שתף קטע נבחר

"המשימה - להשאיר את החטופים על סדר היום"

במפגש עם צעירים המקיימים פעילות מיוחדת למען שחרור החיילים החטופים סיפרו בני משפחותיהם על מאבקם לא לאפשר לציבור לשכוח את הבנים. "אנחנו עושים הכל, נודדים בכל רחבי העולם, מפעילים את מי שרק אפשר על מנת שיפעיל לחץ"

 "המשימה העיקרית היא להשאיר את הנושא בראש סדר היום הציבורי. פה אתם נכנסים לתמונה, ומה שאתם עושים הוא הדבר הנכון". כך אמר אמש יעקב אביטן, אביו של חייל צה"ל עדי אביטן ז"ל שנחטף על ידי פעילי חיזבאללה בשנת 2000, וגופתו הושבה לישראל שלוש שנים מאוחר יותר. אביטן נפגש עם קבוצת צעירים מעמותת "חברה טובה", העורכים מסע התנדבות למען שחרור חיילי צה"ל החטופים.

 

במפגש הטעון השתתפו מלבד בני משפחת אביטן גם משפחותיהם של חיילים חטופים ונעדרים אחרים - צבי רגב, אביו של החייל החטוף אלדד רגב, משפחתו של החייל מג'די חלבי מדליית אל כרמל ושל החייל עומר סוועאד. רגב תיאר בפני הצעירים את חייו, שלדבריו נעצרו ברגע החטיפה, וסיפר כי הוא ובני משפחתו מרוכזים מאז במטרה אחת בלבד - קבלת אות חיים מהבן. "ב-12 ביולי נחטפו אודי ואלדד לתוך שטח לבנון ומאז אנחנו באפילה. אין לנו רמז על מצבם ואנחנו מייחלים לאות חיים, לחזרתם. אין רגע שאני לא מתגעגע אליו", אמר. "אנחנו עושים הכל, נודדים בכל רחבי העולם, מפעילים את מי שרק אפשר על מנת שיפעיל לחץ, שינסה לקבל מידע". הוא סיפר כי המשפחות מקבלות חיזוק מפעילותם של גופים רבים בציבור הפועלים להעלאת המודעות לפרשת החטיפה.

 

אביטן התייחס אף הוא למאמצים שעושות המשפחות כדי להשיב את הבנים הביתה, ודחה את הטענה כי שחרור אסירים עם דם על הידיים מהווה מחיר יקר עבור השבת החטופים. "מי מגדיר מהו מחיר יקר לחיי אדם? הבן שלי, בעת שהיה חייל, נכנס לשדה מוקשים כדי להציל קצין שעלה על מוקש, ויכול היה לשלם על כך בחייו. זה מחיר יקר מדי?".

 

לדבריו, אין מחיר לחיי חיילי צה"ל שנשבו בידי האויב, בייחוד על רקע החלטת הממשלה על שחרורם של 90 אסירים פלסטינים. "הממשלה החליטה היום לשחרר 90 מחבלים בלי תמורה. אז באים בטענות על שחרור השבויים? יש כאלה שטוענים שהמשוחררים יחזרו להיות מחבלים, מישהו חושב שכיום חסרים לנסראללה מחבלים? למה נסראללה לא מנהל משא ומתן? מדוע הוא לא ממהר לשחרר אסירים לבנונים שכלואים בישראל? כי לא חסרים לו חיילים", אמר אביטן.

 

אביטן אף הדגיש כי הוא משוכנע שגופותיהם של בנו ושל שני חבריו הושבו לבסוף רק בזכות פעולותיו של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. "היה צריך לקבל החלטות אמיצות וקשות, ואני לא יודע אם מישהו אחר יכול היה לקבל אותן. אני חושש

שכפי שאין מידע על רון ארד או על נעדרי קרב סולטן יעקב, כך יכול היה להיות גם גורלם של בנינו". סמיח חלבי, בן דודו של מג'די, סיפר כי בשל נסיבות היעדרותו שאינן ברורות, קשה עוד יותר לעורר את עניין הציבור בפרשה. "אנחנו פונים לכלי התקשורת ומבקשים להעלות את הנושא שלנו לסדר היום, השאלה הראשונה שלהם היא מה חדש. הבעיה היא שאין חדש. מג'די עדיין לא נמצא. עדיין לא התחדש דבר", אמר.

 

מתנדבי הארגון, ששוחחו עם בני המשפחות, ערכו אתמול יום של פעילות התנדבותית בצפון הארץ, במהלכו נפגשו גם עם מיקי גולדווסר, אמו של החיילה חטוף אהוד גולדווסר, ביקרו במחלקת הילדים בבית החולים בנהריה וניקו את חופי הקריות עם רגב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
אביטן. לא לשכוח את הבנים
צילום: אלי אלגרט
צילום: ניב קלדרון
נמצאים באפילה. רגב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים