שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: צ'ייני שקל לבקש מישראל לתקוף באיראן
  על פי כתבה שתתפרסם בשבועון "ניוזוויק" מחר, סגן נשיא ארצות-הברית שקל בשלב מסוים לבקש מישראל לתקוף את האתר הגרעיני בנתנז שבאיראן, כדי לגרום תגובה איראנית שתאלץ את ארצות-הברית להתערב צבאית

  סגן נשיא ארצות-הברית, דיק צ'ייני, שקל בעבר לבקש מישראל לתקוף את האתר הגרעיני בנתנז שבאיראן, כדי לגרום תגובה איראנית שתאלץ את ארצות-הברית להתערב צבאית. כך חושף השבועון האמריקני "ניוזוויק".

   

  בגיליון שיתפרסם מחר (יום ב') טוענים אנשי השבועון הנפוץ כי שני מקורות - שאינם מזוהים בשמותיהם ובתפקידיהם - סיפרו כי דייויד וומזר, מי ששימש עד לפני שבועות ספורים כיועצו של צ'ייני למזרח-התיכון, אמר כביכול לפני כמה חודשים לקבוצה מצומצמת של אנשים שסגן הנשיא שוקל לבקש מישראל להפציץ את הכור בנתנז.

   

  "ניוזוויק" מפרסם כי צ'ייני חשב אז שתגובה איראנית להתקפה ישראלית, תעניק לארצות-הברית את האמתלה לבצע תקיפה אווירית משלה. כיום נתון ממשל בוש בבעיה, משום שלא יקבל אישור מהקונגרס לתקוף את איראן, והוא זקוק לפרובוקציה איראנית כדי להגיב. בכתבה שתתפרסם מחר מצוטט וומזר כמי שאמר כי יציאתם של נאו-שמרנים מממשל בוש, הובילה לכך שהתגברו הקריאות נגד המלחמה.

   

  מירב וומזר - מומחית למזרח התיכון ממכון המחקר "האדסון" בוושינגטון, ואשתו של דיוויד וומזר - הגיבה ב"ניוזוויק" ואמרה שהטענה כאילו צ'ייני שקל לבקש מישראל לתקוף באיראן אינה נכונה.

  השבועון טוען כי כמה מקורות מודיעיניים אומרים כי איראן מרוחקת שנים מיכולת גרעינית, בה בעת שישראל מאמינה כי פעולה צבאית נגד איראן חייבת להתבצע בתחילת 2008.

   

  אנשי ה"ניוזוויק" טוענים כי גם אם ארצות-הברית תחליט שלא לתקוף באיראן, התקפה של ישראל תאלץ את ארצות-הברית להיגרר בלית ברירה לתוך העניין.

  מבחינת ישראל, שלושה החודשים הקרובים יהיו המכריעים: או שטהרן תיכנע לסנקציות ותפסיק להעשיר אורניום, או שיש לטפל בה באמצעים צבאיים.

   

  לעומת זאת יש התנגדות גוברת לתקיפה בממשל האמריקני. בפנטגון חוששים ממלחמה נוספת שתמתח את צבא ארצות-הברית עד לנקודת שבירה, ובמודיעין האמריקני לא בטוחים כלל שאיראן מצויה על סף פריצת דרך גרעינית. דו"ח שיתפרסם בקרוב אמור לקבוע שאיראן לא תצליח לייצר פצצת אטום עד 2010 לפחות, וקרוב לוודאי שעד 2015. לפי התיאוריה הזו, איראן סובלת מקשיים טכניים בהעשרת אורניום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים