שתף קטע נבחר

הקבלנים: המיסוי מעלה ב-44% את מחירי הדירות

מסקר של BDO עבור התאחדות הקבלנים עולה כי הכנסות המדינה ממחירה הסופי של דירה עומדות על 30.4%; המדובר אמנם בירידה של כ-5% מתחילת השנה, אך עדיין מדובר בשיעור מיסוי מהגבוהים בעולם

הכנסות המדינה ממחירה של דירה עומדות על 30.4% ממחירה הכולל. מדירת 4 חדרים ממוצעת יגיעו הכנסות המדינה לסכום של כ-292,000 שקל. כך עולה ממחקר שערכה פירמת רואי החשבון BDO זיו האפט עבור התאחדות הקבלנים.

 

מיסוי על דירות חדשות כולל מגוון רחב של מיסים המשולמים מרגע רכישת הקרקע על ידי היזם ועד למכירתה לקונה, לרבות מע"מ, מס רכישה על הקרקע, היטל השבחה, מס שבח ועוד. מרכיב המס הגבוה ביותר הינו המע"מ - 13.4% ממחירה הכולל של דירה חדשה.

 

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, מציין כי על אף השיפור המשמעותי והפחתת שיעורי המיסוי על דירות חדשות, הרי שעדיין שיעורי המס על דירות בישראל הוא מן הגבוהים בעולם.

 

לדבריו, "מתוצאות המחקר עולה כי היקף המיסוי הנוכחי מעלה את מחיר הדירה הממוצעת בכ-44% מעל לעלות בנייתה. התאחדות הקבלנים תמשיך לפעול לשיפור התנאים של רוכשי הדירות על ידי קידום רפורמות נוספות בתחום המיסוי, לרבות ביטול מוחלט של מס הרכישה הנגבה מרוכשי הדירות והכרה בריבית על המשכנתאות כהוצאה מוכרת, פעולה שתסייע בהפחתה משמעותית של ההחזר החודשי על המשכנתא".

 

שיעור הכנסות המדינה ממיסוי הדירות החדשות עמד בתחילת השנה, טרם הפחתת המיסים, על 35.5%. בעקבות השינויים בתחשיב המס, ביניהם ביטול מס המכירה, הפחתת מס הרכישה וירידה בשיעור המע"מ ל-15.5%, הופחתו הכנסות המדינה בכ-5%. שיעור הכנסות המדינה משיווק קרקעות באמצעות מנהל מקרקע ישראל עומד על 4.9% שהם 46.9 אלף שקל ממחיר הדירה.

 


  

(המחקר התבסס על מחיר ממוצע של 964 אלף שקל לדירה חדשה בת 4 חדרים בשטח של 110 מ"ר)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים
מומלצים