שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השופט זמיר תקף את פרידמן, שעזב את האולם

  במהלך כנס במכון הישראלי לדמוקרטיה חזר שר המשפטים על הצורך שקיים לדעתו בשינוי אופן בחירת השופטים. שופט העליון בדימוס, יצחק זמיר, מתח ביקורת על דבריו ואמר כי השר מנסה להחליש את בית המשפט העליון

  שר המשפטים בקרב מהלומות מילולי נוסף עם בכירי עולם המשפט: במהלך דיון על מעמדה של מערכת המשפט בישראל שנערך אחרי הצהריים (ב') בפורום "השולחן העגול" של "המכון הישראלי לדמוקרטיה" מתח שופט העליון לשעבר ביקורת על שר המשפטים, דניאל פרידמן. תוך כדי דבריו של זמיר, עזב פרידמן את האולם באופן מפתיע.

   

  מנחת הדיון, כרמית גיא, ציינה כי "השר הוזמן לדיון של שלוש שעות והוא לא הוזמן רק לברך וללכת. זה מאוד בעייתי בעיניי". מנגד, אמרו אנשיו של פרידמן כי השר הגיע על מנת לשאת דברי ברכה ולנאום בלבד. מקורביו ציינו שלא עזב את האולם עקב דבריו של השופט זמיר.

   

  "שר המשפטים בא ומנסה לקדם צעדים שונים בלי דיון ציבורי ראוי", טען זמיר. "אי אפשר לזרוק הצעה כמו זו הקשורה לוועדה למינוי שופטים בלי לפתוח אותה לדיון ציבורי רחב. ההצעות שלו נועדו להחליש את מעמדו ואת הכוח של בית המשפט העליון, ולחזק את המערכת הפוליטית".

   

  זמיר אמר את דבריו לאחר שפרידמן נשא דברים, וטען: "דברים שבמדינות אחרות נמשכים שבועות ספורים, נמשכים כאן שנים רבות. אני תומך במתן אפשרות לכנסת להחיות חוקים שבית המשפט סבר שאין להם מקום, אם היא סבורה שהוא שגה. אני אומר שקיימת אפשרות שגם בית המשפט יטעה".

   

  בעניין הוועדה לבחירת שופטים העיר פרידמן כי "צריך לזכור שבמדינות רבות בעולם מנגנון בחירת השופטים לבית המשפט לחוקה שונה ממנגנון בחירת שופטים לערכאות אחרות. האם אין אנו רוצים שבית המשפט העוסק בביטול חוקים יכיל מגוון עשיר יותר של דעות מאשר מגגון שנבחר בשיטה הנוכחית?"

   

  פרידמן הוסיף כי "הבעיה הגדולה של המשפט הישראלי זו הבעיה של המערכת כולה. בבית המשפט העליון יש תיקים ספורים לעומת אלו המתגלגלים בשאר בתי המשפט".

   

  שופטת העליון בדימוס דליה דורנר אמרה כי בעיניה מי שהיה אמור ליזום דיון מעין זה שנערך היא ממשלת ישראל. לדבריה, השינויים שעורך השר פרידמן נעשים בחופזה. 

    

  "שמעתי מפיו של שר המשפטים שהוא בא עם אג'נדה ברורה. איננו יודעים כמה זמן הוא יהיה בתפקיד אבל מסתבר שההערכה שלו לגבי תוחלת החיים של הממשלה היא פסימית והוא רוצה להעביר מהר מהר", אמרה. "יסלח לי הפרופ', אך אנחנו פה כדי להישאר. אנחנו זכאים כאזרחי מהדינה הזאת שהדברים האלה ייעשו אחרי דיון ציבורי נרחב בכנסת". 

   

  רוצה חוקה

  שרת החוץ ושרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני, אמרה בדיון: "אני לא מאמינה שצריכה להיות עמדה אחידה לכל שופטי בית המשפט העליון. הבעיתיות שנוצרת היא כפולה - העובדה שיש תהליך של אובדן אמון הציבור בפוליטיקה הוא בעייתי, אבל אובדן אמון הציבור בבית המשפט העליון זה לא רק בעיה שקשור לנושאים חוקתיים אלא יכול להוביל לתהליך של אובדן אמון בפסיקות של אכיפת החוק הבסיסי ביותר.

   

  "בלי חוקה אנחנו אבודים, חוקה היא קריטית והזמן שחולף בלי חוקה, אנו אולי מאבדים את היכולת לעשות את זה, וזה בעיקר נוגע לנושאים שאין בהם הסכמות. מבחינתי חוקה זו משימה ואני רואה עצמי כמגוייסת לה".

   

  ח"כ מיכאל איתן, שהשתתף בדיון, תמך בשר המשפטים ואמר לנוכחים: "עם כל הכבוד על דיון ציבורי וחפזון שאתם מטיחים בפרידמן, הוא לפחות דובר אמת ולא מסתיר את כוונותיו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השר פרידמן. עזב במפתיע
  צילום: ירון ברנר
  זמיר. דורש "דיון ציבורי ראוי"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים