שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמנסטי: חמאס והפתח מזלזלים בזכויות האדם
  בדו"ח הארגון לזכויות אדם נכתב כי מאז השתלט חמאס על רצועת עזה הוא עוצר אנשים באופן שרירותי ומאפשר לכוחותיו לתקוף ולפגוע במפגינים ובעיתונים. לגבי הפתח נטען כי אנשיו עצרו באופן שרירותי מאות תומכי חמאס ונכשלו מלמצות את הדין עם פעילי הארגון האחראים לחטיפות

  ביקורת על חמאס והפתח: דו"ח חדש של אמנסטי, המתפרסם הלילה (יום ד'), מאשים את חמאס והפתח כאחד בביצוע הפרות בוטות של זכויות אדם ביהודה ושומרון וברצועת עזה - בכללן הריגה של כ-350 אזרחים ופעילים. הדו"ח מתאר מציאות של העדר חוק ומשפט ברצועת עזה ובגדה ומכיל עדויות קשות של קורבנות משני הצדדים ושל אזרחים תמימים.

   

  באמנסטי טוענים בדו"ח, שכותרתו, "לכודים בעימות בין הפלגים", כי מאז תפס חמאס את השלטון ברצועת עזה, הוא נוהג לעצור אנשים באופן שרירותי ומאפשר לכוחותיו לתקוף ולפגוע במפגינים לא אלימים ובעיתונאים המסקרים את ההפגנות. לעומת זאת נטען, כי בגדה כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), עצרו באופן שרירותי מאות תומכי חמאס ונכשלו מלמצות את הדין עם פעילי פתח האחראים לחטיפות, הצתות ותקיפות.

   

  בארגון הפועל לשמירה על זכויות האדם ברחבי העולם קוראים לחמאס ולפתח לסיים באופן מיידי את ההרג, החטיפות, אחזקת בני ערובה, העינויים וההתקפות על בני אדם או רכוש. לדבריהם, על הקהילה הבינלאומית להפסיק מיד את העברת כלי הנשק לשני הארגונים עד לקבלת ערובות לכך שהנשק לא משמש עוד להפרות זכויות אדם והפרות של החוק הבינלאומי. באמנסטי מבקשים מהרשות הפלסטינית וחמאס להקים ועדת חקירה עצמאית ובלתי תלויה שתחקור הפרות אלו.


  אש בעימותים בעזה בחודש יוני (צילום ארכיון: איי.פי)

   

  באמנסטי אומרים כי כוחות הביטחון הפלסטינים, שאחראים על אכיפת החוק וההגנה על האוכלוסייה, בגדו במחויבות הזו ונטלו יחד עם קבוצות חמושות חלק בעימות. "הם הפרו בעצמם את החוק וביצעו הפרות גסות של זכויות אדם מבלי לתת על כך את הדין. שני הצדדים הרגו את יריביהם, חטפו והחזיקו חברים מקבוצה יריבה בשבי, על מנת להחליפם בחברים וקרובים אחרים. קרבות ירי פזיזים, והתקפות ללא הבחנה שנערכו בתוך שכונות מגורים הותירו אוכלוסיה אזרחית מכותרת ואסירה בביתה. מחסומים שהוקמו על ידי אנשים חמושים משני הצדדים, העצימו את הסכנה שנשקפה לתושבים ומנעו את תנועתם", נטען בדו"ח

   

  "קרבות גם בבתי מגורים"

  עוד נטען כי זירת הקרבות היתה בדרך כלל באזורים מיושבים ובתוך בתי מגורים. בדו"ח החריף נכתב כי "הדבר הזה סיכן את חיי התושבים ועוברי האורח. אנשי חמאס חמושים התמקמו על גגות בתים גבוהים וניהלו משם קרב ירי כנגד כוחות הביטחון הפלסטינים. בעוד אנשים חמושים מהפתח ירו פצצות אר פי ג'י וטילים שונים לתוך ומתוך בניינים מיושבים, בזמן שתושבים נכחו בבתיהם, תוך שהם מסכנים את חייהם וגורמים לנזק רחב היקף ברכוש".

   

  בנוסף אומרים בארגון כי החמושים הפלסטינים "ניהלו קרבות גם בתוך ומסביב לבתי חולים, ואף ביצעו פעולות תקיפה ישירות מתוך בתי החולים תוך שהם מסכנים חולים ואנשי צוות, מפריעים לעבודות הצוות הרפואי ומונעים מחולים את הטיפול הרפואי לו נזקקו".


  חמושים מחמאס ברחובות עזה (צילום ארכיון: איי.פי)

   

  בסעיף ההמלצות, קוראים באמנסטי, לרשות הפלסטינית, ולמוסדות חמאס ברצועת עזה להקים ועדת מומחים עצמאית ובלתי תלויה, שתחקור את הפרות זכויות האדם שבוצעו על ידי שני הצדדים החל מ-2006.

   

  באמנסטי קראו לרשות הפלסטינים לדאוג ש"כוחות הביטחון יחזרו לפעול על פי החוק ולכבד את זכויות האדם, על ידי הוראה שכל אדם שביצע הפרות של החוק או זכויות אדם יעמוד לדין ללא כל קשר לדעתו הפוליטית או לארגון אליו הוא משתייך. שימו סוף למעצרים השרירותיים. הבטיחו שכל העצורים שרירותית ישוחררו מיידית ושלא ימנע מהם הזכות לחופש מלבד מקרים אשר נוהלו בהתאם לחוק. סיימו את העינויים וחוסר מתן הטיפול האחר. הבטיחו שכל העצירים מטופלים כראוי ולפי החוק, שבני משפחתם יודעים היכן הם מוחזקים, שהעצירים נבדקים ומקבלים טיפול רפואי, שהאנשים שמתלוננים על עינויים יקבלו את ההגנה לה הם זכאים".

   

  למוסדות חמאס ברצועת עזה, קוראים בארגון: "סיימו את ההתעללות הנרחבת שממשיכה להתקיים בעזה על ידי הכוחות האחראיים או גדודי עז א-דין אל קסאם והבטיחו כי כל חברי חמאס יכבדו את החוק וזכויות אדם. שימו קץ למעצרים שרירותיים, שחררו את כל העצורים שרירותית, שימו קץ לעינויים ויחס בלתי הוגן, החזירו את שלטון החוק לרצועת עזה, שימו קץ להתרבות כלי הנשק שגורמים להפרות בזכויות אדם". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חמושים ברצועה. ארכיון
  צילום: איי אף פי
  האזרחים נפגעים. ארכיון
  צילום: איי פי
  מומלצים