שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיון בתגובה ישראלית על הקסאם - ביום ראשון
  "פורום שרי השמינייה" המורחב ידון מיד לאחר החג בתגובה ישראלית על הירי לבסיס זיקים. במסיבת עיתונאים שקיימה שרת החוץ אחרי פגישה עם עמיתה הצרפתי אמרה לבני כי ישראל עשויה לנקוט גם סנקציות אזרחיות מול הפלסטינים, על אף שהדבר לא יוביל לעצירה מוחלטת של הקסאמים. יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, הודיע: דרושה פעולה רחבה בעזה, "אם תהיה - אתן גיבוי"

  "יש לנו כלים - ולא רק צבאיים - לפעול מול עזה וצריך להשתמש בהם בצורה מדודה. צריך לומר את האמת, גם בכלים האלה אי אפשר לעצור את הקסאמים", כך אמרה בצהריים (יום ג') שרת החוץ ציפי לבני במסיבת עיתונאים שקיימה לאחר פגישתה עם עמיתה הצרפתי, ברנאר קושנר. בתוך כך נודע כי שרי "המטבחון", שהתכנסו הבוקר החליטו להעביר את הדיון בתגובה לירי הקסאם בזיקים הלילה לדיון ב"פורום השמינייה" המורחב, שיתכנס ביום ראשון, מיד לאחר החג.

   

  על אף שהג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות לירי הרקטה על בסיס זיקים, לבני הטילה את האחריות על החמאס: "לא משנה בעיניי איזה ארגון לקח אחריות, עזה נשלטת כולה על ידי החמאס". 


  לבני וקושנר, היום (צילום: AP) 

   

  בהתייחס לדרכי הפעולה הקיימים כעת, אמרה לבני: "זה לא סוד שישראל צריכה לנהוג מדיניות שונה באופן קיצוני מול הפרגמטים ומול עזה והקיצונים שבה. צריך לומר שהדיאלוג מול אבו-מאזן אינו נותן פיתרון בזמן הקצר". 

   

  במסיבת העיתונאים הוסיפה שרת החוץ כי נקבעו פגישות לשבוע הבא בהם תידון דרך התגובה לירי הקסאמים. "עזבנו את עזה, התהליכים שביצענו נועדו לסיים את הכיבוש במונחים בינלאומיים. לאור זאת, הכלים המתונים בידינו ומאפשרים לנו לפעול באופן פתוח יותר".

   

  קושנר הביע צער על התקרית הלילה ועל המשך ירי הקסאמים משטח רצועת עזה. "ישראל צריכה להגן על האוכלוסייה שלה", הבהיר קושנאר. "עם זאת העניין המרכזי צריך להיות המשא ומתן עם אבו-מאזן והגדה המערבית. האנשים האלה שתוקפים את ישראל אינם רוצים בשלום. אבל אלה שרוצים להתקדם בדיאלוג, איתם צריך לדבר. אני אופטימי באשר לתוצאות בדיאלוג הזה".

   

  שר החוץ הצרפתי נשאל גם בנוגע לסוגיית שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, הנושא באזרחות צרפתית. "עשינו כמיטב יכולתנו. דיברנו על לך בכל מקום. ניסינו להגן עליו, לשחרר אותו, כולל ללכת לעזה ולדבר עם האנשים האלה. עכשיו יש אמברגו על החמאס וזה מקשה, אבל יש לנו ערוצים נוספים ודרכים אחרות, כמו דרך מצרים ודרך הצלב האדום", אמר.

   

  קושנר סיפר כי אתמול קיבל מכתב מהורי החטופים ובעקבותיו הוא מתכוון להזמינם לפריז, ומשם להמשיך במאמצים לשחרור. 

   

  יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, קרא היום לממשלת אולמרט לפעול ברצועת עזה, והבטיח גיבוי מהאופוזיציה לכל פעולה שכזו. "נדרשת פעולה קרקעית רחבה בעזה, כולל תפיסת השטח שממנו נורים הקסאמים על שדרות ועל הנגב המערבי, אמר לאחר שנועד גם הוא עם קושנר.

   

  יו"ר הליכוד התייחס גם לפגישה שהתקיימה אתמול בין אולמרט לנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, ואמר: "כל פגישה כזו מתסיימת עם ויתורים מפליגים מצד ישראל. הפלסטינים רואים בזה חולשה ובמקום לקדם את השלום, כפי שכולם רוצים, הטרור רק מתגבר".


  פורסם לראשונה 11/09/2007 15:23

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. חמאס אחראי
  צילום: חגי אהרון
  קושנר. אופטימי
  צילום: איי אףפי
  פריימריז ליכוד בנימין נתניהו ביבי נתניהו נאום ניצחון
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים