברית, המתמחה בהסכמים בינלאומיים, מסכים עם נבות ומציין כי "אין חובה בחוק להביא הסכמים בינלאומיים לאישור הכנסת, למעט הסכמים שמשמעותם ויתור על שטח ריבוני של ישראל. עם זאת, יש נוהג שהסכמים מדיניים חשובים מובאים לאישור הכנסת. אם מדובר בהסכם שיש בו התחייבות מסויימת ליעדים מדיניים, מן הראוי להביא את הדבר בפני הכנסת".

   

  פרופ' שני לא פוסל את האפשרות של פנייה לבג"ץ בידי חברי כנסת או עמותות ציבוריות, אם ההסכם לא יובא לאישור בית המחוקקים. "ככלל, אם זה מובא לאישור הכנסת נערכת הצבעה, ואם לא - אפשר גם ללכת לבג"ץ. אולם, מעולם לא היתה פסיקה חד-משמעית שקבעה כי יש חובה כזו, לכן עדיין לא ברור מה תהיה החלטת בג"ץ. בכל מקרה, הבסיס המשפטי הוא על פי הנוהג החוקתי, ולכן זה יהיה בלתי סביר מצד הממשלה לא להביא את זה לאישור הכנסת".

   

  פרופ' שני מביא דוגמה שאירעה לפני כשנתיים, בעת הדיונים על העברת השליטה בציר פילדלפי. "השאלה התעוררה כשהממשלה לא התכוונה להביא את הנושא לאישור הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה, פירסם אז חוות דעת וקבע שמדובר בהסכם בעל אופי טכני וכי אין צורך להביא אותו לאישור הכנסת. כבר אז היו איומים בפניה לבג"ץ ובסופו של דבר החליט ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, להביא את זה לאישור הכנסת".

   

  ד"ר נבות מוסיפה, "בשנים האחרונות הכנסת אפילו חוקקה חוקים מיוחדים בעקבות הסכמים מדיניים חשובים, כמו למשל חוק פינוי-פיצוי, יישום הסכם אוסלו ב'. חשוב לזכור שמדובר במוסכמה, נוהג שנגזר מעצם המבנה השלטוני של מדינת ישראל,  ועל-פיו ראוי לממשלה להביא הסכמים מדיניים בפני הכנסת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט ואבו מאזן. מגבשים מסמך
  צילום: עמוס בן גרשום
  צילום: ורדי כהנא
  נבות. מוסכמה
  צילום: ורדי כהנא
  מומלצים