שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המדינה: אין מניעה חוקית מצמצום הדלק לעזה
  פרקליטות המדינה הגישה את תשובתה לעתירות בבג"ץ נגד צמצום אספקת הדלקים לרצועת עזה. המדינה קובעת כי אספקת הדלק תצומצם בצורה מדודה והדרגתית ותוך מעקב מתמיד שלא ייווצר משבר הומניטרי

  ישראל לא תצמצם את אספקת הגז לבישול לרצועת עזה, וגם אספקת הסולר תצומצם בצורה מדודה - כך נכתב בתשובת המדינה לעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החלטות הממשלה שיזם שר הביטחון, אהוד ברק, לנתק את קשרי המסחר והכלכלה עם הרצועה. פרקליטות המדינה קובעת כי "אין כל מניעה משפטית או אחרת לנקיטה בפעולה זו מצד ישראל".

   

  הפרקליטות קובעת כי העקרונות המתווים את ההחלטה על צמצום אספקת הדלק יהיו:

  1. הצמצום יבוצע באופן הדרגתי.
  2. לא תצומצם בשלב הזה אספקת הגז לבישול.
  3. הצמצום באספקת הסולר, המשמש בין השאר לתחבורת אמבולנסים, תחבורה ציבורית ותחנות כוח, יבוצע כך שתצומצם הפגיעה ההומניטרית ככל הניתן.
  4. הצמצום ייעשה תוך מעקב מתמיד, על מנת שלא ייווצר משבר הומניטרי. למותר לציין, כי הצמצום באספקה הוא הפיך וניתן לשנותו בכל עת.

   

  הפרקליטות מציינת כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט לא לאשר בשלב זה את צמצום אספקת החשמל: "באשר לצמצום באספקת הדלקים, נמצא כי אין מניעה חוקית להוציאן לפועל, וזאת לאור הערכת מערכת הביטחון כי הצמצום שנקבע אין בו כדי לפגוע בצרכים הומניטריים, ובתנאי של קיום מעקב שוטף באשר להשפעות צמצום אספקת מוצרי דלק על השירותים החיוניים".

   

  "מדינת ישראל", קובעת המדינה, "מצויה בעימות מזוין מול ישות הטרור השולטת ברצועת עזה, הממשיכה מזה חודשים במתקפה נפשעת וחסרת אבחנה נגד האוכלוסיה האזרחית בישראל. בנסיבות אלה, וכל עוד מקפידה ישראל לא לגרום למשבר הומניטרי ברצועת עזה, אין כל פגם בפעולותיה של המדינה - לא מבחינת המשפט הבינלאומי ולא מבחינת הדין הישראלי. למדינת ישראל הזכות להחליט עם מי היא קושרת או משמרת קשרים כלכליים.

   

  "משהחליטה ישות הטרור לתקוף את מדינת ישראל, אזרחיה, ילדיה וקשישיה, לקרוא להשמדתה ולעשות כל שביכולתה לפגוע בה, ישראל איננה מנועה משום בחינה לצמצם עד למינימום ההומניטרי ההכרחי את קשריה המסחריים עמה".

   

  עוד טוענת המדינה כי "האלטרנטיבה המובהקת הנראית לעין היא פעולה צבאית נרחבת ברצועת עזה, שתוביל בהכרח לפצועים או הרוגים משני הצדדים. ברור כי לעת הזו, פעולות הלחימה הכלכלית הן חלופה ראויה ומידתית יותר מבחינת הפגיעה באוכלוסיה ברצועת עזה".

   

  "ההחלטה על צמצום אספקת הדלק לרצועת עזה התקבלה בשים לב למתקפה חסרת האבחנה על תושבי ישראל מצד היישות הטרוריסטית ברצועת עזה", נטען בתשובת המדינה, "צמצום האספקה הוא אקט של לחימה כלכלית המותרת על-פי המשפט הבינלאומי ואין היא מהווה בשום אופן ענישה קולקטיבית... מדובר בסוגיה המערבת שיקולים ביטחוניים, מדיניים וכיו"ב - ולפיכך אין מקום לדעת המשיבים, להתערבות שיפוטית". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים