שתף קטע נבחר

"ארה"ב עיכבה התקיפה בסוריה כדי לבדוק מידע"

רשת ABC דיווחה שישראל תיכננה לתקוף את סוריה כבר ביולי, ואולם בוושינגטון דרשו לחקור את תמונות הלוויין והראיות שהוכיחו שסוריה מחזיקה בחומרים גרעיניים שמקורם בצפון קוריאה. ישראל נכנעה ודחתה את המבצע, אך בסופו של דבר ביצעה את התקיפה בספטמבר על אף החשש האמריקני

ישראל הייתה מוכנה לבצע את תקיפת חיל האוויר בסוריה כבר ביולי השנה, ואולם המבצע נדחה בעקבות לחץ כבד שהפעיל הממשל האמריקני מחשש ליציבות האזור. כך דיווחה הבוקר (שבת) רשת החדשות האמריקנית ABC. על פי הדיווח, ישראל הציגה לארצות הברית צילומי לווין שבהם נראו מתקנים גרעיניים בסוריה כבר חודשיים לפני התקיפה.

 

מקור אמריקני בכיר סיפר ל-ABC שבנוסף לצילומי הלווין, העבירה ישראל לאמריקנים גם ראיות המוכיחות שחלק מהטכנולוגיה הגרעינית שבידי הסורים סופק על ידי צפון קוריאה. הגורם הבכיר הגדיר את המידע כ"שומט לסתות", וסיפר שהדבר העלה שאלות נוקבות בנוגע לתפקודו של המודיעין האמריקני, שלא חשף את הראיות המפלילות קודם לכן.

 

"ישראל נוטה להיות יסודית מאוד בכל הנוגע למידע מודיעיני, בעיקר כשהיא מתכננת צעד צבאי נרחב, ולכן הם לא היו פועלים לפני שאספו מידע בנושא מכמה מקורות", אמר הפרשן הצבאי של ABC, טוני קורדסמן.  

 

על פי הדיווח, ישראל תיכננה בתחילה לתקוף בעומק סוריה בשבוע של 14 ביולי, ואולם בפגישה רמת דרג שנערכה בוושינגטון היו הבכירים האמריקנים חלוקים בנוגע לתקיפה. אחדים תמכו בצעד הישראלי, בה בעת שאחרים - ובהם גם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס - התנגדו לתקיפה מיידית.

 

אחדים מבין ההנוכחים אף הציעו לישראל להתעמת עם סוריה בנוגע לראיות שנאספו לפני ביצוע מבצע צבאי. לטענת ABC, ארצות הברית הייתה מודאגת המשלכות התקיפה על יציבות המזרח התיכון כולו, והייתה מעוניינת לקבל לידיה ראיות חותכות בנוגע למתקני הגרעין; זאת, על רקע השלכות כישלון המודיעין האמריקני בזירה העיראקית.

 

בסופו של דבר נכנעה ישראל ללחצים וביטלה את התקיפה שתוכננה ביולי. עם זאת, המבצע שיצא לפועל בספטמבר בוצע למרות הדעות החלוקות בצמרת השלטון האמריקני בשל חשש של ישראל שמידע על המתקן הסורי ידלוף.

 

לא מדובר בכלי התקשורת הראשון הטוען כי ארה"ב עיכבה את התקיפה הסורית: לפני כשבועיים דיווח העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" שוושינגטון התעקשה לקבל מישראל ראיות חותכות לכך שחומר גרעיני הקשור לצפון קוריאה אכן מצוי באזור המיועד לתקיפה, לפני שתאשר את פעולת חיל האוויר. בעקבות כך שלחה ישראל לסוריה כוח של סיירת מטכ"ל שאסף ראיות, ורק לאחר שהוצגו לאמריקנים - אושרה התקיפה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקיפה נדחתה (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים