שתף קטע נבחר

קלינטון: יסודות הסכם הקבע ברורים משנת 2000

האישה הראשונה לשעבר, והמועמדת הדמוקרטית המובילה לנשיאות ארה"ב בהווה, פירסמה במאמר את עמדותיה בנוגע למזרח התיכון. הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, קבעה, פירושו מדינה פלסטינית בעזה ובגדה, בתמורה להצהרה על סוף הסכסוך ונירמול היחסים עם מדינות ערב

"היסודות הבסיסיים של הסכם הקבע בין ישראל לפלסטינים ברורים מאז שנת 2000", כך כתבה הסנאטורית הילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית המובילה לנשיאות ארצות הברית ורעייתו של הנשיא לשעבר, ביל קלינטון. קלינטון, שבעלה נכשל בהשגת הסכם שלום בפסגת קמפ דייוויד באותה השנה, כתבה את הדברים במאמר שהתפרסם היום (ב') ברבעון היוקרתי "פוריין אפיירז".

 

קלינטון לא התייחסה במאמר אל נושאי הליבה של הסכסוך - ירושלים, הגבולות, הפליטים, המים - וקבעה רק באופן עקרוני כי הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, פירושו "מדינה פלסטינית בעזה ובגדה המערבית, בתמורה להצהרה על תום הסכסוך, הכרה בזכות הקיום של ישראל, ערבות לביטחונה של ישראל, הכרה דיפלומטית בישראל ונירמול היחסים עם מדינות ערב".

 

במאמר מקיף, שבו דנה קלינטון ביעדי הממשל האמריקני בתקופה שאחרי עידן ג'ורג' בוש, קבעה הסנאטורית כי "הממשל הבא יצטרך להתמודד עם מצב בלתי צפוי ומסוכן במזרח התיכון, המאיים על ישראל ובעל פוטנציאל לפגיעה קשה בכלכלה העולמית באמצעות שיבוש אספקת הדלק". לדעתה, "יציאה מעיראק תאפשר לנו למלא תפקיד מועיל בחידוש תהליך השלום במזרח התיכון, שפירושו ביטחון ויחסים נורמליים בין ישראל לפלסטינים". הסנאטורית מניו יורק הבהירה כי "המדיניות האמריקנית היא קריטית לניסיון להביא לפתרון הסכסוך".

 

"בנוסף לקידום המגעים", כתבה קלינטון, "אנחנו חייבים להיות מעורבים בדיפלומטיה האזורית, לזכות בתמיכה ערבית במנהיגות הפלסטינית שמחויבת לשלום ומוכנה להיות מעורבת בדיאלוג עם הישראלים". בכל מקרה, היא טוענת, "בין אם ארה"ב תצליח או לא בהשגת הסכם קבע, מעורבותה עשויה להוריד את רמת האלימות ולחדש את אמינותה באזור".

 

המועמדת הדמוקרטית הדגישה כי "איראן מהווה אתגר אסטרטגי ארוך טווח לארצות הברית, לבנות בריתנו בנאט"ו ולישראל. זו מדינה שתומכת בטרור ומשתמשת בשליחים כדי לספק מטענים ההורגים את חיילים אמריקנים בעיראק". היא האשימה את ממשל בוש בסירוב לדבר עם איראן על תוכניתה הגרעינית. "בינתיים, איראן משפרת את יכולת העשרת האורניום שלה, מחמשת מיליציות שיעיות בעיראק, מעבירה נשק לחיזבאללה ומסבסדת את החמאס".

 

"איבדנו זמן יקר", כתבה הילארי קלינטון, הגורסת כי "איראן חייבת לעמוד בהתחייבותה לאי הפצת נשק גרעיני. אם איראן לא תציית - כל האופציות חייבות להיות על השולחן". יחד עם זאת הציעה הילארי לגבש "חבילת תמריצים" שיינתנו לאיראן, אם תהיה מוכנה "להפסיק את תוכנית הגרעין שלה, לוותר על מימון טרור, לתמוך בשלום במזרח התיכון ולמלא תפקיד חיובי בייצוב עיראק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. יסודות ההסכם ברורים
צילום: איי פי
מומלצים