שתף קטע נבחר

דיווח: סוריה מעלימה ראיות מאתר התקיפה

ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי הסורים החלו לפנות את הריסות המתקן שהופצץ בידי חיל האוויר הישראלי, בניסיון לטשטש את עקבות פעולותיה במקום. מומחים מעריכים שישראל וארה"ב הגיעו למסקנה שתלונה לסוכנות לאנרגיה אטומית לא היתה מניבה את התוצאות הנדרשות להפסקת הפעילות במתקן

סוריה החלה לפרק ולפנות את שרידי האתר שהותקף בתחילת החודש שעבר בידי חיל האוויר הישראלי. כך מדווח הבוקר (ו') ה"וושינגטון פוסט", מפי גורמים אמריקנים וזרים העוקבים אחר המתרחש בסוריה. מדובר ככל הנראה בניסיון להסתיר מבדיקה בינלאומית את שהתרחש במקום טרם התקיפה.

 

על פי הדיווח, מטרת הפעולה הסורית כעת הינה להקשות על פקחי נשק לקבוע במדויק את אופי

המתקן ומה סוריה תכננה לעשות בו. העיתון דיווח כי בצילומי אוויר שנעשו לפני התקיפה זוהה באתר בצפון מזרח סוריה בקרבת נהר הפרת כור גרעיני קטן הדומה למתקנים הצפון-קוריאנים.

 

העיתון מדווח עוד כי המתקן שהופצץ אינו המקום שאליו הביאו השלטונות הסורים סיור של כתבים בשבוע שעבר, בניסיון לשכנע שישראל הפציצה למעשה בנין ריק. גורמים אמריקנים בטוחים שמדובר במתקן גרעיני בשלבים ראשונים והמחלוקת היא האם היה צריך להפציצו בשלב כל כך מוקדם, במקום לבקש מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבדוק את המקום.

 

אבל ג'ון בולטון לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם וקודם לכן האחראי על הטיפול במניעת הפצת נשק גרעיני במחלקת המדינה, טוען כי לא היה טעם להמתין ל"משחקים סורים" מהסוג שאיראן עושה. "מי שבונה מתקן כוח הגרעיני, אין לו מה להסתיר", טוען בולטון.

 

מומחים מעריכים שגורמים ישראלים ואמריקנים הגיעו למסקנה שתלונה לסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית לא היתה מניבה את התוצאות הנדרשות. ה"פוסט" מציין מפי גורמים זרים המכירים את פרטי התקיפה, שישראל רצתה לשלוח מסר חזק לאיראן לגבי המחיר של פיתוח תוכנית של נשק גרעיני.

 

ישראל וארה"ב ממשיכות להימנע מהתייחסויות פומביות לתקיפה. נשיא ארה"ב, בוש, נשאל על כך כמה פעמים במהלך מסיבת העיתונאים שקיים באמצע השבוע בבית הלבן - וסירב להתייחס. כך גם שר הביטחון אהוד ברק, שנשאל על התקיפה בידי כתבים אמריקנים שנפגשו אתו לתדרוך רקע בביקורו השבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. יש לו מה להסתיר
צילום: איי פי
מומלצים