שתף קטע נבחר

מהיום: תות אנך אמון יוצג לקהל

3,000 שנה לאחר שמת ו-85 שנה לאחר שהתגלה קברו, תוצג המומיה החשופה של תות אנך אמון לקהל. "הוא ילד נאה, עם חיוך נחמד ושיניים מעט בולטות", סיפר מנהל עמק המלכים

פניו האמיתיות של המלך העתיק תות אנך אמון נחשפו היום (א') לקהל הרחב בפעם הראשונה מאז גילויו. המלך הצעיר מת בנסיבות מסתוריות לפני יותר מ-3,000 שנה, כשהיה בן 19 בלבד.

 


ראשו של מלך בן 3,000 שנה (צילום: איי אף פי)

 

בשנת 2005 הוצגה מעין מסיכת סיליקון שהיתה אמורה לדמות את פניו של הפרעה האגדי ושנבנתה בעזרת סריקות CAT של המומיה. כעת, 85 שנים בדיוק לאחר גילויה של המומיה, יוכל גם הקהל הרחב לשזוף עיניים בדבר האמיתי, שעד עתה נחשף לעיניהם של כ-50 איש בלבד.

 

קברו המוזהב של תות אנך אמון נמצא בעמק המלכים שבגדה המערבית של הנילוס בעיר לוקסור, 500 ק"מ דרומית לקהיר. הוא פתוח לקהל ובכל יום מגיעים מאות מבקרים לעבור על פניו. הם מביאים עמם בקטריות, לחות ומזהמים אחרים אל תוך הקבר המלכותי. "המומיה היתה בסיכון של להפוך לערימת אבק בגלל הרמות הגבוהות של הלחות שנגרמה מהמבקרים", אמר זאכי חוואס, האחראי על העתיקות במצרים.

 

כעת המומיה של הפרעה הצעיר הועברה מהסרקופג המעוטר ומהקבר בו שהתה מאז גילויה לתיבה שקופה שהאוויר בה מנוטר וכך תישמר טוב יותר. בזכות הטיפול לו זכתה הגופה לאחר מותו של המלך, הפנים נותרו כשהיו, ויישמרו כך כל עוד יהיה פיקוח על רמות החום והלחות אליהן ייחשפו.


מעבירים את המומיה למקומה החדש (צילום: איי אף פי)

 

תות אנך אמון הומלך והפך לפרעה ה-12 מהשושלת ה-18 בגיל תשע. הוא מלך כעשר שנים בלבד, עד שמת ככל הנראה כתוצאה מפצע עמוק ברגלו השמאלית, שהוביל במהרה לנמק. גופתו של תות אנך אמון מכוסה כולה - למעט פניו - ביריעות פשתן לבנות. על פניו נחה מסיכה עשויה זהב ומשובצת באבנים יקרות, שמשקלה כ-11 ק"ג.

 

גילויה של המומיה והאוצרות שנמצאו איתה על ידי הבריטי הווארד קרטר ב-1922 עוררה עניין רב בעולם כולו - וסקרנות רבה לגבי סיפורו של הפרעה המסתורי. אולם מאז גילויה ב-1922 ועד עתה זכו קומץ חוקרים בלבד לצפות בפנים אלו.

 

היה צורך לשחזר את המומיה משום שקרטר חתך אותה ל-18 חלקים - וזאת על מנת לשים את ידו על תכשיטים וקמעות נוספים, כך סיפר מוסטפה וואזרב, מנהל "עמק המלכים". התברר כי קרטר פגע במומיה גם כשהשתמש בכלים חדים על מנת להסיר ממנה את מסכת הפנים, ולאחר מכן השאיר אותה במשך שעות ארוכות בשמש המדברית הקופחת. וואזרב הוסיף ואמר: "אתם תראו פנים יפים. הוא ילד נאה, עם חיוך נחמד ושיניים מעט בולטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיית פניו של תות אנך אמון
צילום: איי אף פי
המסיכה המוזהבת
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: איי פי
סריקות שנעשו למומיה
צילום: איי פי
מומלצים