שתף קטע נבחר

לבני: "האו"ם הוקם כדי למנוע שואה"

בנאומה בעצרת האו"ם אמרה שרת החוץ כי איראן מדברת בגלוי על מחיקת ישראל. היא פנתה למדינות העולם שלא עושות דבר לנוכח פרויקט הגרעין האיראני: "יותר מדי רואים את הסכנה, אבל הולכים באפס מעשה. הגיע הזמן שהאו"ם יקיים את ההבטחה 'לעולם לא עוד'"

באיראן מאיימים להשמיד את ישראל - והעולם יושב בחיבוק ידיים: את המסר הזה ניסתה שרת החוץ, ציפי לבני, להעביר אחר הצהריים (יום ב') בנאומה בפני עצרת האו"ם, אל מול אולם שבו רבו הכסאות הפנויים מאלה שאוישו בנציגי המדינות השונות.

 

לבני אמרה כי יותר מדי מדינות יושבות מהצד, בתקווה שמישהו אחר יפתור עבורן את בעיית איום הגרעין האיראני. שרת החוץ הזכירה שאיראן היא המממן הגדול ביותר של טרור בעולם. "היא מקור גדול לאי-יציבות ועימות בעיראק, לבנון, בפלסטין ובכל המזרח התיכון. איראן היא האויב של דו קיום ערבי-ישראלי".

 

לגבי הכחשת השואה על-ידי נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, אמרה לבני: "כולם מסכימים שאיראן מכחישה את השואה ומדברת בגלוי על מחיקת מדינה החברה באו"ם - המדינה שלי - מהמפה. כולם מסכימים שהיא מנסה להשיג את האמצעים להשגת המטרה הזו, תוך הפרת החלטות של מועצת הביטחון. אבל עדין יש כאלה שבשם ההסכמה וההידברות, ממשיכים להפריע לצעדים הדחופים הדרושים כדי להביא לעצירת השאיפות המרושעות שלה. יותר מדי רואים את הסכנה, אבל הולכים באפס מעשה".

 

שרת החוץ הזכירה לנציגי המדינות החברות באו"ם, שהארגון נוסד בעקבות השואה, בדיוק למטרה של מניעת שואה נוספת. "אלה הערכים שאנחנו צריכים לבקש מארגון הזה, שאינו יכול לפעול ביעילות נוכח ההתקפה הישירה על העקרונות שהוא נוסד כדי להגן עליהם. הגיע הזמן שהאו"ם ומדינות העולם יקיימו את ההבטחה שלהם ש'לעולם לא עוד".

 

לבני הזכירה בנאומה את שלושת החיילים הישראלים החטופים. בני משפחותיהם של החטופים ישבו באולם העצרת בעת שדיברה.

 

פגישות מסביב לשעון

לגבי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים היא אמרה: "אין תחליף לתהליך דו-צדדי. כישלון אינו אופציה, אבל הצדדים עצמם צריכים לקבוע מהי הצלחה".

 

שרת החוץ אמרה כי ישראל מתנגדת להחזרת פליטים פלסטינים לישראל. "הבסיס לשלום אמיתי הוא החזון של שתי מדינות לשני עמים. ישראל - הבית של העם היהודי. פלסטין תהיה המולדת והתשובה הלאומית לעם הפלסטיני, כולל הפליטים. כמו שמדינה פלסטינית שמסוגלת להתקיים ולפרוח בגדה ובעזה הוא אינטרס ישראלי, ישראל בטוחה חייב להיות אינטרס פלסטיני. העולם אינו יכול להרשות לעצמו עוד מדינת טרור".


מליאת העצרת, בעת נאומה של לבני (צילום: שחר עזרן)

 

בפניה ישירה לערבים הצהירה לבני: "אנחנו מצפים מהקהילה הבינלאומית והעולם הערבי והמוסלמי לתת סיוע ולא לקבוע תנאים. העזרה הזו יכולה לבוא בסיוע כלכלי ומדיני לממשלה הפלסטינית ובתמיכה ברורה בכל הבנה מדינית שמושגת בין הצדדים. העזרה יכולה לבוא על ידי העמקת הקשרים האזוריים ושיתוף הפעולה בין העולם הערבי לישראל במקביל להתקדמות שאנחנו עושים לקראת שלום ישראלי-פלסטיני".

 

שרת החוץ הדגישה בעצרת האו"ם שישראל הוכיחה כי היא מוכנה לפשרה טריטוריאלית בדרך להשגת הסכם שלום בר-קיימא, אבל "אנחנו יודעים גם במיוחד אחרי הנסיגות מלבנון ועזה שנסיגה טריטוריאלית כשלעצמה לא תביא שלום, אלא אם נתמודד עם התנגשות הערכים שהיא בבסיס העימות. ישראל היא אולי בחזית הקרב הזה אבל זוהי לא רק המלחמה שלנו. זהו שדה קרב עולמי".

 

לבני הזכירה שהעימות במזרח התיכון אינו הסיבה לאג'נדה הקיצונית חובקת העולם הזו, אלא תוצאה ממנה. היא קראה למדינות העולם "להיות שותפות במאבק העולמי נגד הקיצוניות והטרור שמזין את הקונפליקט, למענכם לא רק למעננו".

 

שרת החוץ הזהירה במהלך נאומה שמדובר בקרב גלובלי, לא רק בגלל שהיעד הוא אזרחים בכל מקום, אלא גם בגלל ש"הקיצונים מכוונים למטרה שהיא הבסיס של כל חברה מודרנית: דמוקרטיה, סובלנות וחינוך".

 

"יש המנצלים את הדמוקרטיה לרעה"

היא אמרה שהקיצונים בחלקים שונים של העולם מתנגדים לרעיון של דמוקרטיה, אבל הם "נכנסים לתהליך הדמוקרטי לא כדי לזנוח את האג'נדה האלימה שלהם, אלא כדי לקדמה. כמו שדובר של אל-קאעידה הצהיר לאחרונה: אנחנו נשתמש בדמוקרטיה שלכם כדי להרוס אותה".

 

לבני קראה מעל בימת האו"ם ש"הגיע הזמן להחזיר את הדמוקרטיה למקומה ולהתחיל לדחות את אלה שמנצלים אותה לרעה". היא קבעה כי "דמוקרטיה אמיתית היא על ערכים, לא על הצבעה. שום דמוקרטיה אמיתית לא יכולה לאפשר למיליציות חמושות או קבוצות עם אג'נדה גזענית או אלימה להשתתף בבחירות. ישנם כאלה שעומדים על קיום סטנדרטים גבוהים בארצותיהם, אבל שוכחים אותם כשזה קשור לחו"ל. קיצונים אלימים שלא יכולים להתמודד בבחירות בבית, מתייחסים אליהם כאל פוליטיקאים לגיטימיים כשהם נבחרים במקומות אחרים".

 

שרת החוץ הבהירה בעצרת הכללית ש"חייבים להציג לקבוצות כמו חמאס וחיזבאללה בחירה ברורה בין מסלול של אלימות למסלול של לגיטימיות. הם לא יכולים ליהנות משני העולמות. ואותה ברירה חמורה צריכה להיות מוצגת למשטר הקיצוני באיראן".

 

לאחר נאומה תעזוב לבני את ניו-יורק. במשך שמונה ימים היא נפגשה בעיר עם מנהיגים בעולם, בין היתר לקידום "ועידת אנאפוליס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. שהעולם יתעורר
צילום: שחר עזרן
אחמדי-נג'אד. לעצור אותו
צילום: רויטרס
מומלצים