שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראש עיריית אילת: השקענו מיליונים בביוב

  ראש עיריית אילת, העיר שנאלצה לסגור את חופיה בשל זיהום מי ביוב, אומר שהושקעו עשרות מיליוני שקלים בשדרוג התשתית. סגירת חופי הים באילת לרוחצים, מכעיסה מאוד את המוני הנופשים שבאו אל העיר הדרומית לחופשת סוכות. רבים מהם אמרו ל-ynet: "לא ברור מה נעשה כעת בחופשה"

  מי אחראי לתקלה הקשה שגרמה לזרימת הביוב למי מפרץ אילת? ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, אומר כי קו הביוב עבר שורת שדרוגים לאחרונה. "במהלך התקופה האחרונה פעלנו רבות למניעת גלישות ביוב למי הים, ושדרגנו 13 תחנות שאיבה בעשרות מיליוני שקלים". חופי הים בעיר נסגרו בעקבות פיצוץ בקו הצינור הראשי של אזור בתי המלון, המוביל חלק ממי הביוב הביתי-גולמי בעיר.

   

   

  כתוצאה מהפיצוץ החל לזרום ביוב באזור הנמל הנמצא דרומית לעיר, כ-5 ק"מ בלבד מאזור בתי המלון. לדברי ראש העיר, "כל נושאי קווי הביוב בעיר נמצא מזה כשנה בשדרוג על ידי תאגיד עין נטפים. גם קו הסניקה נמצא בתוכנית העבודה. אני מתייחס לים כמשאב עיקרי של העיר וברוח הזו נפעל. התאגיד צריך לטפל בנושאים הבוערים. לא סבלנו בשנים האחרונות מגלישת ביוב לים, בהשוואה לתקופות קודמות. כשהתאגיד ייקח את הקו לידיים - גם התופעות האלה לא ייראו".   

   

  בתאגיד הביוב העירוני, חברת עין נטפים, אומרים כי "הוזרמו לים כ-500 מטרים מעוקבים של מי ביוב בגלל פיצוץ בקו סניקה ראשי". בתאגיד אמרו שבשעות הבוקר הסתיימה הזרמת הביוב לים. "היה צורך להזרים את הביוב מהצינור לים, הואיל ורק כאשר הצינור מרוקן ניתן לטפל בו".

   

  עוד נמסר כי לפי שעה אין דרך לדעת אם התקלה אירעה בשל עומס ביוב שזרם בצינור, או בשל בלאי של שנים. ואולם, מומחה לנושאי ביוב עירוני הסביר ל-ynet שבקווי סניקה של ביוב כמו זה באילת, תקלות כאלה אינן קשורות לעומס, משום שהקו עובד מול משאבה, היודעת לווסת את הכמות של הביוב על פי העומס.

   

  ב"עין נטפים" הדגישו כי הם דוחים טענות שהושמעו, כאילו העובדה שתפקיד המנכ"ל לא מאויש זה כמה חודשים - קשורה לעניין התשתיות.

   

  גיא אלון, מרשות הטבע והגנים - המטפלת בבעיה עם המשרד להגנת הסביבה - הסביר כי המטרה שלהם היתה לעצור את זרימת הביוב לים מהר ככל שניתן. "חלק מהתהליך הוא שאיבת הביוב על ידי משאיות מיכל עם משאבה (ביוביות) והעברתו למקומות שלא ייפגעו ממנו, כמו אזורי יבשה'", הסביר אלון. "הנזק שגורם הביוב אינו מיידי. אנחנו יודעים ששוניות האלמוגים כבר עכשיו לא במצב מזהיר, ומה שאירע כעת הוא מכה נוספת שמחלישה אותן".


  הכסאות ומיטות השיזוף נותרו מיותמים בחופי אילת (צילום: יוסי דוס-סנטוס)

   

  את ההחלטה לסגור את כל החופים באילת קיבל משרד הפנים, על פי המלצה של המשרד להגנת הסביבה. "הביוב שזרם אל ימהּ של אילת מזהם את כל החופים ומסכן את בריאות הציבור", אמרו במשרד הפנים.

   

  במשרד להגנת הסביבה החלו לבדוק את נסיבות האירוע, ומסרו: "אנו רואים את המקרה בחומרה, הואיל וזו לא הפעם הראשונה שאירוע כזה קורה בקו הביוב במקום".

   

  "אין אלטרנטיבות לים"

  חופי הים באילת, שאמורים להיות הומים אדם במשך חגי תשרי בכלל ובחופשת חול המועד סוכות בפרט, נותרו ריקים בעקבות הכרזת משרד הפנים על זיהום הים. על פי רוב מגיעים נופשים רבים לחופים כבר בשעות הבוקר המוקדמות - עוד לפני שהמצילים מגיעים - על מנת לשריין חלקת חוף פנויה שבה יעבירו את היום. הבוקר נראו החופים אחרת. אלפי כסאות נוח ומיטות שיזוף נותרו מיותמים.

   

  דוד כליפא הגיע הבוקר לחוף הצפוני באילת עם אחותו ושלושת ילדיו. הילדות התרוצצו מסביב וביקשו כבר להגיע לחוף הים, כשלפתע הכריז המציל במערכת הכריזה כי הרחצה במים אסורה בהחלט. "אם אין ים - אין טעם להגיע לאילת", אמר כליפא באכזבה ניכרת. "מבחינתנו אין אלטרנטיבות אחרות. אנחנו באים לאילת בעיקר בגלל חופי הים. אם יסגרו את החופים - כפי שהודיעו לשלושה ימים - נחזור הביתה".

   

  "בשעה כזו - תמיד מלא בחוף"

  סגירת החופים לרחצה גורמת לא רק עוגמת נפש, אלא גם פגיעה בכיס לרבים המוצאים בו את פרנסתם. אבי פרטוש, משכיר מיטות שיזוף בחוף הצפוני, סיפר: " לא זכור לי שאי פעם סגרו את החופים. זה פוגע בפרנסה. בשעה כזו בבוקר תמיד מלא לחלוטין, ועכשיו החוף ריק כמעט לגמרי. אתמול היה פיצוץ של אנשים במשך כל היום, ועכשיו ריק". 

   

  אילנה זהבי, וילדיה קיריל (13) ודיאנה (8) ישבו על החוף כשהאכזבה הרבה ניכרת על פניהם: "ירדנו לחוף וכאן הודיעו לנו אנשים שאסור לרחוץ בים. עכשיו אנחנו מנסים לחשוב מה נעשה במקום".

   

  פקח סיירת התיירות, לייזר לוסיאן, מסתובב בין האנשים ומסביר לנופשים מדוע אסור להיכנס למים. לדבריו, בקרוב יונח שילוט במקום, עד שיוכרז כי החופים ראויים לשחייה. 

   

  המציל דודו אורן יושב בסוכה שבין חוף נפטון לחוף הצפוני, ומספר כי בבוקר קיבל את ההודעה על סגירת החופים מהמוקד ומסיירת התיירות. כמו-כן הספיק להתעדכן על הסכנות שזיהום כזה יכול לגרום - דלקת קרום המוח, דלקות מעיים ודלקות עיניים.

   

  "כשהגעתי לתחנת ההצלה היו אנשים במים", מספר אורן. "הוצאנו אותם והסברנו להם את המצב באדיבות, הרי בכל זאת מדובר בחופש ורוב הרוחצים הם נופשים שהגיעו כדי לטבול במי הים. 

   

  "כמו כן, בכל רבע שעה אנו מכריזים במערכת הכריזה על האיסור להיכנס למים. זה קורה פעם בכמה שנים שהחוף נסגר עקב זרימת ביוב לים, אבל זאת הפעם הראשונה שהסגירה היא בהיקף שכולל ממש את כל חופי הים".


  פורסם לראשונה 29/09/2007 13:45

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ו קוט
  התאגיד צריך לטפל. יצחק נלוי
  צילום: ג'ו קוט
  הספיק לצלול. חנן
  צילום: יוסי דוס-סנטוס
  צילום: יוסי דוס-סנטוס
  "מנסים לחשוב מה נעשה". זהבי
  צילום: יוסי דוס-סנטוס
  "הוצאנו את המתרחצים באדיבות". המציל אורן
  צילום: יוסי דוס-סנטוס
  מומלצים