שתף קטע נבחר

"ישראל מסרה מודיעין לארה"ב טרם התקיפה"

ה"וושינגטון פוסט" מדווח הבוקר כי ישראל העבירה לנשיא ארה"ב מידע מודיעיני, שכלל צילומי לוויין, טרם שתקפה בסוריה. על פי הדיווח ארה"ב אימתה כמה מהנתונים שהוצגו לה אודות הקשר הגרעיני של סוריה וצפון קוריאה

ישראל העבירה מידע מודיעיני לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, טרם התקיפה בסוריה, לפני כשבועיים. כך מפרסם הבוקר (ו') העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, המידע שהועבר בתקופה האחרונה כלל התייחסות לסיוע הגרעיני שמקבלת סוריה מצפון קוריאה.

 

מקורות בממשל אמרו לעיתון כי הממשל בארה"ב היה מוטרד מטענת ישראל כי צפון קוריאה מסייעת לסוריה בשאיפה לפתח יכולות גרעין, אך העדיף שלא להיות מעורב, כדי שלא לפגוע בשיחות עם פיונגינג על פירוק תוכנית הגרעין של צפון קוריאה.

 

למרות הדאגה בוושינגטון, העיתון מעריך כי ארה"ב סייעה לישראל ואימתה כמה מנתוני המודיעין שהוצגו עוד לפני תקיפת המתקן שנעשתה בסוריה. על פי הדיווח - ישראל תקפה את המתקן בשעת לילה, מתוך ניסיון למזער ככל שניתן פגיעות בנפש במקום.

 

למרות המידע שנמסר לעיתון - אף גורם אמריקני לא התייחס באופן מפורט למידע המודיעיני שהוצג, שכלל בין היתר תמונות לוויין מסוריה.

 

כזכור, ה"וושינגטון פוסט" היה הראשון שפירסם כי התקיפה בסוריה נעשתה בעקבות משלוח ציוד גרעיני שהגיע מצפון קוריאה.

 

הנשיא בוש סירב אמש להתייחס לפרשת תקיפת המתקן בסוריה, למרות שבמסיבת עיתונאים בבית הלבן - ניסה אחד הכתבים לחלץ ממנו מידע כלשהו בעניין. "איני מתכוון להגיב בנושא", חזר ואמר כאשר נשאל שוב ושוב אודות הקשר הגרעיני כביכול והתקיפה שהייתה בסוריה.

 

עם זאת, בוש התייחס לסוגיית הגרעין הצפון קוריאני, והבהיר כי כחלק מההסכם המתגבש עם פיונגיאנג, היא נדרשת לא להפיץ ציוד וידע גרעיני. 

גם ישראל הרשמית ממשיכה לשמור על שתיקה, פרט ל"פליטת הפה" של יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, שטען שלשום כי היה שותף בסוד העניין ובירך את ראש הממשלה אולמרט לאחר התקיפה.

 

גם דמשק ופיונגיאנג המשיכו להכחיש מצידן כל קשר גרעיני בין המדינות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. ידע מראש
צילום: איי פי
מומלצים