שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורם מדיני: נפנה מאחזים - אך תוך הידברות
  נכון לעכשיו, אין גורם בירושלים שמוכן להתחייב על לוחות זמנים לתחילת פינוי המאחזים הבלתי חוקיים. שר הביטחון השיב לבג"ץ כי הדבר לא יקרה לפחות עד ינואר. שרת החוץ: "לוחות זמנים עלולים להביא לתסכול ומרירות שיעודדו טרור". מנגד, התביעה הישראלית במפת הדרכים למאבק בטרור מצד הרשות - שרירה וקיימת

  לוחות זמנים? איש לא מתחייב. ראש הממשלה אהוד אולמרט טרם נתן הנחייה להתחיל במשא ומתן אופרטיבי לפינוי המאחזים הבלתי חוקיים. ההערכה במערכת הביטחון ואצל גורמים העוסקים במשא ומתן העקרוני, שמדובר בתהליך שיימשך הרבה מעבר למועד כינוס ועידת אנאפוליס. עם זאת, הדגישו אמש (ה') בלשכת אולמרט, ישראל תעמוד בכל התחייבויותיה על פי מפת הדרכים, כולל פינוי המאחזים.

   

  ירושלים מתנה את פינוי המאחזים הלא חוקיים, בפעולות נחרצות של הפלסטינים נגד הטרור. זאת על פי שלב א' של מפת הדרכים. עם זאת, שרת החוץ ציפי לבני אמרה בפגישתה עם שר החוץ הגרמני וולטר שטיינמאייר, שישראל אינה מוכנה להיות כבולה ללוחות זמנים. "על פי הניסיון באזורנו, לוחות זמנים עלולים להביא לתסכול ומרירות שיעודדו טרור", הדגישה.

   

  גורם מדיני בכיר בירושלים, הבהיר כי ישראל אינה מתכוונת להתנער ממחויבותה לפינוי המאחזים הבלתי חוקיים. לדבריו, נמשך עתה המשא ומתן השקט עם המתנחלים, כדי למנוע עימות מיותר בנושא זה. הוא ציטט את ראש הממשלה, אשר אמר לא מכבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "עדיף דיבורים על פני סוסים", בהתכוונו לפינוי הקשה של המאחז הבלתי חוקי בעמונה. "נפעל למיצוי המשא ומתן הפנימי בישראל", אמר.

   

  חבר הכנסת עתניאל שנלר מקדימה, מי שעורך משא ומתן עם ראשי המתנחלים בידיעת ראש הממשלה וגורמי ממשלה נוספים, הבהיר ל-ynet: "המשא ומתן מבחינה מקצועית-עקרונית הגיע לפרקו. עתה נותר המשא ומתן האופרטיבי, על פתרונות ישימים לכל אחד מהמאחזים. כל האפשרויות לובנו במשא ומתן עם הגורמים הרלוונטים".

   

  שנלר טוען כי הכדור נמצא עתה בידי מקבלי ההחלטות, שר הביטחון וראש הממשלה. "אם הדרג המדיני יקבל את ההחלטות, נוכל להגיע להסכמים מסודרים עם המתנחלים בתקופה הנראית לעין", אמר.

   

  "התהליך מורכב, אין להתחייב ללוחות זמנים"

  עם זאת, גם חבר הכנסת שנלר נזהר מאוד מהגדרת לוחות זמנים: "אם תתקבל ההחלטה המדינית, הרי שיהיו מאחזים שאפשר לפנות בשבוע ואחרים בשנתיים. בכל מקרה, העיקרון המנחה של העבודה השקטה מול מנהיגי המתנחלים הוא, שמקרה עמונה לא יחזור וגם לא מקרי עקירת ישובי גוש קטיף. צריכים להימצא פיתרונות לכל מאחז מ-63 המאחזים הבלתי חוקיים בנפרד, לכל משפחה ולכל תושב".

   

  "זהו תהליך מורכב ביותר, שאין לתחום אותו בלוחות זמנים. הגורמים המדיניים יודעים, שעל פניו ניתן להגיע להסכמה ושאין כל כוונה עתה להיכנס לעימות בכוח. קביעת לוחות זמנים לתפיסתי, אינה רלוונטית. אני איני מתייחס אליה כאל גורם. העניין המשמעותי ביותר הוא פעולה על פי החוק הישראלי ועל פי הניסיון שרכשנו מההתנתקות והפינוי בעמונה".

   

  בירושלים דחו טענות כאילו האמריקנים לוחצים על ישראל לקדם את פינוי המאחזים הבלתי חוקיים. גורמי ביטחון, שהטיפול בסוגיית המאחזים נמצא בחזקתם, העלו אפשרות שפרסום ידיעות ברוח זאת נועד לטרפד את ההסכמות השקטות עם ראשי המתנחלים.

   

  גורמי הביטחון טענו כי "צריך לברר מי גרם לפרסומים אלה ומה מטרתו. לנו ברור שהמטרה היא לא לקדם פתרון, אלא לקומם את ראשי המתנחלים. אנו ממשיכים בעבודה השקטה. שאף אחד לא יצפה שעד אנאפוליס, או במהלך החודשיים הקרובים נפנה מאחזים בלתי חוקיים".


  פורסם לראשונה 01/11/2007 23:41

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. לוחות זמנים יביאו לתסכול
  צילום: איי אף פי
  ברק. לא לפני ינואר
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אלי אלגרט
  שנלר. תהליך מורכב ביותר
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים