שתף קטע נבחר

אלפי קונכיות שהוברחו לישראל נתפסו באילת

בעקבות מידע מודיעיני מאזרח עירני בעל מודעות סביבתית מפותחת, תפסו פקחי שמורת האלמוגים באילת שני חשודים בייבוא בלתי חוקי של אלפי קונכיות. פקח: מדובר בחיות בר מוגנות שחל איסור לייבאן לארץ ללא היתר מפורש ונדיר. כמו שאיננו רוצים שיפגעו בשונית שלנו כך איננו רוצים שיפגעו בשוניות במדינות אחרות

אלפי קונכיות שיובאו לישראל בניגוד לחוק נתפסו בדירה שכורה באילת על ידי פקח רשות הטבע והגנים. מדובר בקונכיות האסורות בסחר והוברחו לארץ ככל הנראה מאפריקה כדי לשמש לייצור חפצי נוי. הקונכיות הוחרמו וחקירה נפתחה נגד דיירי הדירה החשודים במעשה.

 

פקחי שמורת האלמוגים של אילת פשטו על הדירה בעקבות מידע מודיעיני. במקום הם גילו שבעה ארגזי עץ גדולים שהכילו אלפי קונכיות שהובאו לארץ בניגוד לחוק. הקונכיות הינן מין מוגן והסחר בהם אסור ברוב העולם - וגם בישראל, מתוקף אמנת CITES הבינלאומית, שנועדה לצמצם ולהילחם בסחר בחיות בר וערכי טבע מוגנים. קונכיות שכאלה ניתן לייבא לישראל רק עם קבלת היתרים מיוחדים, הניתנים במשורה.

 

הפקחים החרימו את הקונכיות ועל פי הוראות האמנה, הן יועברו להשמדה. חלק מהמשלוח יועבר למוסדות חינוכיים לצורכי הדרכה ומחקר.

 

פקח: איננו רוצים שיפגעו בערכי טבע במקומות אחרים

קונכיות דומות לאלו שנמצאו בדירה, כדוגמת קונכיית שבעת האצבעות הניזונה מליחוח אצות, ניתן למצוא במפרץ אילת ובשמורת האלמוגים. בעבר הרחוק נאספו קונכיות שכאלה, וגם אלמוגים, למטרות נוי, אולם תופעה זו פחתה עם השנים הודות לפעילות הסברה ואכיפה. הפעילות התמקדה בהעלאת המודעות בקרב התיירים והאזרחים לעובדה שמדובר ביצורים חיים - למעשה חיות בר מוגנות.

 

מומחים ציינו כי קיים קושי לאכוף את הוראות אמנת CITES ברחבי העולם משום שהמקומות שמהם נגזלים ערכי הטבע נמצאים במדינות אשר לא חתומות על האמנה. עם זאת, בישראל מדובר בעבירה על חוקי שמירת הטבע וחוקי הגנת חיות הבר, כמו גם הפרה של חוקי הייבוא. לפיכך נפתחה נגד שני דיירי הדירה ואדם נוסף ששכר אותה חקירה בחשד לסחר במינים מוגנים ללא היתר.

 

זהו כמובן אינו המקרה הראשון של ניסיון יבוא של חיות בר מוגנות לישראל. במקרה דומה שהתרחש לפני כשלושה חודשים נתפסה בנמל אשדוד מכולה שהכילה חצי טון של אלמוגים מתים, אותם ניסו החשודים להבריח לארץ תחת מסווה של אלמוגי פלסטיק.

 

אבי גדליה, מנהל שמורת האלמוגים באילת: "בזכות הסברה נכונה הצלחנו להגיע לשיתוף פעולה גבוה עם תושבי אילת, שמכירים בחשיבות השמירה על אוצרות הטבע שבמפרץ אילת וערכי טבע בכלל. גם במקרה הזה, כמו ברבים אחרים, המידע הראשוני הגיע אלינו מאזרח שזיהה את הקונכיות וחשד - בצדק מוחלט - כי אחזקתן מנוגדת לחוק. כשם שלא היינו רוצים שייעקרו ערכי טבע משמורת האלמוגים על מנת למוכרם בעולם, כך לא נאפשר למכור בישראל ערכי טבע מוגנים שיובאו בניגוד לחוק מחוץ למדינה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקונכיות שנתפסו באילת
צילום: אבי גדליה, רשות הטבע והגנים
מומלצים