שתף קטע נבחר

סבא"א בודקת תצלומי האתר שהותקף בסוריה

מקורות דיפלומטיים בווינה דיווחו כי מומחי הסוכנות לאנרגיה אטומית בוחנים ב-24 השעות האחרונות תצלומי לווין של האתר שהתקיפו מטוסי חיל האוויר בספטמבר. עדיין לא ברור האם התצלומים מוכיחים כי באתר היה מתקן גרעיני, ואולם הבדיקה נמצאת בעיצומה

מומחים מטעם האו"ם העבירו תצלומי לווין של האתר שתקפו מטוסי חיל האוויר בסוריה בחודש שעבר לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). סבא"א בוחנת את התצלומים, ומנסה לפענח האם מדובר במתקן גרעיני סודי. כך מסרו היום (ו') מקורות דיפלומטיים בווינה, בירת אוסטריה - מקום מושבהּ של הסוכנות.

 

אחד המקורות הדיפלומטיים אמר כי גופי מודיעין אמריקניים הם שמסרו את התצלומים לסבא"א. מקור אחר ציין כי התצלומים התקבלו בסבא"א אתמול, וכי מומחים בסוכנות עמלים מאז על פיענוחם. לדבריו, הבדיקות הראשונות אינן מאששות את הידיעות מהעת האחרונה, שלפיהן האתר שהותקף היה אכן מתקן אטומי. ואולם המקור הדגיש כי בדיקת התצלומים נמצאת בעיצומה.

 

לחקירה החדשה יש חשיבות מכרעת, משום שזו הפעם הראשונה שבה גוף בלתי-תלוי ומכובד בוחן ראיות מהאתר שהותקף בסוריה, ומנסה לגלות מה היתה מהותו. סוריה מכחישה את קיומה של תוכנית גרעין שעליה לא הצהירה. הסורים אמרו כי ישראל התקיפה ב-6 בספטמבר מבנה ריק, ובסבא"א אמרו בעבר כי אין בידם הוכחה למידע מנוגד.

 

המקורות הדיפלומטיים בווינה אמרו כי בשבועות שחלפו מאז התקיפה נפגשו נציגים סוריים בעיר עם נציגי סבא"א, ואולם הם לא מסרו להם מידע מהותי שממנו ניתן להסיק כי לסוריה יש תוכנית גרעין סודית. סוריה חתומה על האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני, ואיפשרה למומחי סבא"א לסייר במתקן הגרעיני היחיד המוּכּר בתחומה ולבחון אותו.

 

בסבא"א סירבו להגיב לדברים, וכך נהגו גם במשלחת האמריקנית לסוכנות. "וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר כי סוריה החלה לפרק ולפנות את שרידי האתר שהותקף. העיתון הסתמך על מידע שמסרו גורמים אמריקנים וזרים העוקבים אחר המתרחש בסוריה. מדובר ככל הנראה בניסיון להסתיר את שהתרחש במקום לפני התקיפה מבדיקה בינלאומית.

 

על פי הדיווח, מטרת הפעולה הסורית כעת הינה להקשות על פקחי נשק לקבוע במדויק את אופי

המתקן, ומה סוריה תיכננה לעשות בו. העיתון דיווח כי בצילומי אוויר שנעשו לפני התקיפה זוהה באתר בצפון-מזרח סוריה בקרבת נהר הפרת כור גרעיני קטן הדומה למתקנים צפון-קוריאנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך hurriyet.com
אחד ממיכלי הדלק הנתיקים שהתגלו לאחר התקיפה
מתוך hurriyet.com
מומלצים