שתף קטע נבחר

סגן נשיא סוריה לשעבר: אסד הוא בדיחה

בראיון שהעניק לעיתון א-סינארה, הביע עבד אל-חלים חדאם זילזול מופגן באסד: "הוא ילד, אולמרט צחוק עליו ומזלזל בו. הוא לא יכול לעשות כלום חוץ מאשר לדכא את העם הסורי". בנושא חדירת המטוסים הישראלים לסוריה טען כי למשטר הסורי אין את האמצעים להגן על עצמו. גם נושא שיתוף הפעולה הסורי-איראני לא מתקבל אצלו בחיוב

"אולמרט צוחק על אסד ומזלזל בו. אסד הוא ילד, הוא פשוט בדיחה". כך אמר היום (ה') מי שהיה סגנו של נשיא סוריה, עבד אל-חלים חדאם, שערק כזכור מסוריה לצרפת. את הדברים אמר חדאם במסגרת ראיון שהעניק לעיתון א-סינארה היוצא לאור בנצרת. במהלך הראיון מתח חדאם ביקורת על חדירת מטוסי צה"ל לשמי סוריה וציין כי סוריה אינה מסוגלת להגן על עצמה. כמו כן הביע חדאם ביקורת על שיתוף הפעולה הסורי-איראני.

 

בראיון הביע חדאם זלזול מופגן באסד ובקבלת ההחלטות שלו. "בשאר אסד קשר את סוריה לאינטרסים של איראן. זוהי מדינה ששואפת להגמוניה אזורית", אמר חדאם והוסיף: "קשירתה של סוריה לאיראן תהפוך את סוריה לאחת מזירות המאבק (בין איראן למערב – ר.נ) וזאת למען סוגיות שאין להן קשר לאינטרסים הלאומיים של סוריה. לכן, לדעתנו מסוכן לקשור את סוריה למדיניות האיראנית, שתוצאותיה היא בידוד ערבי ובין-לאומי".

 

כשהתבקש להגיב בנושא חדירת מטוסי חיל האוויר לשטחה של סוריה לפני כשבועיים, אמר חדאם כי אין לו מידע קונקרטי על התקרית, אבל הוסיף: "מה שעשתה ישראל נגד אדמת סוריה זוהי תוקפנות. גינינו את התוקפנות הזאת ולא ניתן למצוא בסוריה איש אחד שיקבל תוקפנות שכזאת נגדה.

 

"זוהי תוקפנות נגד העם הסורי, ריבונותו ועצמאותו. מצד שני, מוכרחים לציין שהסורים מודאגים יותר ויותר בשל העובדה שלמשטר הסורי אין את האמצעים כדי להגן על שמי סוריה, מהים או מהקרקע".

 

כשנשאל האם סוריה מסוגלת בכלל להגיב על התקרית האווירית של צה"ל, ענה חדאם: "המשטר הסורי מעסיק את עצמו בדיכוי אנשים ובשחיתות. אם היה מתרכז בבנייתה של הארץ, מחולל שינויים מהותיים בתשתיות שלה ומקים משטר דמוקרטי, כי אז סוריה יכולה הייתה להגיב לכל תוקפנות כזאת או אחרת. במצב הנוכחי, כאשר המשטר מעסיק את עצמו בעניינים פעוטים ואינו מטפל במשבר הכלכלי, הוא אינו יכול לספק את הגורמים שיסיעו לו להגיב על התוקפנות".

 

"למשטר בסוריה יש יכולות להגיב"

עוד אמר חדאם בהקשר זה: "למשטר בסוריה יש יכולות להגיב, אולם אין לו את הרצון לעשות זאת. הוא לא קיבל את ההחלטה המדינית להגיב, ולכן הוא חסר יכולת להגן על המדינה".  חדאם הודה כי בעבר היו "מקרים רבים" בהם חדרו מטוסי חיל האוויר הישראלי לשטחה של סוריה, אולם המשטר הסורי שתק על כך. 

 

בהמשך נדרש חדאם לסוגיה לפיה מצד אחד ישראל חודרת לסוריה ומקיימת תמרונים צבאיים, אך מצד שני אולמרט משחרר הצהרות שלום לעבר אסד. חדאם הגיב בלגלוג ואמר: "הדיבורים של אולמרט הם ביטוי לכך שהוא צוחק על תבונתו של בשאר אסד. הוא אומר לו 'אני מכבד אותך, מכבד את מדיניותך' וכו', אולם הוא מבצע כלפיו תוקפנות. זהו ממש כבוד עצום. מה זאת השתיקה הזאת מצדו של אסד על ההצהרות הללו?!".

 

חדאם הדגיש בהמשך דבריו לגבי אסד: "אנחנו חושבים שהוא ילד, הוא בדיחה. אסד לא יכול לעשות כלום חוץ מאשר לדכא את העם הסורי".

 

לשאלה בדבר הידיעות לפיהן הצבא הסורי מתחמש ומשתף לאחרונה פעולה עם צבא איראן וכן עם רוסיה, ענה חדאם:"(אמנם) מדברים על שיתוף פעולה, אולם תחת אותו שיתוף פעולה אירעה התוקפנות. שיתוף פעולה שלא משליך באופן חיובי על האינטרסים של המדינה - אינו נחשב לשיתוף פעולה אמיתי".

 

חדאם נמצא כיום בראש מחנה האופוזיציה הגולה למשטרו של אסד. כזכור, במסיבת העיתונאים שקיימה "חזית ההצלה הלאומית" – ארגון הגג של האופוזיציה הסורית הגולה – ביום שלישי השבוע, עם תום הכינוס בברלין, בישר חדאם כי הוחלט "להתרכז בפעולה בתוך סוריה, ולעבור לפעולה בשטח כדי להביא לשינוי המשטר בדמשק".

 

בהחלטה שפרסמו ראשי האופוזיציה נאמר כי "נקבעה תוכנית פעולה שתביא את החברה הסורית למצב של 'מרי אזרחי', אשר הוא המוצא האחרון המעשי כדי להביא לחילופי משטר בדרך דמוקרטית ובלתי אלימה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"הסורים מודאגים". חדאם
צילום: איי פי
"הוא ילד". אסד
צילום: איי פי
מומלצים