שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פלסטינים: מתנחלים במאחז מיידים אבנים
  מאז שהתיישבו מתנחלים במאחז שבות עמי, מספרים פלסטינים על שורת התנכלויות ויידויי אבנים לעבר מכוניותיהם: "הפלסטינים חיים כאן בפחד", סיפר ל-ynet תושב הכפר ג'ית שליד קדומים. משטרת מרחב שומרון בודקת את התלונה. דניאלה וייס: גירשתי את הילדים שיידו אבנים

  פלסטינים טוענים כי עשרות מתנחלים המתגוררים במאחז הבלתי-חוקי "שבות עמי" הסמוך קדומים מתנכלים להם ונוהגים להשליך אבנים לעבר מכוניותיהם. כך סיפרו אתמול (שבת) ל-ynet תושבי האזור.

   

  שבות עמי הוא אחד מחמשת המאחזים שהוקמו על ידי פעילי ימין בחול המועד סוכות. ביום ההקמה הגיעו למקום כ-200 בני אדם, ואולם רובם עזבו, ובמקום נותרו כמה עשרות. למחרת החלו כוחות צה"ל בהליך הפינוי  של המאחזים, אך החיילים נאלצו לשוב לשבות עמי כשבוע לאחר מכן, לאחר שכמה פעילי ימין שבו למקום. עם זאת, מסתבר שישנם מתנחלים שעדיין מתגוררים במאחז הבלתי חוקי, ומקשים על חייהם של פלסטינים הנוסעים בכבישים הסמוכים לו. 


  הכביש הסמוך לשבות-עמי (צילום: יש דין)

   

  "הכביש עובר מתחת למאחז, והמתנחלים זורקים אבנים מגובה של חמישה מטרים", סיפר זכריה סדה, המתגורר בכפר ג'ית שליד קדומים. "פלסטינים מאזור קלקיליה ושכם שעוברים במקום סופגים התנכלויות מצד המתנחלים".

   

  סדה סיפר כי נוסעים רבים העוברים בכביש נפצעו לאחר ששמשות מכוניותיהם נופצו מהאבנים, וכי השבוע אף נגרמה תאונת דרכים, כשאחד המתנחלים השליך אבן לעבר מכונית נוסעת. "הנהג בלם באופן מיידי, ומישהו נכנס בו מאחור".

   

  לטענת סדה, הוא התלונן ארבע פעמים שונות בשבוע האחרון במפקדת התיאום והקישור (מת"ק) באזור, ואולם תלונתו לא זכתה ליחס. "היו הרבה תלונות למשטרת ישראל ולמת"ק, ולא ניתן שום פתרון. אמרו לי שעובדים על זה ושיפנו אותם, אבל לצערי זה עוד לא קרה. הפלסטינים חיים כאן בפחד. אנחנו נושאים עינינו לפתרון ושואפים לחיות בשלום עם הישראלים".

   

  לטענתו, זו לא הפעם הראשונה שהמתנחלים מקשים על חייהם של פלסטינים באזור. "התושבים הפלסטינים סופגים פגיעה והתנכלויות, בין השאר מדובר בעקירת עצים והצתות של תושבי המאחז חוות גלעד, שהוקם לפני כארבע שנים".

   

  "חבל שהמשטרה לא אוכפת את החוק"

  עלאם כורדי, תושב שכם בן 26, סיפר בשיחה עם ynet כי נפל קורבן למשליכי האבנים. למזלו, מכוניתו הייתה היחידה שנפגעה ואיש לא נפצע באותו המקרה. "לפני חמישה ימים יצאתי בשמונה בערב ממקום עבודתי בקלקיליה והתכוונתי לשוב לביתי בשכם", סיפר כורדי. "כשהגעתי למקום, אחד הצעירים החל לזרוק אבנים על מכוניתי ושבר את השמשה. למזלי, לא נפגעתי".

   

  לדבריו, הוא חשש לפנות למשטרת קדומים כדי להתלונן על התקרית. "בכניסה להתנחלות היו מתנחלים רבים ולא רציתי לעבור לידם. פניתי לחבר שלי בארגון זכויות אדם והוא הבטיח שינסה לעזור". 

   

  לדברי כורדי, לא מדובר בתופעה חדשה. "בכל שנה יש מתנחלים שזורקים אבנים, ואני לא הקורבן היחיד של הבעיה. יש מבנה ישן ליד קדומים, בכיוון אלפי-מנשה, ובו הם יושבים ומתגרים בעוברים ובשבים. זה נראה כמו הרחבה של קדומים, וחבל שהמשטרה לא אוכפת את החוק כמו שצריך".

   

  מארגון "יש דין" נמסר כי הבית שעליו השתלטו המתנחלים שייך לאישה פלסטינית. האישה ירשה את הקרקע והבית שעליו מאביהּ. "חזרתם של המתנחלים לביתה של האישה הפלסטינית נובע מכך שרשויות אכיפת החוק - על אף שפינו את המאחז בראשונה - לא השלימו את ההליכים הנדרשים כחוק, ובכך אפשרו למעשה לאותם עבריינים לשוב למקום הפשע", אמרו בארגון.

   

  יו"ר המועצה האזורית קדומים, דניאלה וייס, אמרה ל- ynet: "הייתי בכל התקופה הזאת, יום ולילה, בשבות עמי. הכתבתי שם את הכללים שלפיהם צריך לנהוג ביישוב חדש. בשלב מסוים הגיעו שני ילדים, בערך בגיל 10, אינני מכירה אותם. לאחר שמסרו לי מבוגרים שיש יידויי אבנים בכביש, איתרתי את שני הילדים והוצאתי אותם משבות עמי. דאגתי לכך באופן אישי". וייס הוסיפה כי במאחז שוהות ארבע משפחות קבועות וכן 70-80 צעירים.

   

  ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה כי ביום שישי בערב הגיע דיווח באמצעות מפקדת התיאום והקישור (מת"ק) על כך שפלסטיני טוען כי יידו אבנים לעבר כלי רכב שנוסעים סמוך לצומת ג'ית. הפלסטיני טען שמתנחלים ממאחז שבות עמי הם שיידו את האבנים. בעקבות הדיווח הועבר הנושא לבדיקה במשטרת מרחב שומרון.


  פורסם לראשונה 13/10/2007 22:41

   

  בהכנת הכתבה השתתפו אפרת וייס ורועי נחמיאס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבית הפלסטיני במאחז
  באדיבות יש דין
  צילום: שאול גולן
  הכתיבה כללים. וייס
  צילום: שאול גולן
  מומלצים