שתף קטע נבחר

לא רצח: דורס הילדה ביום כיפור יואשם בהריגה

במשטרה אומרים כי אין בסיס ראייתי מוצק להוכיח שנהג הטרקטורון אכן התכוון לרצוח את הילדה טל זינו בערב יום כיפור בכפר תבור, ועל כן הוא לא יואשם ברצח. הנוסע שהיה על הטרקטורון בתאונה יואשם גם הוא בהריגה. העונש המרבי הצפוי לשניים - 20 שנות מאסר

עשרה ימים לאחר שהפרקליטות ביקשה מהמשטרה לחקור את נהג הטרקטורון שגרם למותה של הילדה טל זינו ז"ל בערב יום כיפור בכפר תבור, בחשד לרצח, הודיעו הבוקר (יום ג') במשטרה כי בעצת הפרקליטות יואשם הנהג, אסעד נאסים שיבלי, רק בהריגה.

 

התאונה אירעה בערב יום כיפור כאשר טל זינו רכבה על אופניה ליד בית כנסת ביישוב. טרקטורון עליו רכבו שיבלי וחבריו פגעו בה. שיבלי, שרישיונו היה בשלילה בעת התאונה, נפצע גם הוא וניסה להימלט מהמקום מאימת ההמון הזועם. קצין משטרה שעצר אותו, גונן עליו עד שפונה לקבלת טיפול.

 

גורמים המקורבים לחקירה אמרו כי ההחלטה על הגשת כתב אישום באשמת הריגה, התקבלה לאחר שהובהר כי אין בסיס ראייתי מוצק להוכיח כי שיבלי אכן התכוון לרצוח את הילדה.

 

ב-30 בספטמבר הודיעה המשטרה כי הוקם צוות חקירה מיוחד, שיחקור

את מות הילדה. מדובר היה בתקדים, שכן עד כה אף נהג שגרם לתאונה קטלנית לא הואשם ברצח. המשטרה וגורמים בפרקליטות סירבו להגיב על השינוי בכיוון החקירה. עם זאת, גורם המקורב לחקירה אמר ל-ynet כי ממידע הנמצא בידיהם עולה שהנהג נכנס לכפר תבור במטרה לעורר פרובוקציה, ומכאן שהתכוון לפגוע בילדה, ורק בנס לא נפגעו אנשים נוספים.

 

במשטרה אומרים כי בתיק החקירה, שהתנהל בשיתוף עם הפרקליטה עו"ד שלווה לוין, לא הצליחו להוכיח את היסוד המתבקש באשמת רצח - כוונת תחילה. "נכון שהנהג אכן ביקש לעורר פרובוקציה, אך כשחזרנו וחקרנו אותו הבנו שלא היתה לו כוונה להרוג, הוא אפילו לא האמין שזה יגיע למצב הזה".

 

חומר הראיות שהתגבש הועבר לפרקליטות ושם, בהתייעצות בין עורכת הדין לוין לפרקליטת המחוז, עו"ד סילביה פריימן, וכאשר פרקליט המדינה, ערן שנדר, היה בסוד העניין, הוחלט כי שיבלי יואשם בהריגה. עוד הוחלט כי גם הנוסע שהיה על הטרקטורון יואשם גם הוא בהריגה: "מעורבותו של הנוסע לא פחותה מזה של הנהג", אמרו בפרקליטות.

 

"האשמת נוסע בהריגה - צעד חריג"

על אף ששיבלי לא יואשם ברצח, אומרים במשטרה כי מדובר בתיק הריגה מן החמורים שחקרו. "העונש הקבוע בחוק להריגה הוא 20 שנה. אני מאמין שהתיק הזה יסתיים במניין רב של שנות מאסר כנגד שני הנאשמים".

  

היום בעת הדיון הנוסף בהארכת מעצרם של הנהג והנוסע - תגיש הפרקליטות הצהרת תובע לקראת הגשת כתב האישום ביום ראשון. בנוסף לסעיף ההריגה יואשמו השניים בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ציבורית, שיבוש הליכי חקירה, גרימת חבלות של ממש, נהיגה ללא ביטוח ונהיגה בפסילה.

 

הצהרת התובע וכתב האישום שיוגש ביום שישי נגד השניים, מהווים צעד חריג בנוף המשפטי - לא בכל יום מואשם גם הנוסע בהריגה של הנפגע בתאונת הדרכים.

  

במשרד המשפטים סירבו להגיב על ההחלטה, אולם ל-ynet נודע מגורמים המעורבים בחקירה כי בפרקליטות הצפון החליטו ללכת לפי עיקרון השותפות. לפיכך, רוכב שעולה על טרקטורון צריך להיות מודע לסכנה שבדבר ולכן הוא מודע להשלכות של נהיגה בצורה פראית במקום שאסור לנסיעה.

  

עוד נמסר ל-ynet כי עצם בריחתו של הנוסע לאחר התאונה מחזקת את ההנחה כי היה מודע היטב לסכנה שבדבר וכי לאחר האירוע הבין היטב את חומרת העבירה. לכן בוחרים בפרקליטות להאשים גם את הנוסע בהריגה ואומרים כי אכן מדובר בצעד חריג, אך זה כבר קרה בעבר.

 

אביה של זינו, יחיאל, שבירך אז על ההחלטה כשכיוון החקירה שונה, אמר היום: "אני עייף מכל העניין הזה. אינני מעוניין להגיב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנהג הדורס, שיבלי
צילום: חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
הילדה טל זינו ז"ל
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים