שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועדת וינוגרד: הדו"ח הסופי - עד סוף 2007
  חברי ועדת וינוגרד שיגרו מכתב תשובה לסנגורית הצבאית הראשית ולח"כ זהבה גלאון, ממנו עולה כי עבודת הוועדה תושלם בשבועות הקרובים. ל-ynet נודע כי הדו"ח הסופי צפוי להיות קשה וכואב ביותר, למרות שלא יכיל המלצות אישיות

  ועדת וינוגרד תגיש את הדו"ח הסופי שלה בעוד כחודש וחצי, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. כך עולה ממכתבים ששלחו חברי הוועדה לסניגורית הצבאית הראשית, אלוף-משנה אורנה דוד, ולחברת הכנסת זהבה גלאון.

   

  במכתביה מציינת הוועדה כי היא רואה חשיבות עליונה בהגשת הדו"ח הסופי עוד לפני תום השנה האזרחית. הוועדה מציינת עוד כי הדו"ח ייכתב בהתאם להנחיות בג"ץ וכי לא מצאה הנחיה לשלוח מכתבי אזהרה. הנחיה זו עלתה מפרשנותה של דוד להחלטת בג"ץ בנושא.

     

  ל-ynet נודע כי הדו"ח הסופי צפוי להיות קשה וכואב ביותר, זאת גם מבלי שייכללו בו המלצות אישיות נגד הדרג הצבאי והמדיני. נראה כי הוועדה מצאה את "דרך המלך" והדו"ח יהיה ערוך באופן כזה שלציבור ולתקשורת יהיה ברור מי נושאים באחריות לכשלים ומה יש לעשות בעניין.

   

  כזכור, גם בדו"ח החלקי שפורסם בסוף חודש אפריל, נמנעה הוועדה מלקבוע מסקנות אישיות, אך מתחה ביקורת קשה מאוד על אישי הצמרת שהובילו את המהלכים לקראת המלחמה ובשלביה הראשונים. הנפגעים העיקריים באותו דו"ח היו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון בתקופת המלחמה עמיר פרץ ורמטכ"ל המלחמה, רב אלוף דן חלוץ.

   

  סבב המתיחות האחרון בין הסנגוריה הצבאית לחברי הוועדה החל לאחר הפרסום ב-ynet, לפיו הדו"ח הסופי לא יכלול מסקנות אישיות. אל"מ דוד דרשה מהוועדה לקבל את רשימת הקצינים והחיילים העלולים להיפגע ממסקנות הדו"ח הסופי. אם לא, היא איימה לעתור לבג"ץ.

   

  הסנגורית הזכירה במכתבה כי עתירה קודמת לבג"ץ בנושא נמחקה בהסכמתה, לאחר שהוועדה הצהירה כי היא מתחייבת לתת הודעה למי שעלול להיפגע מהדו"ח הסופי ולהודיעו מהי הפגיעה הצפויה. בנוסף, התחייבה הוועדה לתת לנפגעים-לעתיד זכות עיון בחומר הראיות הרלוונטי לפגיעה הצפויה בהם ולאפשר להם לטעון בפני הוועדה.

    

  "מאז מתן פסק הדין ועד היום חלפו כ-40 יום, תקופת זמן מספיקה כדי שהוועדה, בכל הכבוד, תזהה, בלשונה שלה 'זיהוי ראשוני של מי שעלול להיפגע מן הדו"ח הסופי'. אשר על כן, נבקשכם להודיענו מתי בכוונתם להשלים את אותו "זיהוי ראשוני" ולמסור ההודעות המתאימות לאותם קצינים וחיילים המיוצגים על פי דין על ידי הסנגוריה", כתבה אל"מ דוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וינוגרד. לקראת סוף העבודה
  צילום: גיל יוחנן
  אל"מ דוד. דרשה רשימה
  צילום: ירון ברנר
  ח"כ גלאון. פנתה לוינוגרד
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים