שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: טיוטת כתב האישום נגד הירשזון

ההמחאות הסודיות, המענקים לראש השנה ולפסח, התגמולים לנסיעות לחו"ל, ההחזרים על סעודות דשנות במסעדות הפאר - טיוטת כתב האישום, שהגיעה לידי ynet, מפרטת כיצד גרף שר האוצר לשעבר הון לכיסו הפרטי. את הכסף מימנו חשבונות הבנק של ניל"י והסתדרות העובדים הלאומית

מדינת ישראל נגד אברהם הירשזון. לידי ynet הגיעה טיוטת כתב האישום בעניינו של שר האוצר לשעבר, אשר עתידה להפוך - בכפוף לשימוע, שיערוך לו היועץ המשפטי לממשלה - לכתב אישום של ממש. 

 

על פי כתב האישום, במהלך שנת 98' קשר הירשזון - ביחד עם עובדיה כהן, מנהל אגף הכספים בהסתדרות העובדים הלאומית, ועם גדעון בן צור, מנהל החשבונות - לגנוב ולהוציא במרמה כספים רבים מההסתדרות ומעמותת ניל"י, אשר הפעילה רשת של גני ילדים ומכוני יום והייתה בבעלות ההסתדרות. 


 

"במהלך 2000 ובסמוך לה גם שותף הנאשם השלישי בפרשה - יצחק רוסו, מנכ"ל ההסתדרות - והיה בסוד העניינים יחד עם הירשזון וביחד עם הנאשם הרביעי בפרשה, אמציה בונר, אשר היה חשב בניל"י. החמישה קשרו קשר להוציא כספים רבים מההסתדרות ומניל"י, כאשר ידעו כי הכספים נועדו להירשזון. במהלך אותה תקופה, ובעיקר בין השנים 2000-2003 וגם לאחר מכן עד 2005, גנבו והוציאו במרמה מיליוני שקלים מניל"י בשיטות שונות". 

 

כתב האישום מגולל כיצד נמשכו הכספים - מאות צ'קים במיליוני

שקלים - מחשבונות הבנק של ההסתדרות וניל"י. העברת הכספים להירשזון נעשתה בין היתר על-ידי הכנסת חלק מכספי פריסת הצ'קים למעטפות, העברת המעטפות לידי אחד השליחים ומסירתן לעובדת בביתו של הירשזון בתל-אביב. כמו כן, פעמיים בשנה - בסמוך לראש השנה ולפסח - הגיעו לידי הירשזון "מענקים לחג", בסכומים של עד 30 אלף שקל. עבור כל נסיעה לחו"ל הוא קיבל בנוסף 2,000-3,000 דולר, כאשר באותן שנים נסע 50 פעם לחו"ל.

 

לפי כתב האישום, הירשזון נהג במשך כחמש שנים לאכול במסעדות יוקרה ולקבל על כך החזר כספי מההסתדרות. באותן שנים הוא הגיש קבלות וקיבל החזר כספי בסכום של כ-63 אלף שקל. בין היתר מפורטת רשימת מסעדות היוקרה בהן נהג לאכול. אחד החשבונות הוא ממסעדת "פאפאגאיו", בה - בארוחה אחת בלבד - הוציא הירשזון כ-3,300 שקל. לטענת הפרקליטות, באותה תקופה שימש כחבר כנסת וכיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, וחל עליו איסור לקבל החזרים מסוג זה. ואגב, גם מההסתדרות הוא קיבל אז החזרים בגין ארוחותיו בכנסת, בסכום של עשרות אלפי שקלים. לקט מהחשבונות שהציג הירשזון מהמסעדות בהן סעד: 1,176 שקלים מסעדת קיוטו, 3,443 שקלים בגריל בלייק סטייר ועוד 1,592 שקלים בארוחה אחרת באותה מסעדה. 1,843 שקלים במסעדת בירנבאום ן-2,424 שקלים בקרמינצקי. הסכום הגבוה ביותר הוא ממסעדת WELL DONE, שם סעד ב-7,547 שקלים.

  

הירשזון נאשם, ביחד עם 11 הנאשמים הנוספים, בעבירה של גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון אסורה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. כמו כן הוא נאשם גם בעבירות נוספות של קבלת דבר במרמה. 

 

עורכי-הדין אלי כהן ואילן אזואלי, המייצגים את האחים כהן הנמנים עם הנאשמים-בפוטנציה, אומרים בתגובה לטיוטת כתב האישום: "האחים הוכו בתדהמה מחומרתה. אנו נלמד את חומר הראיות בטרם השימוע, ומאמינים שנצליח להביא את הצד שלנו בפני הפרקליטות במהלכו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעטפות מסתוריות. הירשזון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים