שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הרב עובדיה לחיילים: אני אוהב אתכם

  מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס נפגש עם עשרות חיילים וניסה להסביר את דבריו, כאילו נופלי מלחמת לבנון השנייה מתו בגלל שלא שמרו מצוות. "כיום יש לכולם עבירות, אבל החיילים, שהם מוסרים את נפשם להצלת עם ישראל, הקב"ה שם בצד את כל עבירותיהם ושומר עליהם", אמר

  הרב עושה "סולחה". לאחר שאמר כי "חיילים נהרגים כי הם לא שומרים מצוות" ועורר סביבו סערה תקשורתית ופוליטית, הבהיר אמש (ב') הרב עובדיה יוסף בפני חיילים למה בדיוק התכוון. את הדברים נשא הרב עובדיה בבית הכנסת "יד שלום" שבשכונת מעלות דפנה בירושלים, במסגרת אירוע לרגל הימים הנוראים. האירוע נערך מדי שנה בהשתתפות חיילים.

   

  לעשרות החיילים שנפגשו עימו הסביר הרב כי הדברים נאמרו בהקשר להכנות שמשה רבנו הכין את עם ישראל לקראת הכניסה לארץ ישראל והמלחמות הכרוכות בכיבושה. הרב תיאר את הכתוב במקרא על מלחמת המצווה של עם ישראל מול ממלכות חזקות ממנו, ואמר: "ובכל זאת, למרות שהיו מעטים, כולם חזרו בלי שום פגע".

   

  "איך זה יכול להיות?", שאל הרב את החיילים ומייד פנה להסביר: "משה רבנו הכריז שהאיש היוצא למלחמה, והוא 'ירא ורך לבב' כמו שכתוב, מרגיש כך רק בגלל שהוא יודע בלבו את העבירות שעשה ולכן הוא פוחד שהוא יכול להיפגע. אז החיילים היו כולם צדיקים".

   

  הרב אף נתן דוגמא להלכה הפוסקת שמי שמשוחח בזמן התפילה ואינו מכבד את העומד לפניו, נאסר עליו לצאת ולהשתתף במלחמה, משום שקטנות אמונתו מרופפת גם את ההשגחה האלוקית.


  הרב הסביר, החיילים הקשיבו (צילום: שוקי לרר, העולם החרדי)

   

  בהמשך אמר הרב עובדיה שהמצב בו כולם צדיקים ואף אחד לא נושא איתו עבירות - כבר אינו קיים. "כיום יש לכולם עבירות, אבל החיילים, שהם מוסרים את נפשם להצלת עם ישראל, הקב"ה שם בצד את כל עברותיהם ושומר עליהם". בסוף השיחה חזר הרב עובדיה ואמר לחיילים כי הוא אוהב אותם. חלקם אף ניגשו אליו, התחבקו עימו וביקשו ממנו להצטלם איתם.

    

  בתנועת ש"ס נמנעו מלהתייחס לאמירתו של הרב עובדיה מלפני שבועיים. מקורביו של הרב מספרים כי "הרב מאוד כאב את הדברים, והדרך שפירשו אותם, במיוחד כשמדובר בנושא כל כך רגיש". הטענה הרווחת בפי חברי המפלגה החרדית הייתה כי דבריו של הרב הוצאו לחלוטין מהקשרם וכי כלל אינם ראויים להתייחסות.

   

  הדרשה שעוררה סערה

  כזכור, הסערה פרצה לאחר שמנהיגהּ הרוחני של תנועת ש"ס, אמר בדרשה השבועית לפני כשלושה שבועות כי חיילי צה"ל נהרגו במלחמת לבנון השנייה כי לא שמרו מצוות.  "מה זה פלא, חס ושלום, נהרגים חיילים במלחמה, שהם לא שומרים שבת, לא שומרים תורה, לא מתפללים בכל יום, לא מניחים תפילין בכל יום, זה פלא שהם נהרגים? לא פלא. השם ירחם עליהם, יחזיר אותם בתשובה שלמה, כולם יחיו חיים טובים בשלום", אמר הרב.

    

  בדרשה השבועית התייחס הרב לפרשת השבוע, תוך אזכור הפרשה הקודמת לה, "שופטים", שבה נאמר כי כל מי שהוא "ירא ורך לב יילך וישוב לביתו" - קרי, חייל הפוחד מוטב שיחזור לביתו בשעת סכנה ובשעת מלחמה. הרב אמר בדרשתו כי מי שהיה נוהג כך היום "המפקד ישים אותו במחבוש".

    

  במהלך הדרשה סיפר הרב לקהל מאמיניו כי "כשחיילים מאמינים ומתפללים, הקדוש ברוך הוא עוזר להם במלחמה. הם לא נהרגים. צריך להיות נקי כדי ללכת למלחמה".

   

  מקורבי הרב ואנשי ש"ס ניסו להסביר את דבריו. "ראיתי לא אחת את הרב עובדיה יוסף בוכה כאשר הודיעו על מותם של חיילים. הרב כואב את כאבם של הנופלים, ומאוד חשוב לו שלומם של חיילי צה"ל", אמר שר התמ"ת, אלי ישי, אך הסערה שהתעוררה הביאה תוך זמן קצר לגינויים מכל קצות הקשת הפוליטית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החיילים, בפגישתם עם הרב עובדיה
  צילום: שוקי לרר העולם החרדי
  מומלצים