שתף קטע נבחר

ארה"ב: סוריה מנסה להשיג ציוד גרעיני

משרד החוץ האמריקני מאשר כי דמשק יצרה קשרים חשאיים עם ספקים כדי להשיג ציוד גרעיני. הוא לא נקב בשמם של הספקים, אך אמר כי צפון קוריאנים הגיעו לסוריה. קונדוליזה רייס אמרה כי ארה"ב מודאגת מהפצת נשק להשמדה המונית

אישור ראשון מכיוון ארצות הברית לניסיונתיה של סוריה להשיג נשק גרעיני מצפון קוריאה. תת מזכירת המדינה האמריקנית לנושאי התחמשות גרעינית, אנדרו זמל, אמר אמש (יום ו') לסוכנות הידיעות AP, שסוריה יצרה קשרים חשאיים עם ספקים כדי להשיג ציוד גרעיני.

 

זמל לא נקב בשמם של הספקים, אך אמר כי צפון קוריאנים הגיעו לסוריה והוא אינו יכול לפסול את האפשרות שהרשת שניהל מדען הגרעין הפקיסטני, עבדול קאדר חאן, מעורבת בנושא. הוא לא אמר אם המגעים הללו השיגו תוצאות.

 

סוריה מעולם לא התייחסה באופן פומבי לתוכנית הגרעין שלה. ישראל וארצות הברית הביעו בעבר דאגה בעניין. סוכנות הידיעות AP הוסיפה ודיווחה כי ככל הידוע דמשק מעולם לא ניסתה לפתח נשק או אנרגיה גרעינית בצורה רצינית.  

 

גם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, נשאלה אתמול בלילה בראיון לרשת "פוקס ניוז" מה דעתה על הידיעות שסוריה בונה מתקן גרעיני, והשיבה כי ארה"ב מודאגת מהפצת נשק להשמדה המונית: "עלינו לנקוט במדיניות שתמנע מהאנשים המסוכנים ביותר בעולם להשיג את הנשק המסוכן ביותר, וזה מה שאנחנו עושים מדי יום".

 

רייס לא התייחסה ספציפית לפעולה בסוריה, אלא לנושא הפצת נשק להשמדה המונית באופן כללי בלבד. לדבריה, ארה"ב פועלת עם בנות בריתה: "אנחנו פועלים ישירות להפסיק את הפעילויות הללו. זו הסיבה שאנחנו נוקטים בתוכנית שמטרתה לאתר מטענים מסוכנים. זה דבר שנמצא במקום הגבוה ביותר בסדר היום של הנשיא. אנחנו עוקבים אחר הנושא מדי יום, ואנחנו נחושים".

 

בימים האחרונים פורסמו בעיתוני העולם מספר דיווחים אודות פעולת חיל האוויר בסוריה בשבוע שעבר. שלשום דיווח ה"וושינגטון פוסט" האמריקני כי מידע מודיעיני שאספה ארצות הברית בחצי השנה האחרונה, מצביע על האפשרות שצפון קוריאה משתפת פעולה עם דמשק בהקמת מתקן גרעיני בשטח סוריה.

 

לפי העיתון, הראיות המצביעות על שיתוף הפעולה הגיעו בעיקר מישראל, לרבות צילומי לוויין שהובילו גורמים אמריקנים להאמין שהמתקן שנבנה בסוריה עלול לשמש לייצור חומרים לנשק גרעיני. לפני כן, דיווח ה"ניו-יורק טיימס" מפי גורם אמריקני כי בתקופה האחרונה צילמה ישראל מתקנים שסופקו להם כנראה חומרים גרעיניים על-ידי צפון קוריאה. ישראל, כך מסר הגורם, ביצעה באחרונה טיסות סיור מעל סוריה, וצילמה מתקנים החשודים שקיבלו את אותם חומרים גרעיניים.


פורסם לראשונה 14/09/2007 20:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אסד. שואף לגרעין?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
צבא סוריה. ארכיון
צילום: איי פי
רייס. לא התייחסה ספציפית
צילום: איי פי
מומלצים