שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פגיעה בקו ביוב גרמה לזרימת שפכים לקישון

קבלן פגע בקו ביוב בחיפה וגרם להזרמת כמות גדולה של שפכים לנחל גדורה ונחל הקישון. על פי הערכות, רק בשעות הערב תתוקן התקלה. מנהלת הקישון: מדובר בזיהום חמור שעלול להביא לפגיעה אקולוגית קשה בבתי הגידול ובבעלי החיים בנחל

שוב זורמים שפכים לנחל הקישון. קבלן שעבד ברחוב ההסתדרות בחיפה פגע הבוקר (ב') בקו ביוב ראשי. כתוצאה מהפגיעה החלה זרימה של ביוב אל נחל גדורה (פוארה) ואל נחל הקישון. ברשות נחל הקישון העריכו שלנחל זורמים כ-30 אלף מטרים מעוקבים של ביוב גולמי מכיוון מכון טיהור השפכים של חיפה.  

 

מרשות הקישון מסרו כי מדובר בזיהום חמור ביותר של הנחלים, שעלול להביא לפגיעה אקולוגית קשה בבתי הגידול ובבעלי החיים בנחל, ביניהם דגים, דו-חיים וצבי ביצה. ניסיון העבר מלמד כי יש חשש למותם של דגים, אם כי עד כה טרם אובחנו מקרי תמותה של בעלי חיים.


סכנה אמיתית לבתי הגידול בנחל (צילום: אלון בן-מאיר, רשות נחל הקישון) 

 

ועם זאת אמרו ברשות כי פגיעה שכזו מחבלת במאמצי השיקום הרבים שהיא משקיעה בשיקום הנחל והחי במימיו ובגדותיו, כמו פרויקט החזרת דגי לבנון וצבים שהחל לאחרונה ביובלי הקישון. ברשות מעריכים כי במידה ועבודות התיקון ימשכו זמן רב, ההשפעה על המערכת האקולוגית המקומית תהיה קשה ביותר. "הרשות תפעל למצות את הדין עם האחראים לאירוע, אשר להערכתנו היה יכול להימנע עם תיאום ותכנון נכון של העבודות במקום", אמרה שרון נסים, מנהלת הרשות.

 

קו הביוב שנפגע היה קבור בעומק 2.5 מתחת לקרקע. עיריית חיפה היא שדיווחה על האירוע בשעות הבוקר, ופקח של רשות נחל הקישון יצא לנחלים שנפגעו, כדי לקחת דגימות מהמים. העבודות לתיקון הקו יתבצעו רק בשעות הערב המאוחרות, זאת בשל הספיקה הגבוהה מאוד בשעות היום.


רשות הנחל: ניתן היה למנוע את התאונה (צילום: אלון בן-מאיר)

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: בהנחיית השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, פתחה המשטרה הירוקה בחקירה לנסיבות האירוע.

 

לאחרונה ערכו חברי השדולה הסביבתית בכנסת סיור בנחל הקישון ובאזור מפרץ חיפה ולמדו, בין השאר, כי איכות המים בנחל טובה יחסית כיום, אולם בקרקעיתו קיימת בוצה רעילה, כתוצאה משנים של הזרמת שפכים תעשייתיים. בוצה זו אינה מאפשרת את החזרתו של הנחל לחיים והפיכתו לאתר טבע פתוח לציבור.

 

מספר תוכניות נדונות כיום על-מנת לנסות ולהחזיר את הנחל לחיים וביניהן תוכנית לצינור "עוקף קישון", שיזרים שפכים ללב-ים. מומחים מציינים כי הזרמת השפכים לים מהווה בעיה חמורה פחות, ולישראל יש את הידע הדרוש על מנת לטפל בשפכים המוזרמים לים. עמדה זו אינה מקובלת על ארגוני סביבה באזור חיפה, הטוענים כי יש לאלץ את המפעלים באזור לטפל בשפכים שהם פולטים, ולאכוף ביד קשה כל הזרמה חריגה ובלתי חוקית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרימת ביוב לקישון
צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון
מומלצים