שתף קטע נבחר

ישראלים מושקעים במאינמר בעשרות מיליוני דולרים

תכירו את החברים הישראלים של החונטה הצבאית במיאנמר: הם נותנים להם ייעוץ ביטחוני כחול-לבן, מפתחים את הכלכלה המקומית ובדרך עושים קופה. אז מה אם הדרך אל העיסקה עוברת בפגישה עם לובשי מדים חמושים. הסיפור המלא: ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

"אנחנו עובדים עם רוצחים? אנחנו בסך-הכל עושים ביזנס. לא מעניין אותנו מי בשלטון: נזירים, חונטה. זה ממש לא משנה. אין לנו רגשות אשם על זה שאנחנו עושים שם עסקים. כמובן שאנחנו מתנגדים להרג המוני, אבל אנחנו מושקעים בבורמה בעשרות מיליוני דולרים. אנחנו רוצים להציל את מה שיש לנו שם".

 

את הדברים האלה אמר השבוע איש עסקים ישראלי. אלה אולי דברים חריפים ובוטים, אבל הם לא ממש קול יחיד ובודד. בכתבה שתתפרסם ביום שישי במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות", נחשפים ההיקפים הגדולים של הפעילות הישראלית העסקית במיאנמר (לשעבר בורמה) - ונחשפות גם הבעיות המוסריות שמתלוות לה, ושלא תמיד מטרידות את הנוגעים בדבר.

 

פעילות צבאית ואזרחית

הפעילות הישראלית בבורמה התחילה לפני עשרות שנים, וגם האמברגו האמריקני שהוטל בעקבות משטר החונטה הצבאית שם לא הצליח לעצור אותה. לפעילות הזו יש שני "ראשי חץ": צבאי ואזרחי.

 

העסקים הביטחוניים אמנם פחתו כתוצאה מהנידוי הבינלאומי שבו נתון המשטר המיאנמרי, ולמרות זאת - כך טוענים גורמים בקהילה העסקית - היקף הפעילות הזו עמד בשנה האחרונה על עשרות מיליוני דולרים.

 

מה בתפריט? מכירת נשק, ציוד נלווה, אימונים צבאיים וייעוץ ביטחוני. "היחס של הבורמזים כלפי ישראלים גובל ממש בהערצה", אומר איש עסקים ישראלי אחר. "הם קוראים בצמא על מלחמת ששת הימים ומבצע אנטבה, ובטוחים שבישראל יש סופר-הירוס".

 

ברם, הפעילות הישראלית במיאנמר לא מתמקדת רק בעסקאות ביטחוניות, אלא גם במישור האזרחי. "כמו שישראלים זיהו בעבר את הפוטנציאל הסיני, כך הם מזהים כיום את הפוטנציאל הבורמזי ורוצים לתקוע שם יתד", אומר ראובן קריאף, יושב ראש לשכת המסחר ישראל-מיאנמר. הם משקיעים עכשיו כדי שבעתיד זה ישתלם להם, גם אם כיום הם לא מגלגלים שם הרבה כסף".

 

חשוב להדגיש: במינאמר גם עסקים פרטיים עוברים בדרך כלל דרך פגישות עם לובשי מדים קשוחים. ב', איש עסקים ישראלי שעוסק בפיתוחים חקלאיים, מספר כי לפני כמה שנים פגש את ראש החונטה: "הוא בא כמובן עם מדים. בחור נחמד מאוד. כמה ימים לפני בואו הגיעו חיילים, ניקו וסידרו את החווה וצבעו את העצים בלבן. אני לא יודע למה. גם בדקו שאין מוקשים. כשהגיעה השיירה שלו, כולם עברו לדום מתוח. שאלתי איך אני אמור להתנהג, ואמרו לי רק: 'כדאי לך להתנהג אליו יפה'. אבל אני לא פחדתי ממנו. בכלל, אני לא מפחד".

 

הסיפור המלא יתפרסם ביום שישי במוסף לשבת של ידיעות אחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות ביפאן נגד המשטר בבורמה
צילום: איי פי
מומלצים