שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כוכב דומה לכדור הארץ מתהווה במרחק 424 שנות אור
  חגורת האבק והגז המקיפה את HD 113766 בתוך "רצועת החיים" עשויה להסתיים ביצירת כוכבי לכת ארציים

  אסטרונומים גילו עדויות לקיומו של כוכב לכת בהתהוות בגודלו של כדור הארץ. כוכב לכת זה מקיף כוכב המרוחק מאיתנו 424 שנות אור.

   

  אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל שפיצר, גילו חגורה עצומה של אבק חם מסתחררת סביב כוכב צעיר המכונה HD 113766 ואשר חם מעט מן השמש שלנו. חגורת האבק, שהמדענים חושדים שהיא מתרכזת ליצירת כוכבי לכת, ממוקמת במרכזה של רצועת החיים, איזור במרחק מסוים מהשמש שבהם הטמפרטורות סבירות מספיק כדי לשמור על מים במצב נוזלי. המדענים מעריכים כי יש מספיק חומר בחגורה כדי ליצור עולם בגודל של מאדים או גדול יותר.

   

   

  הכוכב, בן כ-10 מיליון שנים, נמצא בדיוק בגיל המתאים ליצירת כוכבי לכת סלעיים, אומרים החוקרים שממצאיהם יפורסמו בגליון הקרוב של אסטרופיסיקל

  ג'ורנל. עיתוי המערכת לבניית כדור ארץ הוא מצוין" אומר חבר צוות החוקרים, קארי ליזי מהמעבדה לפיסיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, מרילנד.

   

  אם הכוכב היה צעיר מדי, היתה הדיסקה ממנה נוצרים כוכבי הלכת מלאה מדי בגז ואז כוכבי הלכת שיווצרו יהיו ענקי גזים כדוגמת צדק. אם הוא היה זקן מדי, שפיצר היה צופה בכוכבי לכת סלעיים שכבר נוצרו לפני עידנים. "מערכות הכוכבים צריכות את התמהיל הנכון של חומרים המרכיבים את האבק בדיסקה שלו כדי ליצור כוכב לכת דמוי כדור הארץ." אמר ליזי.

   

  האסטרונומים השתמשו בסקפטרומטר האינפרה אדום של שפיצר, וקבעו כי החומר המקיף את HD 113766 דחוס יותר מאשר החומר דמוי כדורי השלג הנפוץ במערכות שמש צעירות ובשביטים, הנחשבים כ"מקררים קוסמיים", מכיוון שהם מכילים מרכיבים קדמוניים מתקופת היווצרותה של מערכת השמש, אך היא גם לא דחוסה כמו החומר הנמצא בכוכבי לכת בוגרים ובאסטרואידים.

   

  "תמהיל החומרים בחגורה זו מזכיר את החומר שנמצא בזרמי לאבה על כדור הארץ" אומר ליזי. "חשבתי על החומר בהר מאונה קיאה בהוואי כאשר ראיתי את הרכב האבק במערכת זו – הוא מכיל סלעים גולמיים והיא מלאה בברזל גופריתי, בדומה ל"זהב השוטים".

   

  מוקדם יותר השנה גילו מדענים כוכב לכת אחד ואולי שניים, בגודל של כדור הארץ בשלבי היווצרות סביב Gliese 581, כוכב אדום עמום הנמצאים במרחק הנכון מהכוכב וממוקמים 20.5 שנות אור מאיתנו. כוכבי הלכת Gliese 581 c ו- Gliese 581 d נמצאים במרחק הנכון מהכוכב כך שניתן יהיה לשמור על מים במצב נוזלי על פניהם ולאפשר חיים כפי שאנו מכירים אותם, אך יש עוד צורך בביצוע תצפיות רבות כדי לאשר זאת.

   

  נכון לעכשיו, גילו ציידי כוכבי הלכת למעלה מ-250 כוכבי לכת מחוץ לכדור הארץ, רובם ענקי גזים הגדולים פי כמה מצדק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים