שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס על סוריה: דאגה מנשק להשמדה המונית
  ימים ספורים לפני הגעתה לישראל, נשאלה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, מה דעתה על הדיווחים שסוריה בונה מתקן גרעיני, והשיבה שארה"ב מודאגת מהפצת נשק להשמדה המונית: "עלינו למנוע מהאנשים המסוכנים ביותר בעולם להשיג את הנשק המסוכן ביותר"

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, נשאלה הלילה (יום ו') בראיון לרשת "פוקס ניוז" מה דעתה על הידיעות שסוריה בונה מתקן גרעיני, והשיבה כי ארה"ב מודאגת מהפצת נשק להשמדה המונית: "עלינו לנקוט במדיניות שתמנע מהאנשים המסוכנים ביותר בעולם להשיג את הנשק המסוכן ביותר, וזה מה שאנחנו עושים מדי יום".

   

  רייס לא התייחסה ספציפית לפעולה בסוריה, אלא לנושא הפצת נשק להשמדה המונית באופן כללי בלבד. לדבריה, ארה"ב פועלת עם בנות בריתה: "אנחנו פועלים ישירות להפסיק את הפעילויות הללו. זו הסיבה שאנחנו נוקטים בתוכנית שמטרתה לאתר מטענים מסוכנים. זה דבר שנמצא במקום הגבוה ביותר בסדר היום של הנשיא. אנחנו עוקבים אחר הנושא מדי יום, ואנחנו נחושים".

   

  מזכירת המדינה סיפרה שבכוונתה לפעול במרץ עד הבחירות לבית הלבן כדי "לסייע לנשיא להוציא לפועל את מדיניותו ולקדם נושאים כמו השלום במזרח התיכון, פירוק מנשק של מדינות מסוכנות, מילוי ההתחייבויות לבני בריתנו העיראקים והאפגנים. ואז - אשמח לחזור לאוניברסיטת סטנפורד".  

   

  בימים האחרונים פורסמו בעיתוני העולם מספר דיווחים אודות פעולת חיל האוויר בסוריה בשבוע שעבר. אתמול דיווח ה"וושינגטון פוסט" האמריקני כי מידע מודיעיני שאספה ארצות הברית בחצי השנה האחרונה, מצביע על האפשרות שצפון קוריאה משתפת פעולה עם דמשק בהקמת מתקן גרעיני בשטח סוריה.

   

  לפי העיתון, הראיות המצביעות על שיתוף הפעולה הגיעו בעיקר מישראל, לרבות צילומי לוויין שהובילו גורמים אמריקנים להאמין שהמתקן שנבנה בסוריה עלול לשמש לייצור חומרים לנשק גרעיני. לפני כן דיווח "ניו-יורק טיימס" מפי גורם אמריקני כי בתקופה האחרונה צילמה ישראל מתקנים שסופקו להם כנראה חומרים גרעיניים על-ידי צפון קוריאה. ישראל, כך מסר הגורם, ביצעה באחרונה טיסות סיור מעל סוריה, וצילמה מתקנים החשודים שקיבלו את אותם חומרים גרעיניים.    

  מזכירת המדינה האמריקנית תגיע לישראל ביום שלישי הקרוב במאמץ "לקדם את פתרון שתי המדינות". כך הודיע שלשום דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק. היא צפויה להניח את היסודות לוועידת השלום האזורית שתיערך בנובמבר במטרה להחיות את השיחות בין הרשות הפלסטינית לבין ישראל.

    

  על-פי התוכנית, היא תבקר בירושלים וברמאללה ותשהה באזור שלושה ימים. לדברי דובר מחלקת המדינה, רייס תפגש עם בכירים בישראל וברשות "כדי להמשיך את הדיונים על פיתוח אופק מדיני שעיקרו בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית". הוא התייחס גם להתקדמות במשא ומתן במהלך פגישותיהם של ראש הממשלה אולמרט ונשיא הרשות אבו מאזן ואמר כי "רייס מסתמכת בביקורה על התקדמות בשיחות שביצעו שני הצדדים בעצמם בתקופה האחרונה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגיע לישראל. רייס
  צילום: איי פי
  תיפגש עם ראש הממשלה
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים