שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל תקפה לאחר שצילמה מתקני גרעין

גורם בממשל בוש אמר ל"ניו-יורק טיימס" שבאחרונה צילמה ישראל מתקנים שסופקו להם כנראה חומרים גרעיניים על-ידי צפון קוריאה. גורם במשרד ההגנה בוושינגטון: ישראל תקפה לפחות יעד אחד בצפון מזרח סוריה

בתקופה האחרונה צילמה ישראל מתקנים שסופקו להם כנראה חומרים גרעיניים על-ידי צפון קוריאה. כך אומר היום (ד') ל"ניו-יורק טיימס" גורם בממשל האמריקני. ישראל, כך מסר הגורם, ביצעה באחרונה טיסות סיור מעל סוריה, וצילמה מתקנים החשודים שקיבלו את אותם חומרים גרעיניים.

 

אחרי ימים של שתיקה, אישר גורם רשמי במשרד ההגנה האמריקני כי מטוסי קרב ישראליים תקפו לפחות מטרה אחת בצפון מזרח סוריה ביום חמישי שעבר. עם זאת, לדבריו עדיין לא ברור במה פגעו המטוסים ומה היתה עוצמת הפיצוץ. 

 

העיתון האמריקני מוסר בשם גורם בממשל האמריקני שגורמים ישראלים מאמינים שצפון קוריאה עלולה להעביר חלק מהחומרים הגרעיניים שלה לסוריה. "הישראלים חושבים שצפון קוריאה מוכרת לאיראן וסוריה את המעט שנשאר להם", מצטט העיתון את הגורם האמריקני.

 

הוא הוסיף כי לא ברור אם ההתקפה הישראלית הפיקה הוכחה כלשהי שעשויה לאשש את האמונה הזו. העיתון מציין כי הגורמים האמריקנים דיברו תוך שמירה על אלמוניותם משום שהם דנים בפעולה צבאית של מדינה אחרת. 

 

צפון קוריאה גינתה בחריפות את ישראל, על שנכנסה לשטחה האווירי של סוריה ביום חמישי שעבר. "מדובר בפרובוקציה מסוכנת מאוד המהווה הפרה בוטה של ריבונותה של סוריה ופוגעת בשלום והביטחון האזורי", אמר אתמול דובר משרד החוץ בפיונגיאנג. "צפון קוריאה מגנה בתוקף את הפלישה האמורה ומביעה סולידריות ותמיכה בעם הסורי במטרתו הצודקת להגן על הביטחון הלאומי והשלום האזורי", הוסיף הדובר. 

 

סי.אן.אן דיווחה: הנשק הועבר מאיראן 

תחילה העריכו מקורות זרים שמטרות התקיפה היו מצבורי נשק שממשלת ישראל מאמינה שאיראן שלחה לחיזבאללה דרך סוריה. אנשי מודיעין אמריקנים אומרים שזרימה קבועה של תחמושת עוברת מאיראן דרך סוריה לתוך לבנון.

 

אמש דיווחה רשת סי.אן.אן כי ישראל תקפה מטרה בשטח סוריה, ככל הנראה - נשק שהועבר לסוריה בידי האיראנים. הפרטים דווחו לראשונה על ידי העיתונאית כריסטיאן אמנפור. על פי הדיווח ברשת החדשות האמריקנית - ככל הנראה, מדובר היה בפעולה אווירית, שכללה כנראה גם השתתפות של כוחות קרקעיים, שהיו אמורים לסמן מטרות או לבחון את נזקי התקיפה. עוד נאמר כי הפעולה השאירה "בור גדול על פני הקרקע" במדבר הסורי. הדיווח הסתמך בין היתר על מקורות בממשל האמריקני וצוין כי ישראל מרוצה מתוצאות הפעולה.

 

על פי שידורי הרשת - ייתכן שהמטרה שהותקפה הייתה נשק מסוג כלשהו, שהועבר דרך סוריה או על ידה לחיזבאללה מאיראן. המקורות לידיעה אמרו לאמנפור שהעברת הנשק התרחשה ב-3-4 השנים האחרונות ללא שום ענישה או פעולת נגד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-15I של חיל האוויר
באדיבות אתר חיל האוויר
הקשר הצפון קוריאני. קים ז'ונג איל
צילום: איי פי
מומלצים