שתף קטע נבחר

מקבלים מענק למגורים בי-ם? מחיר הדירה יעלה בהתאם

בניסיון להחיות את מרכז ירושלים מעניקה הרשות לפיתוח ירושלים מענק של 100 דולר לחודש לסטודנט שיתגורר במרכז העיר. בעלי הדירות מנצלים את המצב ודירה ששכירות בה עלתה לפני שנה 700 דולר תעלה היום 900 דולר. הרשות לפיתוח י-ם: "כלל השוק פועלים כאן"

כחלק מהניסיון להחיות את מרכז העיר ירושלים, קיבלה הרשות לפיתוח ירושלים תקציב ממשלתי במסגרתו מעניקה "עדן" - החברה לפיתוח מרכז העיר - מלגה של 100 דולר בחודש לכל סטודנט שיתגורר בשכירות במרכז העיר (באזור הרחובות כורש והנביאים).

 

אולם מתברר כי בירושלים, שמחירי השכירות בה עולים ממילא בתקופה האחרונה, בעלי הדירות מנצלים את המענק כטריגר להעלאת מחירי השכירות במקום במאות אחוזים מדי שנה למרות שמצבן של מרבית הדירות במקום אינו מצדיק את המחירים.  

 

"בעלי הדירות לא מתביישים להגיד לשוכריהם 'אתם מקבלים מענק, אז מחיר הדירה עלה בהתאם'", אומר איתמר קגליקבר סטודנט המתגורר במרכז העיר. "מחירי הדירות במרכז העיר זינקו ב-3 השנים האחרונות מאז הונהגה המלגה בצורה היסטרית. עליות במחירי השכירות נרשמו בכל העיר, אבל במרכז אין ספק שהיא נובעת בעיקר מזה שבעלי הדירות יודעים על המענק ומתייחסים בהתאם".

 

"כסטודנטית חילונית בכלל מאוד קשה למצוא דירת שותפים", אומרת נועם גם היא סטודנטית שעד לאחרונה התגוררה בשכירות במרכז העיר. "ברגע שבעלי הדירות עלו על המענק זה הקפיץ את מחירי הדירות. דירה שעד לפני שנה עלתה 700 דולר בחודש רוצים היום 900 דולר ואם אתה לא רוצה לשלם, יבוא משהו אחר במקומך. אנחנו לבד במאבק הזה. יש ביקושים, המעונות גם הם מאוד יקרים ולכן לסטודנטים אין באמת ברירה".  

 

הרשות לפיתוח ירושלים: מדובר בשוק חופשי

את הפרויקט הקימה הרשות לפיתוח ירושלים יחד עם העירייה ומשרד ראש הממשלה. אסף ויטמן, מנהל חברת עדן ומ"מ הרשות לפיתוח ירושלים, אומר כי "באמצעות המהלך הזה ניסינו גם להחיות את מרכז העיר וגם לעזור לסטונטים. לפני 3 שנים גרו במרכז העיר 150 סטודנטים ובשנה האחרונה 1,030 כך שהענקת המענק השיגה את שתי המטרות שהוצבו.

 

"בכלכלה, כאשר נותנים סובסידיה מתחלקים גם בה גם היצרן וגם הצרכן, ולכן כאשר אנחנו נותנים מענק אך טבעי הדבר שחלק מהמענק יילך להוזלת הדירה עבור הסטודנט וחלק לבעל הדירה. מבדיקות שלנו מתוך 100 דולר 30 דולר הולכים לבעל הדירה והיתרה היא רווח של הסטודנט. מה גם שהמחירים כאן עדיין אטרקטיביים ומאוד רחוקים מאלה של השוק התל-אביבי", אומר ויטמן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירושלים, מחירי השכירות עולים
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים