שתף קטע נבחר

נשמח להיות מופתעים לטובה

החלטת משרד התמ"ת להקים רשות לסחר הוגן מעודדת. אבל אנחנו כבר שבעי הבטחות ואם שינוי המדיניות לא יגובה במעשים, לא יועילו כל הסלסולים וההתקשטויות. נחכה בסבלנות

יום ג' השבוע הביא עמו בכנפיו שתי ידיעות שאמורות לשמח כל מי שהצרכנות מעסיקה אותו וחשובה לו. באותו יום בישר משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת) על הקמת רשות לסחר הוגן שתפעל ביתר מרץ לאכיפת חוקי הצרכנות, והמועצה הישראלית לצרכנות הודיעה על השקת תוכנית לחינוך לצרכנות נבונה של בני הדור הצעיר. לכאורה, סיבה למסיבה.

 

אלא שסוסי קרבות ותיקים בתחום מן הסתם ירימו גבה נוכח תוכניות התמ"ת, יגידו "נו, אז מה חדש בזה? הבטחות כבר שמענו", ויתכוננו להמשך השגרה הסיזיפית. הסוחרים ירמו, מעט צרכנים יתלוננו, התמ"ת ימשיך לגרור רגליים, ולוחמי הצרכנות ינסו לחשוב על עוד דרך שטרם נוסתה נגד פרעות השוק הישראלי.

 

למען האמת, קשה להאשים את הציניקנים והמפוכחים-לעייפה מתחום הצרכנות. הנתונים הסטטיסטיים של התמ"ת עצמו מלמדים על תת-אכיפה חמורה של חוקי הצרכנות, ואלה רק מצטרפים לתחושה הכללית שכלום אינו נעשה, כלום אינו משתנה. יתרה מזאת, צרכנים המתלוננים בתמ"ת נתקלים בסחבת בחקירת התלונות, בחוסר התייחסות, ואף בחוסר מקצועיות.

 

מניסיוני אני יכולה להעיד לגבי תלונה ששלחתי לתמ"ת בראשית ינואר 2006 – לא, זו אינה טעות – כי למעט האישור על קבלתה מעולם לא התבקשתי לבוא לתת עדות, או לחלופין על סגירת התיק. פשוט שקט ודממה. לשם השוואה, אזרחים המתלוננים למפקח על התעבורה במשרד התחבורה מוזמנים בתוך כמה חודשים מיום משלוח התלונה לתת עדות בפני חוקר, שמצדו יעביר אחר כך את החומר לפרקליט שישקול אם להגיש כתב אישום.

 

כך שהצהרות התמ"ת על הוספת תחום של "סחר הוגן" לתחום הגנת הצרכן, העמקת האכיפה הפלילית ומיקודה בעבירות החמורות ובמקרים הקשים, ועוד כהנה וכהנה הצהרות-כוונות, כשלעצמן אינן מעלות ואינן מורידות. אם לא תשתנה – ומן היסוד ועד לצמרת המשרד – המדיניות, ואם שינוי המדיניות לא יגובה במעשים, לא יועילו כל הסלסולים וההתקשטויות.

 

בתקופתו של אהוד אולמרט כשר התעשייה והמסחר פעל התמ"ת כמשרד הסוחרים. אחד ההיבטים הבולטים במדיניות זו היה ניסיונו להרוס את המועצה לצרכנות. משך תקופה ארוכה פעלה המועצה ללא מנכ"ל, והלכה למעשה נאבקה על קיומה. אולמרט ידע שפירוק מוצהר וגלוי של המועצה לצרכנות לא יעבור בשקט, ולכן הוא בחר בדרך של המתה איטית. רק תהפוכות הפוליטיקה הישראלית הן שמנעו את המשך התהליך.

 

אך גם כיום, כששר אחר עומד בראש התמ"ת, לא תמו הקשיים. עם כל הרצון הטוב של אלי ישי, ובעיקר בהתחשב בעומסים הגוברים והולכים על ארגוני הצרכנים, ועל אף שתקציבי המועצה לצרכנות הוגדלו ויוגדלו בעתיד, התקציבים האלו מאפשרים לשמור על הקיים, אך הם אינם יכולים להבטיח פריצת דרך.

 

המועצה, אחד משני ארגוני הצרכנים הגדולים בישראל, עשויה להיות כוח משמעותי בשינוי פני הצרכנות בארץ, אם רק יאפשרו לה. לכן, כחלק מהתנופה החדשה בתמ"ת לשיפור מצב הצרכנים מן הראוי היה לתקצב טוב יותר את המועצה לצרכנות.

 

תוכנית חינוך לצרכנות

וזה מביא אותנו לבשורה הטובה השנייה שהזכרנו קודם לכן. תוכנית החינוך לצרכנות שהשיקה המועצה לצרכנות היא דבר נחוץ, ויש לקוות שאת פירותיה נראה בקרב הדור הצעיר בהקדם. יש לקוות שבני הנוער ינחילו את תובנותיהם החדשות גם להוריהם ולסביבתם, כך שהשפעת התוכנית תחרוג מכותלי מוסדות החינוך.

 

אך גם לכך נחוצים תקציבים, ולאורך זמן. הנה כפפה שהשר אלי ישי צריך להרים, גם אם כאשר יתממש הערך החיובי שתפיק התוכנית הוא עצמו כבר לא יהיה בתמ"ת.

 

ועוד משהו: צפוי שאם התוכנית החינוכית תצליח, יוגשו יותר תלונות לתמ"ת בהשוואה למה שקורה כיום. אך אם שם לא ימתין מערך הולם לטיפול בתלונות, כולל חוקרים ותובעים, עד מהרה ייווצר עוד צוואר בקבוק – ורק יגבר התסכול. לצעירים אין סבלנות לחכות שסדרי הביורוקרטיה ישתנו. אם הם לא יחושו בשינוי, הם יצביעו ברגליים, ולא יועילו כל מאמצי צוותי ההדרכה. כך שהאתגר שעומד בפני אלי ישי ואנשי משרדו גדול בהרבה ממה שנראה על פני השטח כבר כעת.

 

אחד המבחנים הראשונים לרצינות התמ"ת בעניין זה יהיה בחירת האדם שיעמוד בראש הרשות לסחר הוגן. לאחר מכן נראה איזה תוכן – ובאיזה קצב – מתמלאת אותה רשות סחר הוגן שאמורה לפעול כיחידת סמך עצמאית עם תקציב משלה.

 

שבעי הבטחות איננו מרשים לעצמנו אופטימיות מיותרת. הפעם נשמח להיות מופתעים לטובה.

 

הכותבת היא עורכת דין המתמחה בנושאי צרכנות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים