שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "כי חולת אהבה אני" - זוגיות מהמגילות
  קריאת המגילות, בייחוד מגילת שיר השירים ומגילת רות, משרטטת עבורנו את התוואי בו מתנהלים חיי האהבה שלנו. כמעט כולנו מבקרים בתחנות השונות, במוקדם או במאוחר. על השיח הבין-מיני אז והיום, בהרצאה של יובל ריבלין
  דקה לפני הייאוש, כתיבת מכתבי הפרידה, אריזת הפקלאות וחלוקת הרכוש, עיצרו. ממש מתחת לאפכם, יותר נכון על המדף, ייתכן שנמצא הפיתרון, בדמותו של ספר תנ"ך. פרידות, אכזבות, בגידות, מאבקי כוח ושליטה, זיווגים ואלמנות - זה אינו תקציר של טלנובלה חדשה ולוהטת, אלא דברים שהיו תמיד בספר הספרים.

   

  יובל ריבלין, דוקטורנט להיסטוריה ומרצה בכיר במרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות, מזכיר שהשיח הבין-מיני בחמש המגילות רלוונטי גם לחיים המודרניים. מגילות שיר השירים, רות, איכה, קהלת ואסתר מתארות אינספור מחזורים של פריחה וקמילת יחסים אינטימיים בחייו של אדם, דרך סיפורים מורכבים ומרתקים ברובדי זוגיות ורגש שונים.

   

  ריבלין, שיופיע בחול המועד סוכות בפסטיבל היהדות "הקהל 11" ברמת אפעל, עם ההרצאה "אהבה זה כל הסיפור (המקראי)?", אומר: "במרכז המגילות לא עומד האל, כי אם האדם - על משבריו, אהבותיו, חיפושיו אחר אושר, חסד, משמעות וחוכמה בחייו". לדבריו, במגילות מתוארים בדיוק מדהים ורלונטי הרגשות והיחסים הזוגיים על שלביהם, אוניברסליים ובני אלמוות.

   

  תסמונת הבוקר שאחרי

  כמה פעמים מצאתם עצמכם אחרי לילה סוער, או במקרה הטוב רצף של לילות כאלה, מרוקנים רגשית וקצת מאוכזבים, כמו בועת סבון שהתפוגגה? התקדים נמצא כבר בשיר השירים. במגילה הזו מתואר סיפור אהבתם הרומנטית של הרעיה ודודהּ. הרעיה השובבה משוכנעת כי "כתפוח בעצי היער, כן דודי בין הבנים... פריו מתוק... סמכוני באשישות רפדוני בתפוחים כי חולת אהבה אני... פָּתַחְתִּי אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי חָמַק עָבָר, נַפְשִׁי יָצְאָה בְדַבְּרוֹ, בִּקַּשְׁתִּיהוּ וְלֹא מְצָאתִיהוּ, קְרָאתִיו וְלֹא עָנָנִי" - משהו משתבש, המציאות טופחת, הפנטזיה נגוזה, המילים נשארות רק מילים, ומגיע הזמן להתבגר (או להשתגע).

   

  אף אחד לא מושלם

  שנים שאתם מחכים לנסיך או הנסיכה המושלמים, ובשבילכם עוד לא נולד/ה האחד/ת. סביר להניח שאתם מסתובבים בין בתי קפה, מסיבות, פגישות, די הרבה זמן, ולא מתייאשים. אבל כשסוף סוף אתם מבינים שאף אחד לא מושלם (גם אתם לא), הכל הופך פשוט יותר ובר השגה. רות, למשל, לא היתה מושלמת. הסתובבה לה בין החבר'ה הקוצרים, לא ממש הרשימה כבחורה חסודה. ובועז, אכן רומז לה בעדינות שהיה מעדיף שתסתובב במקומות יותר מהוגנים. רות, שלא מבינה מה בועז רוצה ממנה, ממשיכה בשלה. הוא משלים עם מגרעותיה וחובר אליה. אהבתם בשלה, מתחשבת, בוגרת ויציבה, תוך הבנה שאין צורך בפנטזיות כדי לבנות עתיד משותף. ממנה נולדה שושלת מפוארת, שאנו ממשיכיה.

   

  באהבה לא הכל ורוד

  במגילת קהלת מתוארת אכזבתו הקשה של הסופר מהזוגיות ומהאשה. במגילת אסתר נמצא תיעוד רחב למערכות יחסים אלטרנטיביות, המושתתות על מצבים נלעגים, על תככים, על תאוות בשרים ועל בגידות. ואילו מגילת איכה מתארת פרידה כתוצאה ממוות, ובכך נוגעת בנושא חשוב ואקטואלי תמיד, למרבה הצער - אלמנוּת.

   

  קריאת המגילות, בייחוד מגילת שיר השירים ומגילת רות, משרטטת עבורנו את התוואי בו מתנהלים חיי האהבה שלנו. כמעט כולנו מבקרים בתחנות השונות, במוקדם או במאוחר, מאז ועד היום.

   

  הרצאתו של יובל ריבלין תתקיים ביום א' ב-17:00 בסוכת לולב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פריחה וקמילת יחסים אינטימיים
  צילום: index open
  יובל ריבלין: רגשות אוניברסליים
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים