שתף קטע נבחר

ח"כים בוושינגטון: אנאפוליס צפויה לכישלון

חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת נפגשו עם בכירים בממשל האמריקני והזהירו מפני כישלון ועידת השלום. ח"כ ביילין: "זה עלול להביא לאסון". ח"כ יצחקי: "אולמרט לא יוותר בעד שום הון שבעולם על הקואליציה הנוכחית"

חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת המבקרים בוושינגטון, טענו באוזני האמריקנים כי ועידת אנאפוליס צפויה לכישלון. חברי הוועדה, מימין ומשמאל, העבירו לאנשי הממשל את חששותיהם לגורל תוצאות הוועידה בפגישותיהם עם תת מזכירת המדינה למדיניות, ניק ברנס, ועם סגן יועץ הנשיא לביטחון לאומי, ג'ים ג'פריס.

 

בתום הפגישה עם ג'פריס אמר ח"כ יוסי ביילין (מרצ), כי האמריקנים "יוצרים מצב שבו כישלון של אנאפוליס הוא אסון". לדבריו, "יכול להיות שאפשר היה להמשיך בדיאלוג בין אולמרט לבין אבו-מאזן באופן דו צדדי. אם אחרי שבע שנים של יובש מוחלט תיכשל הוועידה הזו, זה עלול להביא ממש לאסון".

 

ביילין הזהיר, כי כישלון "עלול להביא לקץ הקריירה הפוליטית של אבו מאזן. זה חיזוק לא נורמאלי לחמאס". לדבריו, "שני הדברים הללו הם פתח לאלימות. לכן המסר שלי הוא שאנחנו לא ביקשנו את אנאפוליס, אבל אם אתם רציתם את אנאפוליס, זו אחריות שלכם. זה יושב לכם על הכתפיים, כמובן יחד אתנו ועם הפלסטינים, למנוע את הפיכת אנאפוליס לאסון. לקמפ דיויד 2".

 

ביילין הבהיר שאנאפוליס צריכה להסתיים בהישג משמעותי. "הנושא שהצדדים קרובים בו יותר מאשר בכל דבר אחר הוא הנושא הטריטוריאלי. אמירה משמעותית שעדין לא נאמרה בעבר בין הצדדים, באשר לפרמטרים של הגבול העתידי, עשויה להציל את את אנאפוליס מכשלון. זה המינימום שבמינימום. באנאפוליס לא יהיה הסכם שניתן לבצעו, אלא במקרה הטוב עקרונות להסכם".

 

"האמריקנים משחקים באש"

ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), חושש גם הוא מתוצאות קשות בוועידת אנאפוליס. לדבריו, ייתכן שהאמריקנים "הולכים עם הראש בקיר". שטייניץ אמר כי, "אי אפשר להתעלם מהמציאות, והסכם שאין לו אפשרות ביצוע יכול להיות יותר גרוע מהיעדר הסכם". שטייניץ אמר, כי "ללכת להסכם עם אבו מאזן ביהודה ושומרון ולהתעלם ממה שקרה בעזה בשנתיים האחרונות ומהעובדה שוויתרנו על הכל וקיבלנו בנייה של צבא פלסטיני בגיבוי איראני בעזה".

 

לדברי שטייניץ, הוא אמר לאמריקנים כי "בנושא ירושלים הם משחקים באש". שטייניץ אמר, כי "כבר היום קשה לשלוט בירושלים. מנסים להפוך את הר הבית למוקד של מלחמות דת. רק שליטה של ישראל בירושלים המזרחית מונעים מרחץ דמים ומלחמת דת שעלולה להצית את כל העולם המוסלמי. העברה כזו היא לא תחילת שלום אלא תחילת סיבוב שני של מלחמות דת עקובות מדם. לדעת שטייניץ "אם אנאפוליס תיכשל זה לא טוב. אם אנאפוליס תצליח החשש הוא ששוב ישראל תיתן הכל ולא לקבל כלום".

 

ח"כ אביגדור יצחקי (קדימה) אמר כי "מזכירת המדינה רייס מאוד נחושה להצליח. זהו מפעל חייה. מבחינתי זו סכנה גדולה, כי אם היא לא תקבל הסכמה מהצדדים, היא תייצר נייר משל עצמה ותקבע שזה מה שהיא רוצה".

 

יצחקי הבהיר לאמריקנים כי למרות כל הרעיונות הטובים, "ממשלת ישראל בקואליציה הנוכחית, עם ש"ס וישראל ביתנו, אינה יכולה ללכת לאיזשהו מהלך". לדבריו, "אני לא רואה איך שתי המפלגות האלה נותנות שתהיה איזו אמירה עם בשר באנאפוליס". "אמרתי לאמריקנים שאין לי ציפיות גדולות מאנאפלויס", אמר, "ראש הממשלה לא יכול להעביר החלטה על חלוקת ירושלים או מסירת שטחים. ראש הממשלה לא יוותר בעד שום הון שבעולם על הקואליציה הנוכחית".

 

ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) אמר כי "זו ועידת אנופלס (סוג של יתוש). נחזור משם עם הזיות ורעידות. אנחנו דוחים את הסורים ומחממים את המצב. אנחנו יוצרים ציפיות שווא אצל הפלסטינים ואצל עצמנו. הציפיה לנייר היא גרועה והמלחמה על הנייר היא נוראית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
ביילין. "האחריות של ארה"ב"
צילום: דנה קופל
שטייניץ. "אי אפשר להתעלם מהמציאות"
צילום: יואב גלאי
יצחקי. "תייצר נייר משל עצמה"
צילום: גיל יוחנן
חסון. "יוצרים ציפיות שווא"
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים